Poniedziałek, 01 marzec 2021, Imieniny: Antoniego, Radosława, Albina
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 31.5 km/h Wilgotność: 69
Clouds
-0°
Wiatr: 31.5 km/h Wilgotność: 69
Clouds
Wiatr: 31.5 km/h Wilgotność: 69
Clouds
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 82
Clouds
Wiatr: 11.268 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 31.5 km/h Wilgotność: 69
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
16.09.2016, 13:05 | czytano: 12704

Nowa forma oszukania przedsiębiorców - Centralny Rejestr Przedsiębiorców i Firm

Pojawił się kolejny przykład znanego już od kilku lat sposobu na wyłudzanie pieniędzy od przedsiębiorców. "Proszę o ostrzeżenie czytelników przed próbami wyłudzenia opłaty za wpis. Firma rozsyła listy po naszej okolicy" - pisze pan Marcin.

Rzeczywiście Centralny Rejestr Przedsiębiorców i Firm to kolejny twór, przed którym ostrzega Ministerstwo Rozwoju. Rok temu był to Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm. Wcześniej była to np. Ogólnopolska Ewidencja Firm i Przedsiębiorstw, Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych i Firm itp. Wszystkie one podszywały się pod Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG), która jest jedynym rządowym spisem przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Co ważne - wpis do tej bazy jest bezpłatny.

Listy z informacją o wpłacie za wpis do nieistniejącego rejestru dostają firmy, które właśnie rozpoczęły działalność. Zawiłość przepisów i urzędowo brzmiące sformułowania mogą wprowadzić świeżo upieczonych przedsiębiorców w błąd.

W piśmie czytamy, że należy zapłacić "fakultatywną opłatę rejestracyjną w wysokości 290 zł". Fakultatywna - czyli dobrowolna, nieobowiązkowa. To powinno uspokoić adresatów. Nadawca listu nie ma strony internetowej, nie podaje kontaktu telefonicznego i to już jest podejrzane. Dodatkowo nie ma też nazwiska osoby, która dane pismo napisała.Firmy prowadzące działalność w naszym kraju obowiązkowo podlegają wpisowi albo do wspomnianej wcześniej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do Krajowego Rejestru Sądowego.

- Jeśli już zapłaciliśmy, możemy złożyć podmiotowi, który wyłudził od nas pieniądze, pisemne oświadczenie o tym, że dokonując opłaty działaliśmy pod wpływem błędu i w związku z tym umowa jest nieważna oraz zażądać zwrotu opłaty. Oświadczenie takie możemy złożyć nie później niż rok po wykryciu błędu. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że jedyną racją istnienia tych podmiotów jest właśnie naciąganie ludzi na opłaty, prawdopodobnie będziemy musieli dochodzić zwrotu swoich pieniędzy na drodze sądowej. W takim przypadku polecam korzystać z pomocy prawnika jedynie w ograniczonym zakresie, zwracając uwagę na to, żeby koszt prowadzenia przez niego naszej sprawy nie okazał się wyższy niż kwota ewentualnej wygranej - mówi radca prawny Maciej Krok.

s/
najnowsze informacje
komentarze
gina16:11, 18 marca 2017
Syn wczoraj dostał takie pismo z żądaniem zapłaty 290 zł.z Centralnego Rejestru działalności Gospodarczych i Firm Aleje Jerozolimskie 96,a ja identyczne z tym Ze na Aleje Jana Pawła w Lutym 2014,widać że w naszym kraju przestępcy bardzo dobrze mogą działać,czytałam że były niby podejmowane jakieś działania i co NIC Z TEGO NIE WYNIKŁO,DALEJ NABIERAJĄ LUDZI
Gregor16:31, 20 stycznia 2017
Po miłej rozmowie z konsultantem w dniu wczorajszym otrzymałem kopertę z poleceniem wpłaty 269 zł brutto. Od razu było mi podejrzane, przecież miałem około dwa tygodnie czasu na zapoznanie się z wizytówką i dopiero potem miałem otrzymać fakturę i wpłacić pieniądze. Koperty nie przyjąłem. Całe szczęście. Straciłbym kasse. Lepiej wydam na cukierki dla dzieci. Uważajcie na przekręt.
Jerzy11:42, 30 grudnia 2016
Ja też dostałem takie pismo na kwotę 390 zł z terminem płatności do 3.01.2017 r. Brak pieczątki, podpisu pod pismem a najważniejsze brak faktury. Zwykłe oszustwo. W tej chwili zastanawiam się czy nie zgłośić na policję próbę oszustwa. Jak prawnicy zadecydują żeby zgłośić to napewno to zrobię.
Pozdrawiam
Jerzy
barbara14:46, 17 listopada 2016
witam,
ja również w dniu dzisiejszym otrzymałam takie pismo(295,00 zł)
Dziwię się bardzo , że ludzie znani z imienia i nazwiska tak długo bezkarnie uprawiają ten proceder.
Bezprawnie przetwarzają nasze dane osobowe i próbują wyłudzić pieniądze.
Czy w naszym kraju prawo nie działa ?
Malwina23:33, 10 listopada 2016
A ja dostałam po likwidacji firmy. Każdy ruch w CEiDG generuje takie pismo. Najwyraźniej mają oprogramowanie do śledzenia zmian.
robert11:09, 5 października 2016
kilka dni temu dostałem taki list jest podany nr. konta pytam się gdzie są służby odpowiedzialne za ściganie tego typu oszustw? kto i dla czego? daje przyzwolenie na te oszustwa?
asia16:49, 29 września 2016
Dzisiaj 29 09 dostałam takie pismo, przyniósł mi je listonosz. Na poczatku lekko sie wystraszyłam, ale brk pieczatek, podpisów, nazw dało do myslenia. wpisałam w neta i wyszło oszustwo. A ile osob sie nabierze ?
adresat10:08, 28 września 2016
Czas, by wprowadzić CENTRALNY REJESTR OSZUSTÓW. Działalność prowadzę już lat kilkanaście, zarejestrowaną w UM, GUS-ie , podatki placę w USi nikt nigdy mi nie wskazał, bym rejestrowała tę działalność w CRPiF, która nie posiada ani NIP-u, ani REG, nie podają kontaktu telefonicznego, maila, to cóz to za instytucja CENTRALNA ?
Wiesław18:59, 27 września 2016
Wiesław 18:45 , 27 września 2016 r.
dostałem takie pismo dzisiaj (prowadzę działalność od początku 2006 r.)
Zaraz się zorientowałem , że to "lipa" , bo nie ma ani nazwiska , ani telefonu , ani innego identyfikatora . W internecie znalazłem potwierdzenie moich domysłów . Dlaczego ogólnie pojęta "władza" (prokuratura , policja ...) w ramach chronienia swoich obywateli przed oszustami - nie ściga ewidentnego draństwa , przecież podają numer swojego konta , a po tym można chyba znależć właściciela .
JWP08:30, 27 września 2016
Co robią służby bezpieczeństwa i za co maja płacone. Dlaczego nas ostrzegają, a nic nie robią aby zlikwidować tego bandyckiego procederu
maskonur23:12, 26 września 2016
ciekawe kto to roznosi.. czy mają swoich łazików którzy bezprawnie wrzucają to do skrzynek czy może PP z tego ma zarobek
Grzegorz12:34, 23 września 2016
Teraz rozpoczęli nowy sezon bo w tym wezwaniu do zapłaty piszą że w wyniku aktualizacji ich regulaminu to co było bezpłatne teraz trzeba zapłacić 290zł więc nowa forma próby oszukania uczciwych przedsiębiorców i wcale nie trzeba mieć nowej firmy bo ja mam od 2008roku i próbują ze mnie zrobić łosia. UWAGA Centralny Rejestr Przedsiębiorców i Działalności Gospodarczych (CRPiDG) a powinno być Naciągacze i Oszuści spółka niejawna ;)
druk urzędowy01:02, 20 września 2016
Jak ktoś podszyje się pod policjanta to grozi mu kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.
Jak ktoś podrobi banknot Narodowego Banku Polskiego to idzie siedzieć.
A Jak dranie podrobią pismo urzędowe w charakterze ,tonie i sposobie
to jest bezkarny.
Kryje go fiskus bo to przecież kolejny podatek od głupoty.
Pewnie ZŁODZIEJE UCZCIWIE odprowadzają podatki .
Ale zaraz Urzędy Skarbowe nie zaliczą tych kwot do kosztów.
I o to chodzi -zniszczyć przestraszonego i uczciwego przedsiębiorcę.
Chwała Bogu że w Mieście jest ktoś kto przed tym ostrzega .
Jeszcze są uczciwi i wrażliwi ludzie na tym świecie.
Ale państwo zamiast przestrzegać przed cwaniakami popiera oszustów.
gg08:50, 18 września 2016
Proceder trwa już kilka lat. Jak zakładałam firmę pani w UM poinformowała nie, że przyjdzie takie pismo a właściwie FV- nie płacić, ale zachować - można zgłosić do prokuratury. UM wie o wszystkim, ale nie mają na to wpływu.
Roman13:37, 17 września 2016
Co wyciągną to wyciągną oszuści. Mało to jest naiwniaków na świecie. Państwo przy pomocy służb powinno chronić swoich obywateli a po zatrzymaniu oddać ich na 15 minut w ręce oszukanych.
spm22:54, 16 września 2016
Tutys- ja widzę datę sprzed 4 dni, więc nie takie znowu stare.
Tutys21:55, 16 września 2016
STARE, dostalem chyba z 6 takich w tym roku, co ciekawe to wszystko trzyma w lapie jakis okolo 40 letni typek bodaj z warchy i w sumie to tylko prosi sie o to az ktos sie zdenerwuje, bo jak ktos tam dociekliwy to znajdzie ja znalazlem.
ewelina19:29, 16 września 2016
Do dwóch miesięcy po zarejestrowaniu własnej firmy otrzymałam aż pięć takich listów!!! W każdym inna kwota od 189,00 zł do 840,00 zł Całe szczęście, ostrzeżono mnie wcześniej.
gość17:24, 16 września 2016
W przeciągu 2 miesięcy od założenia firmy dostałam aż 4 takie listy. Na szczęście przemiła Pani w Urzędzie Miasta poinformowała mnie o tym, że będę takie dostawać i mam na nie nie reagować :)
taki jeden15:35, 16 września 2016
ejj kasia kasia... te listy są wysyłane niezalężnie czy prowadzisz firme miesiąc, czy pare lat.. Wyszukują przedsiębiorców i wysyłają do wszystkich - niektórzy złapia sie na to i zapłacą.. i ewidentnie artykuł jest o tym że wyłudzaja pieniąde.. więc twoja informacja że chcą kogoś naciągnąc była zbędna
ced14:45, 16 września 2016
Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem i od razu widać, że to ściema
kasia13:57, 16 września 2016
dostałam takie pismo około 2 miesiące temu chociaż działalność prowadzę już kilka lat. odesłałam na podany adres oświadczenie o wypisaniu z tego rejestru, gdyż do takowego nie zgłaszałam wpisu. list został zwrócony z adnotacją - adresat nieznany. Ewidentnie oszuści chcą wyłudzić pieniądze od przedsiębiorców.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij