Zespół z Ratułowa na Święcie Dzieci Gór - podhale24.pl
Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 6.336 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
52 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
52 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 26 | 52 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 26 | 52 %
17.07.2016, 14:49 | czytano: 2198

Zespół z Ratułowa na Święcie Dzieci Gór

W Nowym Sączu dobiega końca Święto Dzieci Gór. W ramach ostatnich prezentacji - tzw. dni narodowych - swój folklor, muzykę i taniec pokazały dziecięce zespoły z Czech, Ekwadoru i Podhala. Zespół "Tatry" z Ratułowa wykonał szereg charakterystycznych dla regionu tańców oraz przyśpiewek góralskich. Zagraniczne grupy pokazały też swoje tradycyjne gry i zabawy.

zdj. Piotr Droździk
zdj. Piotr Droździk
Relacja Kamila Cyganika:

"- Pobawmy się w „Gąski, gąski du domu”.
- Ja będę mamą, ja będę mamą, ja będę mamą.
- Cicho! Ja będę mamą, bo jestem najstarsza – najwyższa dziewczyna zadecydowała nie tylko o swojej roli, ale wyznaczyła również dwóch wilków, gdy wśród chłopaków też każdy chciał być basiorem.
„Jedna kreska, dwie kreski nie słuchacie Maryśki…” odpowiadają chłopaki na twardą uwagę dziewczyny, że przez jednego z nich po zabawie płacze dziecko. Dziewczyny odpowiadają złośliwością, że chłopcy, owszem, znaleźli dwa worki grzybów, ale samych muchomorów.
Na polanę wchodzi dwóch starszych chłopaków, siadają na pnioku (teraz wiadomo, po co on, choć to nie ostatnie jego zadanie) i grają na fujarkach. Najpierw dziewczętom, potem chłopakom. Hop cup!
Z dziadkowego sałasa idzie muzyka, a prowadzi ją wysoki chłopak z torbą w której ma… no właśnie…
- Jakie pyszne oscypki! – wołają obdarowani, a obdarowani zostali wszyscy.
To nie oscypki, tylko redołki. A oscypek chłopak w torbie owszem ma i teraz daje lekcję poglądową:
- Łoscypki robi się ze słodkiego sera łowcego… - mówi i pokazuje na kawałku gliny cały proces produkcyjny, jak się wyciska serwatkę, jak się wbija drucik, żeby i ze środka serwatka wypłynęła. Potem wkłada się do formy, ale tu formy nie ma, to nie pokaże. Potem końcówki (tutok syski). - Wyjmujemy końcówki, moczymy w solonej wodzie i wędzimy w sałasie.
Czworo skrzypiec i małe basy. Łąka otwiera się na taniec. Trawa, która w naszej wyobraźni ugina się cierpliwie i pokornie pod małymi stopami przytupujących chłopców, wirujących dziewczyn. Echo między halami, które w wyobraźni, niesie przyśpiewki i muzykę. I taka scena, kiedy najmłodszy chłopak przyśpiewką przekonuje kapelę, żeby mu do tańca zagrali, najstarszy porywa spośród dziewcząt największą drobinkę, okręca raz i oddaje śpiewającemu. A on ją po wspólnym tańcu pięknie odprowadza do grupy dziewcząt.
Znów pniak się przydał. Stanął na nim jeden z chłopców wołając, co zrobi, a wszyscy odpowiadają „Jo tys”, aż do momentu, kiedy ta odpowiedź absolutnie nie pasuje. A że się jeden jednak z „Jo tys” wyrwał, to na pnioku musi teraz solo zatańczyć. W końcu najstarszy, ten od łoscypków, pokazuje, jak się tańczy na pniaku. A potem następny, i następny… A za każdy taniec muzyce: „Bóg zapłoć!”
Ciupag nie mają, ale kije do zbója się też nadadzą. A dziewczęta ino patrzą, czy się któremu noga nie powinie. Krok jednak pewny, na komendę skok, obrót, uderzenie „ciupagami”. O ostatniej zabawię zmilczę. Też się kończy płaczem dwóch dziewczynek, tym razem przekomarzania nie ma, tylko winowaci chłopcy biorą dziewczęta na barana. Dzieci idą do domu."

---
24. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych zakończy się w niedzielę. Bierze w nim udział ponad 550 uczestników reprezentujących różne regiony górskie z Polski i zagranicy. W ramach imprezy zaplanowano też wydarzenia towarzyszące m. in. ogólnopolskie warsztaty instruktorskie, których tematem przewodnim są tańce Lachów Sądeckich dla dzieci i młodzieży. W programie przewidziano także międzynarodową wystawę fotograficzną poświęconą krajobrazowi górskiemu, a także kiermasz twórczości ludowej rękodzieła artystycznego.

MCK Sokół, s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas