Piątek, 28 luty 2020, Imieniny: Romana, Oswalda, Cyryla
Zakopane i okolice
Snow
-0°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 92
Snow
-0°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 92
Snow
-0°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-0°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 79
Snow
-0°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 92
Snow
-1°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
28.06.2016, 22:24 | czytano: 1083

Sukces Miejskiej Orkiestry Dętej z Nowego Targu

Podczas trwającego 3 dni (24-26 czerwca br.) Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych Echo Trombity w Nowym Sączu, Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Targu zdobyła I miejsce w kategorii orkiestr działających przy domach kultury i stowarzyszeniach społeczno-kulturalnych.

Tak wielkiego wyróżnienia nikt się nie spodziewał – przyznają członkowie orkiestry - chociaż każdy z muzyków, jak również wszyscy sympatycy i fani nowotarskiej dętej trzymali mocno kciuki i życzyli, by występ podczas 39 Finału Echo Trombity był jak najlepszy. I był, bo MOD zajęła pierwsze miejsce w swojej kategorii razem z Młodzieżową Orkiestrą Dętą „Baczków” z Baczkowa.

Komisja konkursowa w składzie: Płk Franciszek Suwała (Gdańsk), Kpt. Tadeusz Dobrowolski (Przemyśl), Kpt. Stefan Żuk (Nowy Sącz), Dr Waldemar Groń (Łącko), Stanisław Migacz (MCK SOKÓŁ - Nowy Sącz), wysłuchała i bacznie przyglądała się 33 orkiestrom, wyłonionym podczas eliminacji powiatowych.

Orkiestry, które zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego, zobowiązane były do udziału w przemarszu, podczas którego oceniana była prezencja i gra w marszu według następującego schematu:
- podczas przemarszu wykonanie jednego „młynka” za komisją (w tył, na lewo) oraz wykonanie drugiego „młynka” w drodze powrotnej i zatrzymanie marszu na komendę
- po zatrzymaniu, doraźne przerwanie gry i na komendę ustną wykonanie zwrotu w kierunku komisji
- po oddaniu honoru, wykonanie zwrotu w kierunku dalszego marszu i rozpoczęcie gry na nabicie bębna/werbla

Gra w marszu jest oceniana także pod kątem jednolitości umundurowania, zgodności pracy nóg z frazą muzyczną – ogólna prezentacja oraz pod kątem tempa i dynamiki – jednolitości ruchu (podnoszenie i odkładanie instrumentu).

Należy dodać, że wszystkie komendy dla orkiestry w przemarszu są wykonywane przez tamburmajora odpowiednimi znakami buławą. Jak powiedział kpt. Stefan Żuk, wieloletni muzyk orkiestry wojskowej, wybitny tamburmajor i kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Ochrony Pogranicza i następnie Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej: „Sztuka posługiwania się buławą decyduje o poziomie artystycznym zespołu. Znajomość ilości znaków i wchodzących w ich zakres schematów dyrygowania, musi być precyzyjna i czytelna dla wszystkich członków orkiestry. Dyrygowanie buławą wymaga od tamburmajora pełnej sprawności manualnej, fizycznej i sporej wiedzy w tym zakresie. Zajęcia z musztry orkiestrowej traktować należy, jak granie gam podczas próby, są one bowiem częścią składową szkolenia i tę zasadę należy wpajać członkom zespołu”.

To wszystko nie jest takie proste, jak początkowo mogłoby się wydawać. Postawy muzyków podczas marszu są ściśle określone i wyliczone. Więc o wpadkach nie może być mowy, a szczególnie podczas tak prestiżowego konkursu. Dlatego Kapelmistrz nowotarskiej dętej, poza prowadzeniem prób z elementami musztry dba również o to, by jego podopieczni, na miarę możliwości, mogli uczestniczyć w organizowanych dwa razy w roku przez MCK „Sokół” w Nowym Sączu - Małopolskich Warsztatach dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych.
Uczestnictwo w tych trzydniowych spotkaniach sprawia, że od razu wszystko co się dzieje podczas musztry, staje się przejrzyste i dla każdego „zjadliwe”. Sam również stara się brać w nich udział, mimo ukończonego dwuletniego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów, żeby odświeżyć wiadomości.

Na ocenę końcową w konkursie, składa się punktacja za przemarsz oraz za prezentację orkiestry na estradzie – a tu z kolei, czas prezencji orkiestry nie może przekraczać 15 minut i należy wykonać 3 utwory, w tym jeden obowiązkowo polskiego kompozytora. Orkiestra biorąca udział w konkursie, nie może powtórzyć więcej niż jeden utwór z ubiegłorocznego przeglądu. Pod uwagę są brane następujące kryteria: dobór i układ programu, brzmienie orkiestry i intonacja, interpretacja utworu (frazowanie, dynamika i tempo), rytm i artykulacja oraz ogólne wrażenie artystyczne.

„To niesamowita radość. Trzy lata temu z Nowego Sącza przywieźliśmy wyróżnienie, działając zaledwie siedem miesięcy jako orkiestra, dwa lata temu było II miejsce, w ubiegłym roku Szanowna Komisja przyznała nam III miejsce, a w tym roku najwyższe – pierwsze. To dla nas szczególnie ważne, bo to znak, że zdołaliśmy pokazać, że nasza ciężka praca nie idzie na marne i zasługuje na uwagę. I mimo że często jest nam pod górkę, budujemy wielkie dzieło” - powiedział uszczęśliwiony Kapelmistrz Marcin Musiak.

Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Targu otrzymała też nagrodę za wyraźny postęp w osiąganiu poziomu artystycznego oraz za systematyczną i dającą również efekty wychowawcze pracę z młodzieżą

Dodajmy, iż w grupie Big bandów i Orkiestr Rozrywkowych II miejsce zajął Big band PSM w Nowym Targu.

Udział miejskiej orkiestry w konkursie wojewódzkim był częścią projektu „Muzyczna wizytówka Nowego Targu – etap III”, współfinansowanego przez Burmistrza Miasta Nowy Targ.

PeTe, zdj: MCK Sokół / źródło: MOD Nowy Targ, oprac. r/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
z16:57, 29 czerwca 2016
Gratulacje !!! :)
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij