Poniedziałek, 17 grudzień 2018, Imieniny: Olimpii, Łazarza, Jolanty
Nowy Targ i okolice
pogodnie
-12°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 97%
niewielkie zachmurzenie
-9°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 88%
pogodnie
-12°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 97%
pogodnie
-9°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 93%
pogodnie
-8°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 90%
pogodnie
-11°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 90%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo zła
Zakopane
Dobra
07.09.2013, 11:18 | czytano: 2158

Podziękowania za Redyk Karpacki

Starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i uświetnienia przejścia Redyku Karpackiego przez Pieniny, Spisz, Podhale i Orawę. - Ten redyk wywołał w wielu z nas wspomnienia, te osobiste i rodzinne, budziła się na nowo miłość do źródła kultury góralskiej - napisał w opublikowanym oświadczeniu.

"Ostomili Podhalanie

To były piękne sierpniowe dni kiedy przez Spisz, Podhale i Orawę przechodził Redyk Karpacki – 2013. Pasterze Karpat – wędrowcy przybyli na skalną ziemię gdzie kultura góralska żyje i bije w wielu rodzinach i w naskich dziedzinach. Czterech pasterzy z kierdelem 300 owiec przemierzało łuk Karpat, jako pielgrzymi wędrowali do tożsamości naszej „świętej” karpackiej - górskiej tatrzańskiej, beskidzkiej ziemi.

Ten redyk wywołał w wielu z nas wspomnienia, te osobiste i rodzinne, budziła się na nowo miłość do źródła kultury góralskiej. W oczach wielu ludzi górali ale też gości spotykanych po drodze na pasterskim szlaku miałem okazję zobaczyć łzy radości i szacunku dla tego pasterskiego wędrowania i poświęcenia. Coś grało w sercach i przestrzeni. Budziły się i wołały góry o powrót owiec i utrzymanie ich pięknego krajobrazu . Burza przed wejściem na stary pasterski szlak- Krupówki była niejako zwiastunem i przebudzeniem natury, wołaniem o wsparcie dla hodowli owiec. Ponieważ pasterstwo to krajobraz gór. Jako odpowiedzialny za przejście redyku karpackiego przez Powiat Tatrzański, pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyłożyli się do tej „watry” pastersko – wołoskiego zwyku. Nie sposób wszystkich z nazwiska i imienia wymienić ale w tych dniach ubogacaliśmy się wszyscy gościnnością, radością, dobrym słowem i obecnością na szlaku pasterskim. Takie chwile, takie dni zostają w pamięci jako wspólne powracanie do korzeni kultury góralskiej. Było to spotkanie dobrych i godnych ludzi zalubionych w kulturze pasterskiej. Kto był, kto czuł tętno tych dni będzie nosił w sobie wspomnienia przez lata. Jak ktoś zaspał niech żałuje, bo to był ślebody pasterskiej czas (ma jednak szansę odwiedzić stronę internetową www.redykarpacki.pl i powędrować wirtualnie razem z Nimi). Wspólnie budujemy jedność Karpat, ponieważ ten wyjątkowy teren nas łączy jak Alpy łączą kraje wokół nich. Na fundamencie naszych spotkań będziemy starali się budować program dalszej współpracy. Chcielibyśmy również wspierać pasterstwo, promować góry i produkty regionalne.

Moi Ostomili! Te urocze, pełne zadumy gazdowskie spotkania na trasie redyku w Łapszach Niżnych, Jurgowie, Brzegach, Małym Cichym, Murzasichlu, Zakopanem, Kościelisku, Dzianiszu, Chochołowie, Jabłonce czy Zubrzycy były honorowym świadectwem piękna duszy i serca ludzi gór. Dziękuję wszystkim samorządowcom, pasterzom, gazdom i gaździnom, bacom, muzykantom, śpiewakom, fiakrom, przedsiębiorcom, instytucjom i ludziom dobrej woli, wszystkim znamienitym gościom za udział – byliśmy razem - według powiedzenia gen A. Galicy „jakby co abo co, kieby co z kim i kany – to my som – hej” !

Redyk Karpacki – to nie był projekt marketingowy, lecz społecznie sentymentalnie ważny dla tych, którzy cenią góry i kulturę góralską – powrót do źródła. 30 lat temu Błogosławiony Jan Paweł II, kiedy wszedł do szałasu, aby uhonorować swoją obecnością ludzi gór – prostych, pracowitych ludzi - dotknął źródła pasterskiego żywobycia i można się odwołać do Jego słów:

Tum się nauczył, matko odmiennej nauki
Stąd-em wysnuł tajemnicę słowiańską,
tum odkrył tę prawdę, która twoje wyszumiały miały buki,
tu melodią łaskawą Pan mej duszy dotknął.
I jam się też rozszumiał – buk między bukami,
Tako mi święte stało pasterskie śpiewanie…

Karol Wojtyła (Psalm)
…A gdy przyszedł Dawid do ziemi – macierzy swej

Musimy wszyscy dbać o źródło i umieć pielgrzymować do tożsamości miejsca, krajobrazu i kultury.

Wielki Bóg zapłać

Starosta Tatrzański Andrzej Gąsienica - Makowski
najnowsze informacje
komentarze
za miedzy22:04, 9 września 2013
za miedzy
za miedzy do czytelnik!
Odpiszę krótko- właśnie daleko mi jest od tego co się dzieje w Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej, Białce itp. i nie jestem z Zakopanego, ale jestem Podhalaninem a dobitnie z najbardziej "korzennej" wsi o kulturze wołoskiej i bardzo proszę nie mieszaj mnie z bieżącą polityka, bo akurat od niej odchodzę. Natomiast co jest godne utrwalenia naszej góralskiej " tożsamości", to bez względu na tzw. dzień dzisiejszy, powinni my być w uznaniu dla Tych , którzy chcą i robią wszystko, aby nasza kultura i tradycja się po prostu nie "rozmyła" w dobie totalnego materializmu .Naprawdę nie mam nic z Zakopanem!
Łącze serdeczne pozdrowienia i dziękuje za wymianę zdań.

cłek ślebodny
czytelnik12:18, 9 września 2013
Znając co nieco polityczne życie Zakopanego z mediów (bo daleko mi do tego świata) - można się tylko domyślać kim jesteś "cłeku ślebodny" i nie trudno to odgadnąć więc trzeba się było już podpisać...
Tak apropo "śleboda" to najczęsciej uzywane słowo przez Twojego pracodawcę we wszystkich wywiadach!
pozdrawiam
za miedzy20:45, 8 września 2013
za miedzy do czytelnik!
Dzięki za pierwsze słowa, co do pozostałych zdań w Twoim wpisie, wybacz ale tak to musiało być napisane w jak najbardziej kulturalny sposób, albowiem to co się dzieje a zarazem w perfidny sposób, wykorzystuje się Nasze tzw. "korzenie"-tradycje, ot po prostu nie należy milczeć a już najwyższy czas,by być bardziej stanowczym.
Jestem już starszą osobą, a tym samym mającą swój zasób wiedzy i doświadczenia oraz działającą w dziedzinie kultury, uważam że mój wpis jest adekwatny co do dzisiejszych realiów. Nawiasem mówiąc to ja się podpisałem jako cłek ślebodny, bo ten kto doznał lub zna pewne wartości, które my górale "od korzeni" stawiamy ponad wszelką wartość nie podda się łatwo, tak po chamsku wciskającej subkultury.

zawdy ślebodny za miedzy
Skała21:23, 7 września 2013
I za takie bzdury Panie Starosto bierzesz Pan kasę ponad 12 tyś miesięcznie z naszych podatków?....Człowieku, zajmij się lepiej służbą zdrowia - która kuleje, szkołami - bez sal gimnastycznych, rozwiązaniem problemów komunikacyjnych na Zakopiance, przypilnuj Pan swoich rozwydrzonych urzędników w starostwie wydających błędne decyzje - za które nie ponoszą o zgrozo odpowiedzialności, a nie wymyślaj tematów zastępczych.
czytelnik21:04, 7 września 2013
tak ładnie napisane to niżej ale po co tyle zgryźliwości i uszczypliwości w stosunku do kogos innego? i czemu bez podpisu - skoro ktos komuś dziękuje za cos powinien się przedstawić...
za miedzy19:15, 7 września 2013
Serdeczne podziękowania składam Panu Staroście pow. tatrzańskiego, za bycie sobą, bez względu na czas i "koniunkturę polityczną". Postawa jaką Pan okazał przez cały Szlak wędrówki owiec-Szlakiem Kultury Wołoskiej, dobitnie pokazuje Pana wartość w dbaniu o zachowanie naszych "korzeni", naszej tożsamości. Bardzo mi jest przykro, że z powiatu nowotarskiego ani starosta ani inny włodarz miejsko-gminny nie posiadają tej wielkiej charyzmy, czyżby się wstydzili, że w ich żyłach płynie krew ich dziadków i pradziadków?, czy też nie przystoi schodzić z "salonów" do izby?, a być może "względy polityczne"-a to już byłaby klęska. Życzę Panu zdrowia i wytrwałości, coby Wom Pon Bóg wynagrodził.
Cłek ślebodny
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij