Wykład - „Stosunki polsko-słowackie 1993-2013. Próba bilansu” - podhale24.pl
Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
Wiatr: 7.776 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 4.932 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
12°
Wiatr: 10.44 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
Wiatr: 11.988 km/h Wilgotność: 81 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
20.04.2014, 10:20 | czytano: 1120

Wykład - „Stosunki polsko-słowackie 1993-2013. Próba bilansu”

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego zaprasza na kolejne otwarte spotkanie naukowe w ramach cyklu „Wieczorne Spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle” połączone z wykładem dra Łukasza Lewkowicza pt. „Stosunki polsko-słowackie 1993-2013. Próba bilansu”.

Spotkanie odbędzie się w piątek 25 kwietnia br. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5. W jego trakcie zaprezentowana będzie książka pt. „Euroregiony na pograniczu polsko-słowackim”.

Celem wykładu jest wielopłaszczyznowa analiza współczesnych stosunków polsko-słowackich po zakończeniu zimnej wojny z uwzględnieniem ich historycznych uwarunkowań i procesów integracji europejskiej. Realizacja tego celu stymulowana jest potrzebą ciągłej obserwacji i interpretacji relacji obu państw, obciążonych określonym bagażem historycznym. Zainicjowanie badań na ten temat wydaje się konieczne ze względu na wspólnotę interesów w kontekście współpracy Polski i Słowacji w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Unii Europejskiej i Paktu Północnoatlantyckiego.

Przedmiotem wykładu będą w szczególności:
- historyczne uwarunkowania stosunków polsko-słowackich;
- współczesne stosunki polsko-słowackie na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej;
- czynniki integrujące i dezintegrujące współpracę Polski i Słowacji;
- wpływ integracji europejskiej na współczesną treść stosunków polsko-słowackich;
- transformacja funkcji granicy polsko-słowackiej oraz możliwe i pożądane kierunki rozwoju polsko-słowackich stosunków.

Dr Łukasz Lewkowicz – politolog, pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce uzyskał w czerwcu 2011 r. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół szeroko rozumianego regionalizmu i współpracy międzynarodowej subpaństwowych jednostek terytorialnych w Europie, funkcjonowania i transformacji granic państwowych, współczesnych stosunków polsko-słowackich, historii najnowszej Polski i Europy Środkowej, geopolityki i komunikowania politycznego. Uczestniczył w licznych krajowych i zagranicznych konferencjach. Odbył praktykę zawodową w Ambasadzie RP w Bratysławie. Jest autorem ponad 30 artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach naukowych i pracach zbiorowych w Polsce i za granicą.

źródło: PTH o/ Nowy Targ
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas