Muzyka Andrzeja Polaka z Białego Dunajca wygrywa "Dziadońcyne granie" (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Czarny Dunajec
Clouds
-2°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 96 %
Clear
-2°
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-1°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-0°
Wiatr: 6.732 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-0°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-2°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
23.11.2015, 12:17 | czytano: 2526

Muzyka Andrzeja Polaka z Białego Dunajca wygrywa "Dziadońcyne granie" (zdjęcia)

W Bukowinie Tatrzańskiej odbyły się X Jubileuszowe Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”. Wzięło w nich udział dziewięć muzyk podhalańskich, występujących w tradycyjnym trzyosobowym składzie. "Dziadońcyn smycek", główną nagrodę konkursu, otrzymała muzyka Andrzeja Polaka z Białego Dunajca.

Fot. Wojciech Kubina
Fot. Wojciech Kubina
Przed komisją zaprezentowały się muzyki: Szymona Tylki z Zakopanego, Skupniów ze Stasikówki, Janusza Turzy z Bukowiny Tatrzańskiej, Stanisława Łacka, Jana Kuchty z Bukowiny Tatrzańskiej, Andrzeja Polaka z Białego Dunajca, Jana Czesława Joniaka ze Skrzypnego, kabaretu „Truteń” i Andrzeja Kalaty ze Suchego. Gościnnie wystąpiła muzyka Piotra Majerczyka z Chabówki.

Prezentacje oceniała Komisja Artystyczna w składzie: Aleksandra Szurmiak-Bogucka - etnomuzykolog, Dorota Majerczyk - etnolog, dr Stanisława Trebunia-Staszel - etnograf, prof. Stanisław Andrzej Hodorowicz - hetman zbójnickiej braci, Stanisław Michałczak - muzykant, prymista i Andrzej Pietras - muzykant, basista.

Zdobywcą „Dziadońcynego smycka” została muzyka Andrzeja Polaka z Białego Dunajca

Nagrody jubileuszowe otrzymali: muzyka Jana Kuchty z Bukowiny Tatrzańskiej (puchar ufundowany przez
prof. Stanisława Andrzeja Hodorowicza i 2 spinki jubileuszowe) i muzyka Andrzeja Kalaty ze Suchego (puchar ufundowany przez prof. Stanisława Andrzeja Hodorowicza i 2 spinki jubileuszowe).

Wyróżnienia otrzymały: muzyka Szymona Tylki z Zakopanego - za bogaty i zróżnicowany repertuar w charakterze polaniorskiego muzykowania (korbace ufundowane przez twórcę ludowego Józefa Koszarka z Bukowiny Tatrzańskiej);
prymista Jan Czesław Joniak ze Skrzypnego - za interesującą interpretację gry na skrzypcach (serdok ufundowany przez twórcę ludowego Mieczysława Guziaka z Nowego Targu); muzyka Kabaretu „Truteń” - za szczególne walory wykonania muzyki ze śpiewem (książki); muzyka Skupniów ze Stasikówki - za kultywowanie muzykowania (rzeźby twórców ludowych: Władysława Łukaszczyka Mulorza z Murzasichla, Mariana Mółki z Nowego Sącza i Tadeusza Franosza z Białego Dunajca); muzyka Stanisława Łacka - za kultywowanie muzykowania (książki); muzyka Janusza Turzy z Bukowiny Tatrzańskiej (wyroby kuśnierskie ufundowane przez twórcę ludowego Stanisława Gąsienicę-Wawrytko z Poronina).

Fundatorem nagrody głównej „Dziadońcynego Smycka” oraz spinek i plakietek jubileuszowych jest Janusz Konieczny z Bukowiny Tatrzańskiej.

Komisja Artystyczna pragnie podkreślić, że w X Jubileuszowej edycji „Dziadońcynego Grania” wystąpiły bardzo dobre muzyki, prezentujące wysoki poziom artystyczny. Komisja dziękuje organizatorom za duży wkład pracy włożony w przygotowanie Spotkań, oraz konferansjerowi Januszowi Łukaszczykowi za sprawne prowadzenie „Dziadońcynego Grania”.

oprac. r/ źródło: Bukowiańskie Centrum Kultury
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas