Zanim założysz narty - kilka ważnych rad dla narciarzy - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Jabłonka
Clouds
-2°
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 96 %
Clear
-1°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-1°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-0°
Wiatr: 6.66 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 4.284 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-2°
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
106 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 53 | 106 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
17.01.2016, 14:50 | czytano: 1657

Zanim założysz narty - kilka ważnych rad dla narciarzy

Rozpoczynają się ferie. Wielu z nas ruszy na stoki. Podczas jazdy na nartach należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. O sposobach przygotowania do sezonu i regułach obowiązujących na stoku opowiada Jacek Żebracki - ratownik Grupy Podhalańskiej GOPR.

zdj. Łukasz Sowiński
zdj. Łukasz Sowiński
Jakie ćwiczenia poprawiają kondycję przed sezonem narciarskim?

Jacek Żebracki: - Takich ćwiczeń jest bardzo dużo. Na pewno przed sezonem narciarskim trzeba się przygotować kondycyjnie. Najprostszym ćwiczeniem jest dynamiczny spacer. Do-brze jest trochę czasu poświęcić na ruch na świeżym powietrzu. Musimy pamiętać, by wzmocnić głównie mięśnie nóg przez przysiady i podskoki. Ważne w narciarstwie jest zachowanie równowagi. Pomogą ją osiągnąć ćwiczenia takie jak stanie na jednej nodze, przysiady. Jest to prosty i zarazem skuteczny zestaw ćwiczeń dla osób przygotowujących się do uprawiania turystyki narciarskiej. Teraz dominuje siedzący tryb życia, jeździmy samochodami, wykorzystujemy schody ruchome i windy. Nie potrzeba wiele, by poprawić swoją kondycję. Wystarczy na przykład codziennie chodzić na spacery, czy wychodzić po schodach.

Jak powinna wyglądać rozgrzewka przed wyruszeniem na stok?

- Musimy się przede wszystkim przyzwyczaić do nowych warunków. Gdy nogi są zapięte w butach narciarskich takie położenie jest nienaturalne dla stawu skokowego - jest on unieruchomiony. Podudzie się lekko pochyla do przodu. Należy trochę pochodzić w tych butach, by organizm się przyzwyczaił. Najlepiej rozgrzewkę zacząć gdy dojedzie się do górnej stacji wyciągu. Powinniśmy zrobić kilka ćwiczeń rozgrzewających stawy kolanowe. Przyjmujemy pozycję zjazdową oraz robimy różne wypady w prawo, w lewo. W taki sposób przygotujemy aparat mięśniowy i więzadła do uprawiania narciarstwa.

Jak należy zachować się w razie wypadku na stoku?

- Zasady udzielenia poszkodowanemu pomocy obowiązują każdego bez względu na wiek. Przede wszystkim musimy zadbać o własne bezpieczeństwo. Na początku należy zabezpieczyć miejsce wypadku. Należy wyjść nad poszkodowanego ok. 10 m i wbić skrzyżowane narty lub kijki. Jeżeli nie ma takiej możliwości prosimy osobę, która też jeździ na nartach, żeby stanęła i zatrzymywał narciarzy. Następną rzeczą, którą musi zrobić świadek wypadku jest zawiadomienie odpowiednich służb. W tym wypadku wystarczy telefon do GOPR-u albo zjechanie jak najszybciej do dolnej stacji kolejki i powiadomienie pracowników.

Jakich informacji należy udzielić dyspozytorowi, by pomoc do nas szybko dotarła?

- Musimy przede wszystkim powiedzieć co się stało i gdzie się znajdujemy. To są dwie najważniejsze informację dla osoby, która będzie odbierać od nas zgłoszenie. Należy również podać ilość osób poszkodowanych. Gdy mamy do czynienia z wypadkiem na stoku musimy określić, w której jego części się znajdujemy. Bardzo często na wyciągach są numerowane podpory - to jest najbardziej precyzyjna informacja dla osób, które mają dotrzeć do poszkodowanego. Dyspozytor może zapytać o nasze dane - numer telefonu oraz imię i nazwisko.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków na stoku?

- Główną przyczyną wypadków narciarskich jest niepodporządkowanie się Dekalogowi Narciarskiemu. Stoki są zatłoczone. Narciarze nie przygotowują się należycie do uprawiania tej dyscypliny. Nasze mięśnie i wiązadła nie są należycie przygotowane do takiego wysiłku. Może dojść do przeciążenia elementów stawowych.

Na jakiego typu urazy są narażeni narciarze i snowboardziści?

- Istnieją dwie zasadnicze różnice. Związane jest to z pozycją, jaką przyjmujemy jeżdżąc na snowboardzie i na nartach. Urazami najczęstszymi u narciarzy są złamania kończyn dolnych. Dochodzi również do urazów w obrębie stawu kolanowego. U snowboardzistów natomiast czułym punktem jest nadgarstek, gdyż upadając próbują się oni asekurować. Jeżeli snowboardzista nie ma odpowiedniego zabezpieczenia na nadgarstek dochodzi do jego urazów. Zarówno narciarze, jak i snowboardziści narażeni są na urazy głowy. Powinniśmy więc jeździć w kaskach. Dzieci i młodzież do 16 roku życia mają taki obowiązek.

źródło: Pieniny24.pl
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas