Badacze z Państw Grupy Wyszehradzkiej na konferencji w Nowym Targu - podhale24.pl
Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Czarny Dunajec
Rain
10°
Wiatr: 20.916 km/h Wilgotność: 56 %
Rain
11°
Wiatr: 23.292 km/h Wilgotność: 54 %
Rain
10°
Wiatr: 20.664 km/h Wilgotność: 50 %
Rain
13°
Wiatr: 22.464 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
12°
Wiatr: 25.74 km/h Wilgotność: 55 %
Rain
Wiatr: 17.568 km/h Wilgotność: 70 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
18.04.2016, 09:50 | czytano: 2934

Badacze z Państw Grupy Wyszehradzkiej na konferencji w Nowym Targu

Przez trzy kolejne dni, począwszy od czwartkowego popołudnia, miasto Nowy Targ było gospodarzem Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Od Zjazdu w Wyszehradzie do Grupy Wyszechradzkiej. Kilkaset lat współpracy środkowoeuropejskiej”.

Sesja zgromadziła w stolicy Podhala badaczy z różnych dyscyplin naukowych: archeologów, historyków, historyków sztuki, etnologów i politologów z kilkunastu ośrodków naukowych z Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Rosji. W konferencji uczestniczyli pracownicy naukowi z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Akademii Narodowej w Warszawie, Akademii Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, Polskiej Akademii Nauk a także Uniwersytetów w Bratysławie, Bańskiej Bystrzycy, Preszovie, Trnavie oraz Uniwersytetu w Budapeszcie i Akademii Dyplomacji w Moskwie. Nie zabrakło również przedstawicieli instytucji i organizacji pozarządowych: Muzeum Zamkowego w Starej Lubovni, Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie czy Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu oraz Towarzystwa Przyjaciół Orawy.

Obrady plenarne poprzedził wernisaż wystawy historycznej przygotowanej przez Grupę Wyszehradzką Archiwów pt. „Od Wyszehradu do Wyszehradu”. W tematykę wystawy wprowadziła dr hab. Hanna Krajewska, Dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, natomiast Anna Gruszczyńska, współautorka ekspozycji, szczegółowo ją omówiła, uzupełniając swój wykład równie ciekawą prezentacją multimedialną. W drugiej części czwartkowego wieczoru, odbyła się premiera najnowszej publikacji naukowej, wydanej nakładem Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu pt. „Stosunki polsko - słowacko -węgierskie na przestrzeni wieków”. Praca zbiorowa przygotowana pod redakcją naukową: Tomasza Gajownika, Przemysława Jędrzejewskiego, Roberta Kowalskiego i Gabriela Szustera, stanowi plon ubiegłorocznego międzynarodowego seminarium, jakie odbyło się w Bursie Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego w Nowym Targu. Zawiera 16 recenzowanych, bogato ilustrowanych artykułów naukowych, przygotowanych przez badaczy z ośrodków naukowych w Polsce, Słowacji i na Węgrzech.

W piątek w oficjalnym otwarciu konferencji wzięło udział szereg znamienitych gości z gospodarzem miasta burmistrzem Grzegorzem Watychą na czele. Nie zabrakło przedstawiciela Starostwa Nowotarskiego w osobie Bogusława Waksmundzkiego oraz dyrektora Biura Euroregionu Tatry, Antoniego Nowaka. Swoją obecnością otwarcie konferencji zaszczycił dr Dalibor Mikulik, dyrektor Muzeum Zamkowego w Starej Lubowni. O wysokiej randze odbywającej się w Nowym Targu sesji naukowej świadczą jej honorowi patroni w osobach Jacka Krupy Marszałka Województwa Małopolskiego, Ivana Škorupy Konsula Generalnego Słowacji w Krakowie oraz dr hab. Adrienne Körmendy Konsula Generalnego Węgier w Krakowie. Konsul wygłosiła w Ratuszu niezwykle interesujący wykład inauguracyjny, wprowadzający w problematykę współpracy środkowoeuropejskiej, podkreślając nasze związki historyczne, pozwalające w dzisiejszym świecie podejmować szereg inicjatyw, wzmacniających nasz kraje. Podkreśliła, że bez znajomości historii i zachodzących procesów historycznych nie jest możliwe prowadzenie skutecznej polityki zagranicznej, dając jednoznacznie do zrozumienia, iż stwierdzenie:” historia jest nauczycielką życia”, ma także praktyczne zastosowanie w dzisiejszych realiach politycznych.

Podczas dwudniowych obrad wygłoszono szereg niezwykle interesujących wykładów, podsumowujących wyniki najnowszych badań, prowadzonych przez prelegentów. Większość z nich bowiem to doktoranci przygotowujący obecnie swoje dysertacje. Po każdym panelu organizatorzy przewidzieli czas na dyskusję, który to każdorazowo był w całości wykorzystywany. Cieszy fakt, iż pytania padały nie tylko od współpanelistów, ale również od uczestniczących w sesji badaczy i regionalistów, tudzież miłośników historii licznie biorących udział w sesji. Należy również zwrócić uwagę, iż w konferencji wzięła licznie udział młodzież z nowotarskich szkół, w tym tradycyjnie już uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Jadwigi Królowej z wraz z nauczycielką historii Iwoną Pawłowską oraz młodzież z II Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowym Targu.

Podsumowując trzydniową konferencję jej uczestnicy zgodnie stwierdzili, iż spełniła stawiane wobec niej oczekiwania. Pozwoliła m.in. zapoznać jej uczestnikom z aktualnym stanem badań w poszczególnych ośrodkach jak również stała się miejscem prezentacji wyników najnowszych ustaleń młodych naukowców z różnych centrów naukowych w kraju i zagranicy, ale także pozwoliła nawiązać nowe kontakty oraz zacieśnić dotychczasową współpracę. Organizatorzy i uczestnicy sesji podjęli decyzję o kontynuowaniu w kolejnych latach w Nowym Targu, cyklu spotkań badaczy z krajów Europy Środkowej i ogłaszaniu drukiem prezentowanych na nich wykładów.

Pomysłodawcą i organizatorem konferencji było Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu we współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym im. KEN w Krakowie, Urzędem Miasta Nowego Targu, Miejskim Ośrodkiem Kultury i Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Sesja naukowa oraz towarzyszące jej wydarzenia wpisują się w cykl wydarzeń organizowanych w ramach przypadającego w bieżącym roku Jubileuszem 670-lecia Lokacji Miasta Nowego Targu.

Źródło:organizatorzy, fot. Urząd Miasta Nowy Trag, PTH
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas