Niedziela, 11 kwiecień 2021, Imieniny: Filipa, Leona, Jaromira
Czarny Dunajec i okolice
Rain
14°
Wiatr: 20.376 km/h Wilgotność: 50
Rain
12°
Wiatr: 20.376 km/h Wilgotność: 50
Rain
14°
Wiatr: 20.376 km/h Wilgotność: 50
Rain
18°
Wiatr: 37.044 km/h Wilgotność: 41
Clouds
17°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 40
Rain
12°
Wiatr: 20.376 km/h Wilgotność: 50
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
03.08.2016, 16:07 | czytano: 1215

"Quady" dla niepełnosprawnych

Elektryczne, czterokołowe, dwuśladowce pojawiły się w Zakopanem. Już dzisiaj osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim mają szansę na zwiedzanie podhalańskich bezdroży dzięki specjalnym wózkom, rowerom elektrycznym przystosowanym do poruszania się w terenie.

- Pierwsze testy Quadrixa przeprowadziliśmy 13 czerwca w Kluszkowcach podczas Joy Ride BIKE Festiwal – mówi Bartosz Mrozek, pomysłodawca inicjatywy. – Rowery spisały się wyśmienicie. Idąc dalej i realizując nasze założenia, teraz mając już dwa takie rowery nie tylko na testy, chcę zacząć odkrywać szlaki i ścieżki w Zakopanem, które od kiedy wylądowałem na wózku są dla mnie nie dostępne.

Bartek od kilku lat porusza się na wózku. Wypadek na paralotni spowodował uszkodzenie rdzenia kręgowego. Od kilku lat uprawia wyczynowo narciarstwo alpejskie. Aktualnie jest wicemistrzem Polski.

Projekt zakłada stworzenie mapy pokazującej wszystkie trasy, które staną się dzięki Quadrixom dostępne dla osób poruszających się normalnie na wózkach inwalidzkich. W przyszłości ma powstać wypożyczalnia takich rowerów. Już teraz można się umówić na pierwsze przejażdżki. Jak już wiadomo taka możliwość cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony środowisk zrzeszających osoby niepełnosprawne, głównie wózkowiczów.

- Docelowo mamy nadzieję że porozumiemy się z Tatrzańskim Parkiem Narodowym odnośnie wsparcia w zdobywaniu wybranych szlaków przez osoby niepełnosprawne na naszych rowerach – mówi Bartek - Trzeba pamiętać że dla nas nie są to po prostu rowery! Dla nas są to „nogi” dzięki, którym będziemy mogli dotrzeć do wielu pięknych miejsc w dolnych partiach Tatr, których nigdy nie oglądały osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Dla mnie i nie tylko, będzie to możliwość odwiedzenia moich ukochanych miejsc, które wraz z wypadkiem stały się dla mnie niedostępne. Pomyślmy tylko, ja tam już kiedyś byłem a i tak pewno zakręci mi się łza w oku, a jakie wrażenie zrobi to na osobach, którym nigdy nie było dane oglądać tych pięknych miejsc…..!?- We wrześniu, już po sezonie planujemy wraz z Jakubem Sikorskim, Asystentem Burmistrza Miasta Zakopane ds. Osób Niepełnosprawnych, który również od 12 lat porusza się na wózku, wybrać się do jednej z tatrzańskich dolin w ramach testów. Mamy nadzieję że uda nam się zorganizować taką wycieczkę wraz z przedstawicielami TPN, Koła przewodników górskich, przedstawicieli miasta i innych środowisk górskich oraz mediów. Będziemy chcieli pokazać że takie wyprawy w żaden sposób nie mają negatywnego wpływu na przyrodę, ani, przy zachowaniu ostrożności, nie wpływają na bezpieczeństwo na szlakach.

Jakub Sikorski, asystent Burmistrza Miasta Zakopane ds. Osób Niepełnosprawnych, orpac. R/ źródło: materiały prasowe
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij