Obrazy podhalańskich artystów prezentowane będą na wystawie w Ministerstwie Kultury - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Zakopane
Clouds
Wiatr: 8.676 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
Wiatr: 10.008 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 7.524 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
Wiatr: 8.352 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
Wiatr: 7.884 km/h Wilgotność: 76 %
Jakość powietrza
2 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 1 | 2 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
26.01.2016, 23:10 | czytano: 1054

Obrazy podhalańskich artystów prezentowane będą na wystawie w Ministerstwie Kultury

Na wystawie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowanych zostanie czterdzieści jeden obrazów autorstwa Eweliny Pęksowej, Zdzisława Walczaka i Władysława Walczaka Banieckiego, pochodzących ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Ewelina Pęksowa, Zdzisław Walczak i Władysław Walczak Baniecki należą do grona najbardziej znanych i utytułowanych zakopiańskich artystów malujących na szkle, tworzących na przełomie XX i XXI wieku. Ich artystyczna droga miała wiele punktów wspólnych.

Rozpoczęła się w 1968 roku od udziału w Konkursie Malarstwa na Szkle na Podhalu, zorganizowanego przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Źródło inspiracji znaleźli w dziewiętnastowiecznych ludowych obrazach na szkle zgromadzonych w muzealnych kolekcjach. Identyfikując się z tradycją regionu, wybrali ludową stylistykę i repertuar ikonograficzny nawiązujący do podhalańskiego folkloru, jednak każde z nich wypracowało własny niepowtarzalny styl, zapisując ważną kartę w dziejach współczesnego polskiego malarstwa na szkle.

Na wystawie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowano obrazy stanowiące część cennej kolekcji malarstwa na szkle, tworzonej od początku istnienia Muzeum Tatrzańskiego (1889 r.), a liczącej obecnie ponad tysiąc dwieście obrazów. Składają się na nią ludowe malowidła anonimowych malarzy pochodzące z końca XVIII i początku XIX wieku, prace zakopiańskich artystów z okresu międzywojennego oraz obrazy stworzone po drugiej wojnie światowej przez malarzy odwołujących się w formie i ikonografii do dziewiętnastowiecznego malarstwa na szkle oraz tych, którzy w swych artystycznych poszukiwaniach odeszli od ludowych wzorów.

Zakopiańska kolekcja jest znakomitą ilustracją dziejów tej dziedziny sztuki na Podhalu, począwszy od XIX w., kiedy obrazy na szkle pełniły w kulturze góralskiej ważną funkcję religijną. Potem stały się cennymi pozycjami w kolekcjach prywatnych i muzealnych. Dzięki nim wreszcie na początku XX wieku powrócono do tej techniki malarskiej, co zaowocowało powstaniem w Zakopanem i jego okolicach ważnego ośrodka malarstwa na szkle.

Wystawa "Ewelina Pęksowa, Zdzisław Walczak, Władysław Walczak Baniecki. Obrazy na szkle z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego" prezentowana będzie w terminie 28 stycznia – 31 lipca 2016 w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17)

mat. prasowy, opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas