List otwarty byłych senatorów w sprawie konwencji przemocowej CAHVIO - podhale24.pl
Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 9.792 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 9.72 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 7.812 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 9.828 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 9.612 km/h Wilgotność: 85 %
Snow
Wiatr: 12.096 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
4 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
04.03.2015, 12:14 | czytano: 1778

List otwarty byłych senatorów w sprawie konwencji przemocowej CAHVIO

W tym tygodniu przedmiotem obrad Senatu RP będzie konwencja przemocowa CAHVIO. 16 byłych senatorów - wśród nich Tadeusz Skorupa - podpisało się pod listem otwartym, w którym wyrażają nadzieję, iż obecni senatorowie "nie zadekretują odgórnej dekonstrukcji życia społecznego poprzez demontaż rodziny, ale uwzględnią autentyczne dobro społeczeństwa, rodzin i jednostek.

List Otwarty Senatorów IV i VI kadencji do Senatorów VIII kadencji

Szanowna Pani Senator!
Szanowny Panie Senatorze!

Z uwagi na wyjątkowe, ustrojowe znaczenie decyzji, jaką podejmie Izba Wyższa Polskiego Parlamentu w dniu 6 marca 2015 r., w sprawie ustawy upoważniającej Prezydenta RP do ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej, za swój obowiązek uznaliśmy skierowanie do Pań i Panów Senatorów naszego listu, uprzejmie prosząc o rozważenie zawartych w nim argumentów.
Konwencja przemocowa CAHVIO od pewnego czasu polaryzuje opinię publiczną w Polsce. Z jej analizy wynika, że:
• nie wprowadza ona żadnych nowych rozwiązań prawnych sprzyjających zmniejszeniu poziomu przemocy w relacjach międzyludzkich, w stosunku do już obowiązujących w Polsce;
• kraje, które oparły przeciwdziałanie przemocy na zasadach bliskich konwencji CAHVIO mają, jak wynika z badań Agencji Praw Podstawowych UE, wyższy poziom przemocy niż w Polsce;
• kraje, które ją ratyfikują muszą się liczyć z narzucaniem Stronom Konwencji przez międzynarodową grupę GREVIO, w ramach przysługujących jej uprawnień (art.69 Konwencji), interpretacji przepisów poważnie wykraczających poza semantyczne znaczenie słów w niej zawartych;
• konwencja jest oparta na aksjologii związanej ze skrajną postacią ideologii feministycznej co narusza zasadę bezstronności światopoglądowej państwa (art. 25 ust. 2 Konstytucji RP), nadto jej ideologiczne założenia nie zostały zweryfikowane przez nauki społeczne.

Konwencja CAHVIO za przyczynę przemocy bezpodstawnie uznaje m.in. tradycję, religię oraz typowe relacje, jakie mają miejsce pomiędzy ludźmi w małżeństwach i rodzinach.

Jako remedium na przemoc konwencja wprowadza obowiązek „wykorzeniania” stereotypowych relacji pomiędzy ludźmi oraz promocję tzw. niestereotypowych zachowań. W praktyce oznaczać to może „wykorzenianie” utrwalonych norm i wartości, podważanie znaczenia małżeństwa i rodziny oraz zachwianie ich roli w społeczeństwie.

Takie rozwiązania, nie sposób uznać za budujące ład społeczny, wzmacniające wspólnoty podstawowe oraz ich rolę. Przeciwnie, są one wyrazem otwartej destrukcji kultury i życia społecznego. Konwencja wprost zobowiązuje strony do „podejmowania niezbędnych działań, aby promować zmianę społecznych i kulturowych wzorców zachowań kobiet i mężczyzn w celu wykorzenienia uprzedzeń, zwyczajów, tradycji oraz innych praktyk opartych na (…) stereotypowych rolach kobiet i mężczyzn. (R. III, art. 12 pkt 1)”.

Doprowadzi to do osłabienia: małżeństwa i rodziny, więzi międzyludzkich, wzajemnego szacunku i życzliwości, a tym samym przyczyni się do wzrostu poziomu przemocy pomiędzy ludźmi. Trudno dzisiaj nie uznać konwencji przemocowej CAHVIO za próbę odgórnie zaprojektowanej rewolucji społeczno- kulturowej.

Należy pamiętać, że Polska posiada rozbudowany system przeciwdziałania przemocy w rodzinie, z którym związanych jest ok. 2 mln osób: lekarzy, nauczycieli, policjantów, pracowników pomocy społecznej, kuratorów. Uchwalone kilka lat temu zmiany prawne w tym zakresie, zgodnie z oświadczeniami rządu miały być optymalne. Jeśli niedawno rząd wprowadził nowe rozwiązania i uznał je za wystarczające, a poziom przemocy w Polsce należy do najniższych w Unii Europejskiej, to po co ratyfikować ideologiczną konwencję CAHVIO, poddawać Polskę międzynarodowej kontroli i budować kolejne biurokratyczne struktury, wydając na ten cel środki z budżetu państwa?

Pragniemy też zwrócić uwagę na wypowiedzi znanych autorytetów:

Prof. Jadwiga Staniszkis: Ten dokument ma kluczowe znaczenie, bo jest wehikułem demontażu rodziny. Skoro konwencja dotyczy przemocy wobec kobiet i w rodzinie, a wprowadza się do niej definicję płci, jako kategorii społecznej i kulturowej, to w ten sposób zmienia się charakter rodziny. Nie trzeba być już kobietą i mężczyzną, a przypomnę, że taka definicja jest w polskiej konstytucji. Wystarczy czuć się kobietą i mężczyzną, albo odgrywać takie role społeczne, i już możemy mówić o rodzinie (….) (J. Staniszkis, „Trwa cicha rewolucja”, w: Rzeczpospolita z dnia 18-19.10.2014.)

Prof. Andrzej Zoll były Rzecznik Praw Obywatelskich: Moje poważne wątpliwości budzi też przepis z art. 12, który stwierdza, że "strony podejmą działania niezbędne do promowania zmian, wzorców społecznych i kulturowych, dotyczących zachowań kobiet i mężczyzn w celu wykorzenienia uprzedzeń, zwyczajów, tradycji oraz innych praktyk, opartych na idei niższości kobiet, na stereotypowym modelu roli kobiet i mężczyzn". Uważam, że to jest przepis najbardziej kontrowersyjny, bo wprowadza on zobowiązanie stron do wykorzenienia tradycji. Rozumiem, że może chodzić tu o tradycję, w oparciu o którą występuje idea niższości kobiet albo stereotypowy model roli kobiet i mężczyzn. Ale jeśli zestawi się to z definicją płci społeczno-kulturowej, to zauważymy, że mówi ona o tym, że chodzi tu o role, które społeczeństwo przypisuje kobietom i mężczyznom, a więc i tradycję tego społeczeństwa, które buduje pewne stereotypy ról kobiety i mężczyzny. Osobiście nie nazywałbym tego stereotypami, bo chodzi o pewne funkcje. Równouprawnienie kobiet i mężczyzn to kanon dzisiejszego porządku prawnego, ale nie oznacza to tożsamości funkcji społecznych, bo już tak jesteśmy skonstruowani, że pełnimy różne funkcje społeczne. Boję się, że pójdziemy w tym kierunku interpretacji, iż należy wyplenić to wszystko, co wiąże się ze wszystkimi funkcjami społecznymi, spełnianymi przez kobietę i mężczyznę.
(A. Zoll, „Konwencja przeciw przemocy to zamach na cywilizację europejską”, Katolicka Agencja Informacyjna z dnia 4.11.2014 r.)

Przed Senatem Rzeczypospolitej Polskiej stoi decyzja rangi ustrojowej. Pragniemy ufać, że Senatorowie nie zadekretują odgórnej dekonstrukcji życia społecznego poprzez demontaż rodziny, ale uwzględnią autentyczne dobro społeczeństwa, rodzin i jednostek.

Dariusz Kłeczek senator IV kadencji,
Zdzisław Maszkiewicz senator IV kadencji,
Przemysław Alexandrowicz senator VI kadencji,
Adam Biela senator VI kadencji,
Elżbieta Rafalska senator VI kadencji
Zbigniew Rau senator VI kadencji,
Jerzy Szymura senator VI kadencji,
Czesław Rybka senator VI kadencji,
Rafał Ślusarz senator VI kadencji,
Antoni Szymański senator VI kadencji,
Zbigniew Trybuła senator VI kadencji,
Ewa Tomaszewska senator VI kadencji,
Marek Waszkowiak senator VI kadencji,
Kosma Tadeusz Złotowski senator VI kadencji,
Zbigniew Cichoń senator VII,
Tadeusz Skorupa senator VII kadencji

opr.s/ zdj. Michał Józefaciuk
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
komisarz16:47, 7 marca 2015
Wiedźmo, jak cie bije chłop zgłoś do prokuratora-teraz wolno bić kobiety?
Leming doskonały06:36, 7 marca 2015
Gdyby to mężczyzna rodził ? - gdyby to mężczyzna dostawał wp... od kobiety ?, toby aborcja była na żądanie a konwencja już by była dawno podpisana i ratyfikowana. Większej hipokryzji jak w wydaniu podpisujących list senatorów, to dawno nie czytałem.
Maryś01:52, 6 marca 2015
Co by nie podpisał "senator" Skorupa, ja w ciemno jestem przeciw.
baciok@20:59, 4 marca 2015
Do Wiedźma.
Nie chodzi mi o samą ustawę tylko o zaistnnienie medialne tych osób podpisujących ten apel. A ten Pan były senator z Podhala lepiej niech sie nie wypowiada. Paza tym nie lubię skrajnych fundamentalistów ani z lewej ani z prawej strony
Wiedżma18:01, 4 marca 2015
Bacioku - nie bicie piany tylko bicie kobiet, które są słabsze na razie, ale przyjdzie taka chwila,że się wzmocnią i wam j...ą ,wyrównując wszelkie krzywdy od facetów. Pozdrawiam ale niech zaczną od ciebie.
baciok@14:52, 4 marca 2015
To jest bicie piany.
nt13:43, 4 marca 2015
Mam nadzieję, że Konwencja wejdzie w życie, w krajach które ratyfikowały konwencje "jest jej wiecej",bo jest sprawniej zwalczana.
Lol12:38, 4 marca 2015
Proszę podać argumenty strony przeciwnej, by dyskusja była pełna. Faceci uważają model rodziny taki w którym kobiety i dzieci głosu nie mają, przykłada się do tego religia. Tak to prawda i trzeba temu przeciwdziałać. Może zróbcie referendum to kobiety wam udowodnią,że nie macie racji jakoby poziom przemocy w Polsce był niski, jest zatrważająco wysoki tylko zamyka się go w czterech ścianach.
BM12:33, 4 marca 2015
Bulwersująca postawa, to udawanie,że nie ma przemocy w rodzinie, że nie bije się żon i dzieci po trzeźwemu i po pijanemu. Pewnie na palcach jednej ręki można policzyć kobiety nad którymi się nie znęcano psychicznie czy fizycznie. Kobietom należy się ustawa jak psu buda, a za panią Sztaniskis jest mi po prostu wstyd.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas