Shuhan Makoto Kojima: "Ludzie na Podhalu mają dużo pasji, ducha sztuk walki"... - podhale24.pl
Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 18.216 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
Wiatr: 21.564 km/h Wilgotność: 60 %
Clouds
10°
Wiatr: 16.848 km/h Wilgotność: 51 %
Clouds
Wiatr: 18.612 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
11°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 39 %
Rain
Wiatr: 9.54 km/h Wilgotność: 54 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
08.10.2015, 22:25 | czytano: 1140

Shuhan Makoto Kojima: "Ludzie na Podhalu mają dużo pasji, ducha sztuk walki"...

"W imieniu Mistrza mojego Kojima Makoto jak i własnym serdecznie zapraszam wszystkich na seminarium Kishin Juku. W programie zajęcia z mistrzami Shuhan Makoto Kojima z Japonii i Kyoden-Dairi Salur Onural z Anglii" - pisze Sebastian Westrych. Seminarium zorganizowane zostanie 17 października w Ostrowsku.

W imieniu Mistrza mojego Kojima Makoto jak i własnym serdecznie zapraszam wszystkich na seminarium Kishin Juku. W programie zajęcia z mistrzami Shuhan Makoto Kojima z Japonii i Kyoden-Dairi Salur Onural z Anglii.

Shuhan Kojima, na początek kilka słów o sobie, kiedy i gdzie się Shuhan urodził?

M.K. - Urodziłem się w prefekturze Saitama w 1962 roku.

Kiedy Shuhan rozpoczął treningi sztuk walki i kto był wtedy Shuhana nauczycielem?

M.K. - Zacząłem trenować judo, kiedy miałem 10 lat. Niestety, nie pamiętam nazwiska mojego pierwszego nauczyciela Judo.

Dlaczego Shuhan wybrał Aiki Jiu Jitsu a nie np. Karate, Jiu-Jitsu czy Judo?

M.K. - Poprzez wiele doświadczeń w moim życiu, zdałem sobie sprawę, że nie jestem dobry w zawodach sportowych i uderzanych lub sztukach walki używających tylko kopnięcia. To dlatego wybrałem Aiki-jujutsu jako prawdziwą sztukę samoobrony.

Shuhan jest twórcą Kishin Juku, co oznacza Kishin Juku?

M.K. - (ki) i (shin) pozostaje w takiej relacji jak (in) i (yo). (ki) oznacza naturalną energię, która tworzy nas i przepływa przez nasze ciało. Shin oznacza ducha szacunku do innych. Dla możliwie jak najlepszej nauki każdego studenta w Dojo, musimy to rozumieć i nigdy o tym nie zapominać. Juke oznacza trochę inną naukę. W juke nauczyciel musi nauczyć się wielu aspektów poprzez dobry trening i instruktaż jego uczniów. Nauczyciel też jest jednym z uczniów w takim Dojo. Więc nazwałem to Kishin Juku. Myślę, że musimy trenować Jujutsu jako Budo, aby stać się naprawdę silnymi ludźmi. Musimy być delikatnymi, mądrymi osobami, które nigdy nie zapominają o wdzięczności i szacunku do innych. Według mojej idei, w Kishinjuku, nieważne jest to, kto jest najsilniejszy, co zawiera się w większości sztuk walki. Ponieważ w Budo, najważniejszą rzeczą jest utrzymywanie wysiłku w stawaniu się człowiekiem, który kontroluje siebie, nigdy nie zaprzestaje swojego rozwoju i udoskonalania. Dlatego też musimy znać różnicę między celami konkursowych sztuk walki (wymagających rywalizacji) a Aiki-Jujutsu jako Budo.

Shuhan, jaki cel na przyszłość stawiasz sobie osobiście, czy jest to związane z rozwojem Kishin Juku poza granicami Japonii?

M.K. - Moim celem w przyszłości, jest to by udowodnić, że Aiki-jujutsu jest skuteczne i działa w realnej sytuacji poza Dojo. Chcę zrobić to nie tylko dla "ludzi Budo" (trenujących sztuki walki) wewnątrz Japonii, ale dla wszystkich "ludzi Budo", którzy wierzą, że prawdziwe Aiki-Jiujitsu istnieje.

To druga wizyta Shuhana na Podhalu, jak Shuhan wspomina swój pierwszy pobyt, co zrobiło na Shuhan największe wrażenie?

M.K. - Podczas pierwszej wizyty zdałem sobie sprawę, że ludzie na Podhalu mają dużo pasji, Budo (ducha sztuk walki) do nauki i uprawiania Aiki-Jujutsu.

Co skłoniło Shuhana do tego, by wybrać Podhale na "stolicę" Kishin Juku w Polsce, jak Shuhan ocenia przygotowanie i zaangażowanie studentów i Mistrzów w rozwój Kishin Juku w Polsce?

M.K. - Polacy mają ducha Budo (sztuk walki) bliskiego japońskiemu duchowi Budo. Wierzę w przeznaczenie. Pierwsze spotkanie i pierwsze wrażenie jest dla mnie bardzo ważne. Bardzo lubię i mam duży respekt dla studentów i Mistrzów z Podhala, dlatego zdecydowałem się odwiedzić znowu Podhale - "stolicę" Kishin Juku w Polsce.

Jestem bardzo zadowolony, że tak dużo ludzi z różnych szkół i trenujących różne sztuki walki ma w sobie ducha Budo. Połączmy się razem i cieszmy się na seminarium Kishinjuku Polska 2015.

Rozmawiał Sebastian Westrych
---
Seminarium Kishin Juku odbędzie się 17 października w Szkole Podstawowej w Ostrowsku. Szczegóły w dziale "co, gdzie, kiedy".

opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas