Czwartek, 20 luty 2020, Imieniny: Leona, Ludomiła, Lubomira
Jabłonka i okolice
Clouds
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 92
Clouds
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 86
Clouds
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 92
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 92
Clouds
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 90
Clouds
-0°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
26.05.2014, 09:17 | czytano: 1294

VIII Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych w Szczawnicy

W Szczawnicy odbył się VIII Festiwal Orkiestr Dętych, który zarazem był powiatowym konkursem orkiestr, w którym uczestniczyło 10 zespołów, z których pięć zostało zakwalifikowanych do konkursu o randze wojewódzkiej.

Organizatorem szczawnickiego festiwalu było Powiatowe Centrum kultury w Nowym Targu i Powiat Nowotarski, Miasto i Gmina Szczawnica, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy oraz Małopolskie Centrum Kultury Sokół.

Festiwal rozpoczął się od parady uczestniczących zespołów orkiestralnych. Orkiestry przeszły deptakiem spacerowym wzdłuż Grajcarka, do sceny znajdującej się pod dolną stacją PKL Palenica. Tu każdy z występujących zespołów zaprezentował po trzy, dowolne utwory muzyczne.

Uczestniczącymi orkiestrami dętymi w szczawnickim festiwalu były orkiestry z Maniowych, Nowego Targu, Lipnicy Małej, Ochotnicy Dolnej, Łapsz Wyżnych, Gronkowa, Szaflar, Jurgowa i Kacwina.

Występy oceniało jury w składzie: Płk. Franciszek Suwała, były komendant Wojskowego Liceum Muzycznego w Gdańsku, ale przede wszystkim kompozytor i aranżer; Kpt. Stefan Żuk, były kapelmistrz orkiestry dętej WOP i Straży Granicznej w Nowym Sączu; Stanisław Migacz, Główny Instruktor Orkiestr Dętych, który był pierwszym organizatorem Podhalańskich Festiwali Orkiestr Dętych, którego początek sięga 1976 roku.

Podczas występów poszczególnych zespołów liczni słuchacze bardzo dobrze się bawili, a muzyka prezentowana przez występujących artystów świadczyła o ogromnej popularności tego typu muzyki. Czyli w dalszym ciągu bardzo aktualne są słowa piosenki, wykonywanej niegdyś przez Halinę Kunicką, że ,,Jest w orkiestrach dętych jakaś siła…’’
W trakcie festiwalu doszło nawet do zabawnej sytuacji, podczas której jeden ze słuchaczy, który świetnie się bawił podszedł do prowadzącego festiwal z zapytaniem, czy może dedykować jeden z występów przybyłym na festiwal słuchaczom.

Oczywiście ta prośba nie została spełniona, bo to był konkurs, ale finałem festiwalu był, specjalnie dla publiczności pozakonkursowy wspólny występ kilku orkiestr z repertuarem najbardziej popularnych polskich i zagranicznych utworów muzycznych.

O orkiestrach dętych i ich roli w kulturze, członkowie jury powiedzieli, że siła w orkiestrach dętych jest dostrzegalna, a coraz większa ilość młodych ludzi, członków zespołów świadczy o coraz większym zainteresowaniu tego typu muzyką wśród młodego pokolenia. Dla jurorów bardzo ważną rzeczą w orkiestrach dętych jest, co podkreślali coraz większy udział kobiet. Jak stwierdzili, w niektórych zespołach w składzie orkiestr jest nawet 80 % kobiet, czego jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu nie było.

Jurorzy oceniając orkiestry dęte występujące na szczawnickiej scenie brali pod uwagę dobór repertuarowy, dynamikę wykonania utworów, zgranie poszczególnych instrumentów, a co za tym idzie brzmienie danej orkiestry.

W wyniku konkursowych zmagań orkiestr dętych jurorzy, po naradzie przyznali:

Wyróżnienie specjalne dla Big Bandu z Nowego Targu, który jako materialne uznanie otrzymał nagrodę w wysokości 900 zł.
Pierwsze miejsce jurorzy przyznali Orkiestrze Dętej z Nowego Targu, która otrzymała nagrodę w wysokości 900 zł

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 700 zł otrzymała Orkiestra Dęta OSP Ochotnica Dolna.

Dwa równorzędne trzecie miejsca i nagrody w wysokości po 500 zł otrzymały orkiestry: Młodzieżowa Gminna Orkiestra Dęta z Szaflar oraz Orkiestra Dęta z Kacwina.

Ponadto jury wyróżniło nagrodami pieniężnymi po 300 zł orkiestry: OSP Dom Kultury w Maniowych, Lipnicy Małej, Jurgowa, Łapsz Wyżnych i Gronkowa.

Natomiast do udziału w XXXVII Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY 2014 jury zakwalifikowało orkiestry:

Big Band Nowy Targ, Miejską Orkiestrę Dętą z Nowego Targu, Orkiestrę Dętą OSP Ochotnica Dolna oraz orkiestry z Szaflar i Kacwina.

Podczas rozdania nagród i statuetek, na zakończenie szczawnickiego festiwalu Bogusław Waksmundzki, urzędujący członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego podkreślił bardzo dobrą organizację szczawnickiego festiwalu a Grzegorz Niezgoda, burmistrz miasta i gminy Szczawnica zachęcił władze Starostwa Powiatowego w Nowym Targu do wyboru Szczawnicy, jako przyszłorocznego gospodarza kolejnej edycji festiwalu orkiestr dętych.

Zarówno jurorzy, jak i organizatorzy bardzo serdecznie podziękowali licznemu gronu słuchaczy, którzy do ostatnich minut festiwalu doskonale się bawili, oklaskując wszystkie występujące zespoły orkiestr dętych.

Henryk Janusz Olkiewicz
najnowsze informacje
komentarze
widz12:36, 26 maja 2014
a zdjęć to nikt nie robił ??? ... tyle fotografów i aparatów a tu tylko 1 zdjęcie.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij