Wykład historyczny - "Problemy narodowościowe monarchii austro-węgierskiej..." - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Rabka Zdrój
Clouds
10°
Wiatr: 15.12 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
Wiatr: 13.68 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
13°
Wiatr: 9.864 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
10°
Wiatr: 10.476 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
14°
Wiatr: 16.488 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
12°
Wiatr: 16.632 km/h Wilgotność: 73 %
Jakość powietrza
6 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
19.04.2015, 14:16 | czytano: 905

Wykład historyczny - "Problemy narodowościowe monarchii austro-węgierskiej..."

NOWY TARG. W piątek 24 kwietnia 2015 r. o godz. 18.00 odbędzie kolejny otwarty wykład naukowy z cyklu „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle”. W spotkaniu weźmie udział i wygłosi referat mgr Wacław Szczepanik z Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Tematem jego wystąpienia będą "Problemy narodowościowe monarchii austro-węgierskiej. Więzienie narodów czy kolebka państw narodowych?"

Kwestie narodowościowe i próby emancypacji narodów monarchii austro-węgierskiej były znacznym problemem dla rządzących tym państwem. W referacie prelegent przedstawi zatem pokrótce strukturę etniczną monarchii austro-węgierskiej i problemy jakie z niej wynikały a zwłaszcza tarcia na tle etnicznym i narodowościowym. Nieco bardziej szczegółowo omówionych zostanie kilka wybranych przykładów narodowości zamieszkujących monarchię. Autor spróbuje również odpowiedzieć na pytanie, na ile zyskały one a na ile straciły będąc poddanymi cesarza z Wiednia.
Przedmiotem dyskursu będzie także kwestia, na ile Austro-Węgry były „więzieniem narodów” a na ile kolebką nowych państw narodowych po I wojnie światowej. Na tak postawione pytanie prelegent skłania się ku tej drugiej tezie. To właśnie w Austro-Węgrzech narody je zamieszkujące miały, mimo licznych restrykcji najlepsze warunki rozwoju. Można tu przytoczyć przykład Polaków rusyfikowanych i germanizowanych w innych zaborach a w Austrii po 1867 r. rozwijających własną kulturę. Wydaje się wiec w ocenie prelegenta, iż to ciągłe walki z narodami panującymi w Austro-Węgrzech doprowadziły do wykrystalizowania się nowoczesnych narodów Czeskiego, Słowackiego czy Chorwackiego. Pamiętać należy, że Austro-Węgry nie posiadały siły potrzebnej do kompletnego zgniecenia aspiracji narodowościowych, co ostatecznie obróciło się przeciwko nim, ale zapewniło też warunki do rozwoju słabszych narodów.

Cykl spotkań naukowych w Bursie Gimnazjalnej organizowany jest wspólnie przez Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej w Nowym Targu. Wykłady podobnie jak w minionych latach dofinansowane są ze środków Burmistrza Miasta Nowego Targu.

---
Mgr Wacław Szczepanik, historyk, muzealnik. Absolwent studiów doktoranckich na Wy-dziale Historycznym UJ (17 grudnia 2010 r. otwarty przewód doktorski: Austriacki garnizon w Tarnowie w latach 1772-1918). Od 2009 r. pracownik merytoryczny w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Jest również członkiem Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Zainteresowania badawcze: I wojna światowa, historia wojskowości, historia Galicji, historia etniczna, Urban History. Autor książki Cesarskie dzieci z Tarnowa. 57 galicyjski pułk piechoty w latach 1894-1918, Kraków 2011 oraz kilkunastu artykułów naukowych.

źródło: PTH o/Nowy Targ
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas