Ukazała się książka na temat dawnego budownictwa chłopskiego Raby Wyżnej i Bielanki - podhale24.pl
Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 18.216 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
Wiatr: 20.376 km/h Wilgotność: 60 %
Clouds
10°
Wiatr: 16.416 km/h Wilgotność: 50 %
Clouds
Wiatr: 19.44 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
13°
Wiatr: 21.636 km/h Wilgotność: 60 %
Clouds
Wiatr: 15.516 km/h Wilgotność: 69 %
Jakość powietrza
30 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
28.02.2015, 12:20 | czytano: 1537

Ukazała się książka na temat dawnego budownictwa chłopskiego Raby Wyżnej i Bielanki

W wielu wsiach naszego regionu ostatnie drewniane domy chylą się ku ziemi. Trzeba niewiele czasu, kilku lat, by te perły dawnego budownictwa bezpowrotnie zniknęły z krajobrazu, ustępując miejsca betonowym bezstylowcom. Raba Wyżna i Bielanka szczęście, że przed śmiercią techniczną znalazł je i dokładnie opisał Tobiasz Orzeł.

 Publikacja pt. "Chłopskie budownictwo zagrodowe Raby Wyżnej i Bielanki w drugiej połowie XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku", to znakomity przykład tego, jak ocalić przed zapomnieniem dawną kulturę wiejską. Właściwie każda miejscowość winna posiadać takie opracowanie - publikację tak precyzyjnie, wnikliwie i interesująco opisującą dawne budownictwo.
 
- Jestem członkiem zespołu redakcyjnego przygotowującego monografię Raby Wyżnej i stąd też się wzięło zainteresowanie tym rejonem. Początkowo planowaliśmy jedynie krótki artykuł o tradycyjnym budownictwie. Wkrótce okazało się jednak, że materiału jest na tyle dużo, iż zdecydowaliśmy, aby powstała osobna publikacja jemu poświęcona - mówi 26-letni Tobiasz Orzeł z Rabki-Zdroju, magister Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie na III roku studiów doktoranckich na Wydziale Historycznym UJ na kierunku etnologia. - W 2013 roku prowadziłem tam też ćwiczenia terenowe dla studentów IEiAK UJ. Tematem tamtych badań była obrzędowość doroczna, rodzinna, strój oraz folklor słowny. Efekty tych badań będą wkrótce opublikowane w oddzielnych artykułach.
 
- Monografia ta powstała z pilnej potrzeby chronienia lokalnego dziedzictwa. Jej celem jest przekazanie wiedzy zarówno na temat samych budowli - ich brył, konstrukcji i zdobnictwa, jak również tradycyjnej sztuki ciesielskiej, gwarowej terminologii, zwyczajów związanych ze wznoszeniem domów oraz użytkowaniem przestrzeni mieszkalnej - podkreśla Tobiasz Orzeł we wstępie do książki.
 
Książka jest również cenna z tego powodu, że to praktycznie pierwsza tak obszerna publikacja wszechstronnie podejmująca temat budownictwa chłopskiego na terenie gminy Raba Wyżna.
 
"Publikacja Chłopskie budownictwo zagrodowe Raby Wyżnej i Bielanki w drugiej połowie XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku ma charakter obszernego, monograficznego opracowania (...) Autor omawia tu nie tylko poszczególne typy zagród i budynków, ale także technologie i rzemiosła związane z tradycyjnym, drewnianym budownictwem regionu. Zwraca uwagę bardzo starannie przygotowany warsztat badawczy" - pisała w recenzji książki nieżyjąca już dr Urszula Janicka-Krzywda, wybitna znawczyni kultury Karpat.
 
Książka o rabiańskim budownictwie dostępna jest już w okolicznych bibliotekach i muzeach. Tam można ją wypożyczyć. Dla czytelników zainteresowanych tematem, mamy trzy darmowe egzemplarze. Aby je otrzymać należy wysłać e-mail na adres konkursy@podhale24.pl, podać w temacie hasło "budownictwo w Rabie Wyżnej", a w treści wiadomości uzasadnić, dlaczego książka powinna trafić w Państwa ręce. Książki otrzymają autorzy trzech najlepszych uzasadnień. Laureatów o wygranej poinformujemy e-mailem.
 
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla małych projektów. Program rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Autor Widmo19:31, 1 marca 2015
Z tego co wiem, to nigdzie. Publikacja jest finansowana ze środków Unii Europejskiej i nie może być sprzedawana. Autor może ją tylko rozdawać. Rozdaje ją też Podhale24, napisz e-maila to może dostaniesz.
kerr19:52, 28 lutego 2015
Może Ktoś wie gdzie tą książkę można kupić ?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas