Metrologia ludowa, płanetnicy i balony – ostatni wykład w Bursie Gimnazjalnej - podhale24.pl
Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 17.712 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
Wiatr: 20.736 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
12°
Wiatr: 15.336 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
11°
Wiatr: 17.28 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
13°
Wiatr: 22.68 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
11°
Wiatr: 20.124 km/h Wilgotność: 52 %
Jakość powietrza
52 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
74 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 26 | 52 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 37 | 74 %
14.12.2015, 18:30 | czytano: 1428

Metrologia ludowa, płanetnicy i balony – ostatni wykład w Bursie Gimnazjalnej

W nowotarskiej Bursie Gimnazjalnej odbył się ostatni z cyklu otwarty wykład naukowy. Z prelekcją wystąpiła mgr Małgorzata Wierzbicka – Wójtowicz z Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce Zdroju, która podjęła się omówienia zagadnienia dot. meteorologii ludowej, czyli elementów dawnej wiedzy o świecie, kosmosie i człowieku.

W trakcie swego wystąpienia starała się odpowiedzieć na pytania m.in. w jaki sposób działał gwiezdny zegar, dlaczego nie skazywano tęczy palcami oraz co wróżyć miała wyjątkowa leniwość zwierząt hodowlanych? Meteorologia ludowa, jak podkreślała prelegentka, to jedna z gałęzi tradycyjnej wiedzy o wszechświecie. Służyła ona społecznościom rolniczym do przewidywania nadchodzącej pogody i urodzaju. Wspomniała także o ludowej wizji świata i jego elementach oraz dawnej wiedzy o samym człowieku. Nie zabrakło również informacji o tym w jaki sposób wyobrażano sobie słońce, księżyc i gwiazdy oraz jaką rolę im przypisywano. Przedstawione zostały również wyobrażenia o naturze zjawisk atmosferycznych panujące wśród dawnych mieszkańców Zagórzańskich wsi a także przypowieści i przysłowia ludowe o pogodzie.

Na zakończenie tradycyjnie wywiązała się ciekawa dyskusja oscylująca wokół problematyki wierzeń ludowych i postaci z nimi związanych jak choćby o płanetnikach. W tej części spotkania, przytoczyła relację mieszkańców Rabki Zdroju, jakie udało się spisać podczas badań terenowych, w których wspominając wydarzeniu jakie stało się ich udziałem a mianowicie lądowaniu na polach balonu, uznali za „pojada”, a załogę za „ekipę” płanetników. Można by tę opowieść uznać za przypowieść ludową, gdyby nie fakt, iż takie wydarzenie istotnie miało miejsce. Wspomniał o tym Robert Kowalski, informując, iż 21 lipca 1934 r. na polach w Rabce Zdroju niespodziewanie wyładował balon kulisty pilotowany przez kpt. Hynka i por. Burzyńskiego. Lądowanie nastąpiło podczas lotu treningowego, jaki wykonywali przed międzynarodowymi zawodami o puchar Gordon-Benneta. Balon po przyziemieniu bardzo szybko rozebrano i spakowano, celem odstawienia na stację kolejową w Chabówce. Lądowanie tak znakomitych lotników w Rabce wywołało wśród bawiących się tam, a odciętych od kilku dni letników, ogromną radość. Nie co inaczej jak widać, owe wydarzenie odebrali mieszkańcy uzdrowiska. Warto w tym miejscu również wspomnieć i w jakiś sposób spróbować zrozumieć. Otóż w tym czasie tj. w lipcu 1934 r. całą Małopolskę nawiedziły wpierw intensywne deszcze i będąca ich wynikiem, katastrofalna powódź. Stąd zapewne te dwa z sobą nie związane wydarzenia, stały się kanwą przypowieści ludowej.

Cykl spotkań otwartych wykładów naukowych pod hasłem „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle”, organizowany były wspólnie przez: Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej w Nowym Targu. Wykłady podobnie jak w minionych siedmiu edycjach dofinansowane były ze środków Burmistrza Miasta Nowego Targu.

PTH o/ Nowy Targ
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas