Niedziela, 11 kwiecień 2021, Imieniny: Filipa, Leona, Jaromira
Szczawnica i okolice
Rain
14°
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 47
Rain
12°
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 47
Clouds
14°
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 47
Clouds
19°
Wiatr: 35.172 km/h Wilgotność: 39
Clouds
16°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 41
Rain
13°
Wiatr: 18.504 km/h Wilgotność: 47
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
28.07.2016, 09:00 | czytano: 1095

Co przyciąga pielgrzymów do Małopolski?

W 2015 roku Małopolskę odwiedziło 13,9 mln turystów, w tym niemal 3 mln to obcokrajowcy z 53 państw świata. Najczęściej przyjeżdżają oni po to, aby w aktywny sposób spędzić czas lub odwiedzić miejsca, które rozsławiają nasz region za granicą: Kraków, Wieliczkę, Oświęcim, Zakopane.

Jednocześnie Małopolska staje się coraz popularniejszym kierunkiem turystyki religijnej. Największym impulsem do rozwoju tej formy zwiedzania regionu była postać Jana Pawła II, bo to miejsca z nim związane – Wadowice, Łagiewniki i Kalwaria Zebrzydowska – niezmiennie plasują się w czołówce najczęściej odwiedzanych miejsc.

Z postacią Jana Pawła II łączą się jednak także podhalańskie sanktuaria. Do najważniejszych i najczęściej odwiedzanych zaliczają się zakopiańskie kościoły: na Krzeptówkach (sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II), na Wiktorówkach (sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr, do którego Karol Wojtyła chętnie przybywał podczas swych górskich wycieczek. Już jako papież, w 1997 roku udając się nad Morskie Oko przeleciał helikopterem ponad Wiktorówkami i Rusinową Polaną) czy na Kalatówkach (sanktuarium św. Brata Alberta) oraz sanktuarium Matki Bożej Krolówej Podhala w Ludźmierzu (zwane religijnym centrum Podhala, to tu w 1963 roku miało miejsce wydarzenie, uznawane przez niektórych za prorocze. W trakcie uroczystości koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej, biskup Karol Wojtyła chwycił w locie berło, które wypadło z ręki figury).

- Małopolskę z roku na rok odwiedza coraz więcej osób, które zwiedzają nasz region pod kątem religijnym. W ubiegłym roku - 3 mln, ale jestem przekonany, że ta liczba będzie rosła. Magnesem, który przyciąga do Małopolski najwięcej pielgrzymów bez wątpienia jest św. Jan Paweł II, ale w regionie mamy też wiele interesujących miejsc dla przedstawicieli innych religii – mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa.

oprac. r/ źródło: malopolskie.pl
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij