Kurs zawodowy dla baców - podhale24.pl
Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 17.064 km/h Wilgotność: 84 %
Rain
Wiatr: 12.924 km/h Wilgotność: 91 %
Rain
Wiatr: 19.764 km/h Wilgotność: 73 %
Rain
Wiatr: 18.18 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
12°
Wiatr: 8.244 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 11.556 km/h Wilgotność: 76 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
24 %
Zakopane
8 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
17.01.2015, 12:59 | czytano: 1759

Kurs zawodowy dla baców

Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach zorganizował kurs bacowsku. Ukończyło go dwadzieścia osób.

Fot. Ewelina Stajnder
Fot. Ewelina Stajnder
Tylko Izba Rzemieślnicza i Małej Przedsiębiorczości w Katowicach, jako jedyna w Polsce, posiada uprawnienia Ministra Edukacji na przeprowadzanie egzaminu państwowego, który upoważnia do zawodu baca i juhas.

Warunkiem udziału w kursie było co najmniej 3-letnie prowadzenie chowu i hodowli owiec. Zajęcia teoretyczne przeprowadzili wykładowcy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie m.in. prof. dr hab. Edward Wierzchoś, dr hab. Edyta Molik, dr hab. Urszula Kaczor, dr inż. Małgorzata Bogusz, dr inż. Maciej Murawski, dr Barbara Kiełbasa oraz Instytutu Zootechniki w Balicach - dr inż. Jacek Sikora. Część tematów prezentowana była przez przedstawicieli innych instytucji państwowych jak: mgr Małgorzata Kozień - Wojewódzka Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno Spożywczych w Krakowie, mgr inż. Leszek Skoczek - Państwowa Inspekcja Pracy w Krakowie, Józef Michałek, Piotr Kohut – Fundacja Pasterstwo Transhumacyjne oraz lek. wet. Przemysław Stawarczyk.

Tematyka kursu dotyczyła głównie chowu i hodowli owiec, ich fizjologii i chorób, wartości odżywczych mięsa owczego. Kursanci bardzo dużo dowiedzieli się o podstawach ekonomiki, marketingu, elementach racjonalnej gospodarki łąk i pastwisk oraz aspektach prawnych związanych z produkcją owczarską m.in. prowadzenie firmy i gospodarstwa agroturystycznego. Zajęcia praktyczne z zakresu technologii wytwarzania serów owczych odbyły się w Leśnicy, a przeprowadził je mistrz bacowski Kazimierz Furczoń. Podczas zajęć praktycznych uczestnicy doskonalili wiedzę przy puceniu oscypka, wyrobu redykołki, bundzu czy bryndzy owczej.

Finałem zajęć był egzamin zawodowy, który składał się z dwóch części. W części praktycznej każdy musiał zaprezentować i udowodnić umiejętności z zakresu wyrobów serów owczych, strzyżenia owiec i korekty racic. Druga część to egzamin pisemny i ustny z wiedzy teoretycznej. Wyniki wszystkich egzaminów były pozytywne. Tym samym do grona 19 czeladników i jednego mistrza z roku 2013, dołączyła grupa 20 wykwalifikowanych zawodowych baców.

Źródło: Ewelina Stajnder / MODR w Karniowicach
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
jolka19:41, 18 stycznia 2015
wyśle tam syna... nie chce się uczyć leń!
bacowie17:57, 18 stycznia 2015
To kurs przygotowawczy dla bezrobotnego byłego burmistrza Marka Stanisława i jego kolesia Krzysia bacy co bacówka nie jego . Wrócą na swoje po latach
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas