Niedziela, 24 czerwiec 2018, Imieniny: Jana, Danuty, Janiny
Czarny Dunajec i okolice
przewaga chmur
Wiatr: 5.8 km/h Wilgotność: 93%
deszcz
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 89%
przewaga chmur
Wiatr: 7.6 km/h Wilgotność: 93%
pochmurno
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 92%
deszcz
16°
Wiatr: 4 km/h Wilgotność: 91%
pochmurno
Wiatr: 7.6 km/h Wilgotność: 93%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
28.02.2017, 11:30 | czytano: 1072

Malarstwo na szkle Anny Madei w szczawnickiej pijalni (zdjęcia)

Fot. Jarosław Krajewski

Tę ekspozycję trzeba zobaczyć koniecznie, by ucieszyć oczy i serce! Do 23 kwietnia w Galerii Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnicy króluje malarstwo na szkle Anny Madejowej. Wystawa została uroczyście otwarta w obecności artystki, jej rodziny, przyjaciół ze szczawnickiego oddziału TPSP i znajomych.

Przybyła także delegacja TPSP z Nowego Sącza w osobach prezes Aliny Bożyk i Agaty Kuś oraz sekretarz miasta Szczawnica Tomasz Ciesielka. O historii malarstwa na szkle oraz o dokonaniach bohaterki wieczoru opowiedziała Barbara Węglarz, kustosz Muzeum Pienińskiego w Szlachtowej. Anna Madeja, chociaż pochodzi z Mszany Dolnej, od lat- jako żona Józefa Madei , rzeźbiarza ludowego, wnuka najsłynniejszego przewodnika po Pieninach i autora szlaków turystycznych także Józefa - jest mieszkanką Szczawnicy. Malarstwem na szkle zajęła się przed laty, jeszcze pracując w Rabce i tam też prowadziła warsztaty malarskie dla dzieci. Wielokrotnie prowadziła zajęcia malarstwa na szkle, ucząc kolejne pokolenia szczawniczan tej trudnej sztuki na zajęciach kółka plastycznego MOK, prowadząc plenery w swoim ogrodzie czy ostatnio w Dworku Gościnnym podczas kolejnych edycji Festiwalu Baśni i Bajki. Jej prace znajdują się w licznych muzeach w Polsce i za granicą, a także w domach prywatnych kolekcjonerów. Miała swoją wystawę w Sejmie RP oraz... na promie pływającym do Szwecji. Rokrocznie prezentuje swoje wystawy w zakopiańskiej "Jaszczurówce", nowosądeckiej galerii Civitas Christiania oraz podczas cyklicznych wystaw szczawnickiego oddziału TPSP w galerii Eglander Caffe. Jej prace można na co dzień podziwiać w galerii "Krzywa Jabłonka" znajdującej się obok rodzinnego domu Madejów w Pieninach, a należącej do jej siostrzenicy - Joanny Dziubińskiej.

W kręgu zainteresowań artystycznych Anny Madejowej pozostają ludowe legendy, zwyczaje i obrzędy górali pienińskich związane z pracą na roli, świętami roku liturgicznego, tradycją ludową oraz tematyka religijna, a szczególnie Madonny. Jej ciepły, serdeczny, barwny sposób malowania jest rozpoznawalny od pierwszego wejrzenia. Nie sposób prac Anny Madejowej pomylić z pracami innych twórców! Uśmiechnięte Madonny, radośni górale, potrafiący się bawić i pracować z rozmachem, to jej dzieła!

Podczas wernisażu swój wiersz napisany na cześć artystki przeczytał Andrzej Dziedzina Wiwer, a od serca zagrali Jej muzycy z kapeli "Jaworcanie". Na wszystkich gości czekał wspaniały poczęstunek oraz pyszny tort! Organizatorem wystawy była Rodzina Mańkowskich, Grupa Thermaleo&Uzdrowisko Szczawnica S.A.

Alina Lelito, zdj. Jarosław Krajewski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
zdegustowany potencjalny kupiec14:50, 30 kwietnia 2017
wielka szkoda, że pan sprzedający bilety zniechęcał do oglądania, kupowania i w ogóle rzucał złe światło na malarkę. Szkoda, bo przecież na Pienińską nie tak daleko.
Stefa12:04, 3 marca 2017
Stasz82 - to na imprezy w Szczawnicy mogą przychodzić tylko Szczawniczanie i mecenasi sztuki??? Co za różnica kto to jest, może to gość zaproszony przez organizatorów
stasz8220:41, 1 marca 2017
Świetne są,prace Pani Anny, gratuluję i pozdrawiam.
A przy okazji mam pytanie, co to za artysta Pan pierwszy po lewej na zdjęciu podpisanym nr 34 z 49 ??? Widząc go po raz kolejny na fotorelacjach z różnych imprez szczawnickich, odnoszę wrażenie , że ma duże parcie zaistnienia w pewnych kręgach szczawnickich. Jeżeli to mecenas sztuki, to przepraszam za moje podejrzenia i pozdrawiam również Pana X.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij