Austro – Węgry - "kolebką" państw narodowych - podhale24.pl
Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Szczawnica
Clouds
10°
Wiatr: 22.572 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
11°
Wiatr: 20.952 km/h Wilgotność: 54 %
Clear
10°
Wiatr: 19.368 km/h Wilgotność: 51 %
Clear
14°
Wiatr: 19.872 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
12°
Wiatr: 25.272 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
Wiatr: 18.684 km/h Wilgotność: 66 %
Jakość powietrza
28 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
26.04.2015, 21:19 | czytano: 1140

Austro – Węgry - "kolebką" państw narodowych

NOWY TARG. W Bursie Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego „unosił się duch nieboszczki Austrii i cesarza Franciszka Józefa”. Stało się to za sprawą Wacława Szczepanika, który spotkał się ze stałymi i nowymi uczestnikami comiesięcznych otwartych wykładów naukowych, organizowanych w cyklu „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle”.

arch. organizatora
arch. organizatora
Tytuł kwietniowego wykładu zawierał bardzo ważkie pytanie czy Austro – Węgry w istocie swojej były więzieniem narodów czy też może wręcz odwrotnie kolebką państw narodowych, które powstały na jej gruzach. W czasie swojego wystąpienia Wacław Szczepanik, historyk, muzealnik i pracownik naukowy Muzeum Okręgowego w Tarnowie, szczegółów omówił problemy narodowościowe z jakimi borykała się monarchia w całym okresie swego istnienia. Na przykładzie Chorwatów, Czechow, Słowaków oraz Polaków pokazał różne drogi dochodzenia do uzyskania w roku 1918 swoich państw narodowych. Aczkolwiek w przypadku braci Słowaków, musieli oni na swoją niepodległość zaczekać jeszcze kolejnych niemal dwadzieścia lat.

Podczas spotkania co rusz wywiązywał się żywa dyskusja, w trakcie której wspólnie i prelegent i niezwykle aktywni słuchacze poszukiwali odpowiedzi na zasadnicze pytanie zawarte w tytule referatu. Na koniec spotkania wszyscy doszli do wspólnego wniosku, iż Austro –Węgry w ostatecznym rozrachunku były raczej kolebką niż więzieniem dla szeregu narodów zamieszkujących w jej administracyjnych granicach.

Cykl spotkań naukowych w Bursie Gimnazjalnej organizowany jest od siedmiu lat wspólnie przez: Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej. Wykłady podobnie jak w minionych latach dofinansowane są ze środków Burmistrza Miasta Nowego Targu.

Kolejne spotkanie organizatorzy zaplanowali na piątek 22 maja 2015 r. wówczas z dr Tomasz Pudłocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wygłosi odczyt na temat Kobieta w społeczeństwie galicyjskim w II połowie XIX w.

źródło: PTH o/Nowy Targ
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
A01:00, 27 kwietnia 2015
Boże, zaborca, Austro-Węgry kolebką narodów? Przed zaborami była pustka? Prawicowi historycy do książek !!!! Tak się manipuluje ludzmi i punktuje prawicowym wyznawcom Orbana. Zaraz narodowcy poprzez swoich historyków udowodnią, że Hitler chciał nas oczyścić z Żydowskiego zła i ochronić przed komunizmem. Rzyg, rzyg rzygać się chce.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas