Jury krytycznie o uczestnikach konkursu par tanecznych na 44. Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej - podhale24.pl
Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Zakopane
Clouds
Wiatr: 17.064 km/h Wilgotność: 84 %
Rain
Wiatr: 12.924 km/h Wilgotność: 91 %
Rain
Wiatr: 19.764 km/h Wilgotność: 73 %
Rain
Wiatr: 18.18 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
12°
Wiatr: 8.244 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 11.556 km/h Wilgotność: 76 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
24 %
Zakopane
8 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
08.02.2016, 14:02 | czytano: 2531

Jury krytycznie o uczestnikach konkursu par tanecznych na 44. Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej

- Mimo licznego udziału par tanecznych jury stwierdza niezadowalający poziom artystyczny pokazów. Komisja oceniająca zwraca się z prośbą do kierowników zespołów regionalnych o typowanie na popis par tanecznych najlepszych tancerzy i tancerek - napisali w uzasadnieniu członkowie komisji oceniającej konkursowe występy par tanecznych na 44. Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej.

Fot. Wojciech Kubina
Fot. Wojciech Kubina
Komisja w skład której weszli Aleksandra Bogucka, Dorota Majerczyk, Józef Pitoń, Jan Stachoń, Stanisław Bachleda i Stanisław Łukaszczyk-Kołoc, miała zastrzeżenia nie tylko do poziomu tańca, ale też stroju wykonawców. - Przypominamy, że uczestnicy popisu par tanecznych powinni prezentować się w tradycyjnych i zgodnych z obyczajowością swojego regionu strojach. Przykładem nieodpowiednich elementów stroju są: współczesna plisowana spódnica i jej długość oraz rozcięte fartuchy u góralek podhalańskich - zauważają członkowie komisji.

W konkursie wystąpiły 33 pary taneczne, w tym 14 par tanecznych w I kategorii wiekowej, 13 par tanecznych
w II kategorii wiekowej, 6 par tanecznych w III kategorii wiekowej oraz 8 zespołów w konkursie tańca zbójnickiego.

WYNIKI:

W I kategorii wiekowej (16 – 21 lat) specjalnym dyplomem wyróżniono następujące pary taneczne:

Jan Stanuch i Anna Gąsienica-Fronek z zespołu „Młode Klimki” z Zakopanego,
Michał Trybuła i Julia Majerczyk z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,
Gabriel Hodorowicz i Natalia Bartol z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej.

W II kategorii wiekowej (22 – 40 lat) wyróżniono specjalnym dyplomem następujące pary taneczne:

Artur Majerczak i Agata Sobkowiak z zespołu „Pieniny” z Krościenka n. D.,
Mirosław Lassak i Julia Skiba z zespołu „Hamernik” z Krakowa,
Daniel Delimata i Natalia Chrobak z zespołu „Pieniny” z Krościenka n. D.,
Marcin Bigos i Halina Skupień z zespołu „Skalni” z Krakowa.

W III kategorii wiekowej (powyżej 40 lat) wyróżniono specjalnym dyplomem następujące pary taneczne.

Jan Kubik i Joanna Piszczek z Krościenka n. D.,
Sławomir Lassak i Monika Lassak z zespołu „Hamernik” z Krakowa,
Kazimierz Lassak i Anna Lassak z zespołu „Hamernik” z Krakowa,
Robert Majerczak i Grażyna Dziubek z zespołu „Pieniny” z Krościenka n. D.,
Adam Karpiel i Zofia Gąsienica-Byrcyn z Kościeliska.

Para taneczna z Zespołu Pieśni i Tańca „Górale Łąccy” z Łącka nie została sklasyfikowana ze względu na niezgodność z regulaminem, w którym wymaga się pokazu tańców zgodnych z tradycją regionu.

Wyróżnienie dla najlepszej tancerki w postaci dyplomu otrzymują:

Halina Skupień z zespołu „Skalni” z Krakowa,
Justyna Skupień z zespołu „Młode Bartusie” z Murzasichla,
Maria Frączysta z zespołu „Giewont” z Olczy,
Ewa Kolbrecka z zespołu „Zohylina” z Boru,
Natalia Bartol z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,
Małgorzata Waliczek z zespołu „Watra” z Czarnego Dunajca.

oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
aerg19:09, 10 lutego 2016
a na tym wszystkim zyskało krościenko, bo na ich tańcu podhalańskie jury sie nie zna
q13:23, 10 lutego 2016
Ważna jest ochrona i obrona kultury góralskiej. Jury musi mieć świadomość, tego, że nagradzając zły taniec, zły śpiew, złe ubranie itd,itp tak naprawdę samo doprowadza do niszczenia tradycji. Trzeba rzetelnej oceny i rzetelnego przedstawiania problemów. Instruktorzy i kierownicy zespołów muszą wiedzieć co wolno a czego nie w prezentowaniu naszej kultury.
podhalanka11:36, 10 lutego 2016
tak tradycja to nasza tożsamość narodowa jestesmy solą tej ziemi a panie etnografki dopuściły na scenie rożnie zniekształcenia , spaczenia góralskiego stroju , tańca same do tego dopuściły , wiec nalezy zmienic jury!!
wrrr08:13, 10 lutego 2016
Ktoś napisał,że jury wcześniej akceptowało "rozne nowinki w strojach regionalnych" . No właśnie chodzi o to aby " nowinek" w tańcu, śpiewie, ubraniu i każdej dziedzinie podhalańskiej kultury nie akceptować. Tradycja to nie moda. Kierownicy i instruktorzy zodnyk nowinek !!! Jurorzy - piętnować wprowadzających " nowinki". Bądźcie wszyscy za góralską tradycją !
obserwator całości16:14, 9 lutego 2016
Do Podhalanka!!!i innych;-) również trochę mnie dziwi wynik konkursu szczególnie jak chodzi o solówki(...), ale nie zgadzam się co do tego że jury jest przychylne Bukowinie!!!!bo nie raz ani nie dwa dostało się i im także!!!!A jak chodzi o dyrektora to nie on ocenia "pokazy" tylko szanowne JURY!!!Byłam, widziałam i też mi jakoś dziwnie, że wyróżnienie dostają pary (nie będę wymieniać skąd, ale ten co był to widział), która nie trzyma się w takcie, a partnerzy patrzą całą solówkę w podłogę tak jakby byli na siebie obrażeni.No ale Pani instruktor tego zespołu potrafi "być bardzo głośno przekonująca" i mamy taką solówkę wyróżnioną;-( Podsumowując, nie uważam żeby poziom był niski, a impreza jako całość coś traciła na wartości, a wręcz przeciwnie, bardzo się mi podobało i za całokształt BRAWO dla organizatorów. Co do JURY to powinni oni następnym razem przemyśleć pewne wybory i obiektywnie podejść do oceniania bez jakichkolwiek uprzedzeń i sugestii;-) A ZBÓJ??? Brawo dla wszystkich wyróżnionych 1,2 i 3 miejscem, bo rywalizacja była dobra, a miejsca myślę zasłużone, choć to wyróżnienie za zbój dla Hamernika i jakaś nagroda to można było sobie darować (znam kilka zespołów dziecięcych, których zbój jest na lepszym poziomie!!!)
podhalanka14:55, 9 lutego 2016
to samo jury akceptowało rozne nowinki w strojach ludowych ,np gorsety na petelki z fiszbinami , halki z roznych tkanin bez haftów ,a teraz problem bo spodnica pilsowana , halki z rozcieciem ,a pani Dorota sama jest przychylna stylizacji sama pokazałą w czym byla ubrana na goralskim karnawale,
Bukowina dawno straciłą autoretyt juz kilka lat przynajmniej 7-5 lat pisze sie ze Bukowina to cud miód malina ,a faworyzowanie i przymykanie oka na własnych uczestników jest tam powszechne w kazdej dziedzinie , jak bedzie to samo jury to bedzie coraz gorzej bo juz jest , ukierunkowanie w strone dyr BCK jest dawno stwiedzone ,pochlebstwo jak nie wygraja bukowianie to nikt nie wygra
obiektywny11:06, 9 lutego 2016
ależ oni byli najlepsi, tylko że z niższej półki, drugiego lub jeszcze dalszego sortu
też instruktor10:18, 9 lutego 2016
Gratulacje dla zwycieżców! Polaniorze zasłużenie zwyciężyli....ale czy poziom był wysoki?...śmiem wątpić. Czy poziom solówek był niski - na pewno nie az tak by po raz pierwszy od kilku lat robić wielkie halo. Na pewno warto dyskutować nad "stanem zdrowia" folkloru, w którym kierunku ma to iść. Co do werdyktu jury...na przestrzeni 10 ostatnich lat ciężko wyczuć co tak naprawdę się liczy. w 2007 r Skalni wygrali zbója startując ze scenką rodzajową "przy sałasie", ubrani jak juhasi a nie jak zdecydowana większość zbo jników dziś tzn. a'la "odpust parafialny". 2 czy 3 lata temu Bukowiany wygrali ze zbójem w zabójczym tempie i co druga figura tańczona w "lewym" tempie (kto mi wytłumaczy o co w tym chodzi?to jest charakterystyczne dla tancerzy w Bukowinie skoro to nie jest błąd techniczny?) czy np Watra w 2010 lub 2011 z jednym najlepiej wytańczonych zbójów ostatnich kilku lat. Natomiast w pokazie par tanecznych to każdej parze można zarzucić brak zalotności...bo jaką miarę przyjąc by to ocenić? Ale w takim razie co ocenia jury przy konkursach dziecięcych? o jakiej zalotności możemy mówić w przypadku 10-12 latków? Wszystkim mocno zainteresowany polecam pierwsze rozdziały książki "Taniec zbójnicki i góralski" W. Kotońskiego. Książka z połowy lat 50" XX w a już tam dowiedzie się o "szowinizmie lokalnym" wsi położonych najbliżej Zakopanego, o wiecznym "hejcie", narzekaniu, dyskredytowaniu ze strony starszych młodych tancerzy, śpiewaków...ten problem istniał od zawsze. I na koniec apel do instruktorów ale tych z pasją, nie po kursach...róbcie swoje! miejcie głęboko w poważaniu werdykty jury....znacie członków osobiście, wiecie kogo lubią, kogo nie, co chwalą co krytykują. Szukajcie we własnych wsiach, regionach swoich idoli, od których warto czerpać wiedzę o tańcu, śpiewie z waszych okolic. Jeśli potraficie przekazać młodemu pokoleniu, ze taniec, śpiew góralski to nie jest archaizm. to nie jest muzeum, że on ma żyć w nich to jesteście wygrani. Natomiast jeśli wychowujecie pokolenie, które tylko tańczy i śpiewa na występach i konkursach i np wiernie naśladuje kroki, ruchy jednego z członków jury to niestety, źle się to skończy dla folkloru. Już w latach 60" XX w mówiono, że zespoły zabijają indywidualności a tworzą wierne kopie. Czy po ponad 50 latach coś zmieniliśmy?
troc09:48, 9 lutego 2016
Sypie się to wszystko ! Niestety !
Nadziejowna21:18, 8 lutego 2016
Na pewno będzie Hamernik i zbójecka familja, nomen omen baaaaardzo góralsko nazwa, wiec tońcyć bedzie mioł fto
Helka17:59, 8 lutego 2016
Bywajom lepse konkursy i gorse. Gratulacje dlo syćkik, a myślem ze kozdy se tam przemyśli i popracuje nad sobom. Uwidzimy w przysłym roku, coby ino mioł fto zatońcyć.
załamana16:15, 8 lutego 2016
A będzie coraz gorzej!Folklor umiera a przyczyniają się do tego osoby, które zabierają się za prowadzenie zespołów nie mając o tym zielonego pojęcia i nie umiejąc samemu tańczyć czy śpiewać.Wydaje im się,żę ukończenie jakiś chorych kursów daje im wystarczające kwalifikacje do prowadzenia zespołu.Młodym często brak samokrytyki.A jeśli chodzi o stroje to są pewne osoby, które wydały książkę na temat mody góralskiej i same spowodowały zamieszanie takie,że teraz niektórym ciężko jest odróżnić strój góralski od tzw stylizowanego. A związek Podhalan - organizacja,która według mnie powinna zajmować się promocją kultury podhala i dbać o tradycje zajmuje się niepotrzebnymi rzeczami np polityką
racyja15:21, 8 lutego 2016
wystarczy popatrzyć na instruktorów "zespołu reprezentacyjnego" ręce opadają co Ci ludzie wyprawiają, ale powiedz coś to Cię zjedzą. Zresztą osoba ślizgająca się między taktami, wyróżnienia nie powinna dostać
oko14:14, 8 lutego 2016
"jury stwierdza niezadowalający poziom artystyczny pokazów. Komisja oceniająca zwraca się z prośbą do kierowników zespołów regionalnych o typowanie na popis par tanecznych najlepszych tancerzy i tancerek". I tu jest problem ponieważ kierownicy i instruktorzy - czyli nauczyciele często sami na konkursach występują a jeżeli już typują kogoś to z efektem takim jaki widać. Trzeba przyjrzeć się wszelkiego rodzaju kursom, szkoleniom, trzeba zrewidować umiejętności kierowników i instruktorów. Jest problem i to duży.Potrzebna jest reakcja.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas