Tradycyjna msza święta na Górze Zamkowej (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Jabłonka
Rain
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 96 %
Rain
Wiatr: 9.612 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
Wiatr: 9.288 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
10°
Wiatr: 9.036 km/h Wilgotność: 94 %
Rain
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
21.07.2014, 01:00 | czytano: 3005

Tradycyjna msza święta na Górze Zamkowej (zdjęcia)

W rocznicę śmierci św. Kingi w dniu 24 lipca obchodzone są imieniny Patronki Pienin. Od 1921 roku w niedzielę najbliższą tej dacie kontynuowana jest tradycja procesji odpustowych i uroczystego nabożeństwa w grocie św. Kingi u podnóża Zamkowej Góry. Tradycja ta zapoczątkowana została przez księdza Bączyńskiego, ówczesnego proboszcza Krościenka.

zdj. Zdzisław Soliwoda
zdj. Zdzisław Soliwoda
Także w tym roku została zorganizowana uroczysta msza pod figurą świętej Kingi. Odprawił ją proboszcz parafii Krościenko ks. Henryk Homoncik. Na górze wokół sanktuarium już od południa powoli gromadzili się wierni.

W zależności od pogody w takich corocznych mszach uczestniczy od stu do kilkuset osób. W tym roku pogoda sprzyjała.

Wokół Góry Zamkowej zgromadziły się rzesze turystów a także tradycynie mieszkańcy Krościenka, Szczawnicy, Sromowiec i okolicznych miejscowości. Tuż przed godz. 15.oo trudno już było znaleźć wolne miejsce, którego i tak zbyt wiele tu nie ma. Zapełniły się wszystkie zakamarki, schodki, platforma widokowa powyżej groty oraz szlaki prowadzące na szczyt. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwali ratownicy GOPR. Mszę wzbogaciła muzyka pienińska Jana Kubika.

Coroczne uroczystości na Górze Zamkowej są dla turystów okazją do zapoznania się z historią tego szczególnego miejsca. Nie każdy wie, że Pieniny oprócz niepowtarzalnego folkloru i malowniczych gór, mają również do zaoferowania coś dla miłośników historii. Gdyby spytać o zamki pienińskie wielu wymieniłoby zapewne Czorsztyn. Pielgrzymka na
Górę Zamkową od razu wzbogaca turystę o nowe wiadomości. Każdy zauważa że w Pieninach znajduje się jeszcze jeden zamek, a właściwie jego ruiny. Wyobraźnia zachęca do poszukiwania okazałych wież, barbakanu. Nic takiego tu nie ma i...nigdy nie było. Zamek zbudowany został w trudno dostępnym rejonie Pienin w XIII wieku jako zamaskowany obiekt fortyfikacyjny o charakterze refugium, miejsca ucieczki, „ostatniego schronienia” dla władcy i jego świty. Dziś zapewne mało kto wiedziałby o tym zamku, gdyby nie losy św. Kingi uciekającej przed Tatarami w 1287 r. W nim to się schroniła wraz z innymi Klaryskami, uciekając z klasztoru w Starym Sączu.

Miejsce to ma również bardzo ciekawą historię bardziej współczesną, związaną z istnieniem pustelni tuż obok groty. Drewniana pienińska pustelnia została zbudowana w ruinach zamku w 1904 roku, spaliła się w 1949 roku od pioruna i już nie została odbudowana ze względu na brak zgody ówczesnych władz. Pierwszym pustelnikiem był Andrzej Stachura, który brał udział w wykuwaniu groty św. Kingi. Zginął w 1919 roku podczas walk polsko-ukraińskich na Wschodzie. Został zastąpiony w 1924 roku przez Wincentego Kasprowicza. Podczas gęstej mgły lub deszczu pustelnik dzwonił, wskazując w ten sposób turystom drogę na Górę Zamkową.

Dzisiaj Góra Zamkowa nie pełni funkcji obronnych, nie mieszka tu żaden pustelnik. Jedynie raz w roku zapełnia się wiernymi podczas nabożeństwa ku czci św. Kingi. Natomiast turyści zwiedzający Pieniny zawsze mogą tu znaleźć schronienie i czas na chwilę modlitwy.

Tekst i zdj. Zdzisław Soliwoda
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Ola Mikołajczyk05:55, 21 lipca 2014
Muszę przyznać,,że jest to piękna tradycja. Byłam tam po raz pierwszy w życiu, zmęczona, ale tak usatysfakcjonowana,że mogłam to przeżyć. Dzięki za piękny artykuł, który przybliżył nam historię góry . Pozdrawiam.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas