Projekt "Muzyka bez granic" - ochrona kulury pienińskiej - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 16.128 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 17.388 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 14.364 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 16.452 km/h Wilgotność: 86 %
Rain
Wiatr: 17.604 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 12.78 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
8 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
6 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
26.04.2017, 12:50 | czytano: 1901

Projekt "Muzyka bez granic" - ochrona kulury pienińskiej

Ruszył projekt pod hasłem "Muzyka bez granic", którego organizatorem jest Fundacja Dobra Wola, zaś pomysłodawczynią i autorką dr Justyna Cząstka-Kłapyta – etnomuzykolog i badaczka kultury muzycznej regionów w Polsce i za granicą.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakłada udokumentowanie muzycznej kultury ludowej górali ruskich i pienińskich z pogranicza polsko-słowackiego (region Pienin i Magury Spiskiej). Efektem finalnym projektu będzie nagranie filmu dokumentalnego o wzajemnych dawnych i współczesnych więziach muzycznych i kulturowych górali, o miejscu muzyki w ich codziennym życiu i przeszłości, która nigdy nie powróci, a jeszcze ożywa w pamięci najstarszych mieszkańców. Projekt zakłada ocalenie zarówno tej odchodzącej do przeszłości jak i współcześnie funkcjonującej muzycznej spuścizny kulturowej karpackich „małych ojczyzn”, nawiązanie współpracy i więzi między regionami Pienin i Magury Spiskiej, która ma wzmocnić świadomość potrzeby podtrzymania wielowiekowych transgranicznych więzi kulturowych. Przy okazji ocalona zostanie od zapomnienia kultura muzyczna dawnych mieszkańców Jaworek, Szlachtowej, Czarnej i Białej Wody - Rusnaków nazywanych do dziś przez słowackich sąsiadów Zahorianami oraz wybitnego skrzypka pienińskiego - Jana Kubika, który jest nosicielem tradycyjnych melodii pienińskich.

Trwa pierwszy etap projektu, w którym najważniejsze stało się wejście w teren, zapoznanie z mieszkańcami, rozgrzanie w ich sercach potrzeby reanimowania zanikających pieśni i melodii, których miejsce zajmuje nowy repertuar i nowe gusta muzyczne. Pierwsze przeprowadzone wywiady z mieszkańcami Litmanovej, Kamionki i Velkego Lipnika odbyły się w atmosferze gościnności i niezwykłej otwartości na dialog między przeszłością a teraźniejszością. Rozmowom towarzyszyło wzruszenie i radość spowodowane pojawieniem się naukowego zainteresowania tym zakątkiem Karpat. Już niebawem, gdy zakwitną pierwsze mlecze, znów zabrzmią na polanach Magury Spiskiej zapomniane nuty, które połączą górali z obu stron granicy podczas muzycznego spotkania. Ponownie spotkają się latem, w większym gronie, bo także z dawnymi sąsiadami zza góry – Rusnakami. - W kulturze górali ruskich, zwłaszcza w warstwie wykonawczej i w melodiach pieśniowych wykonywanych na wolnej przestrzeni, zachowało się wiele archaizmów, niestety dawno zanikłych w innych regionach karpackich - mówi dr Justyna Cząstka-Kłapyta.

Współorganizatorami projektu są: Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, Szałas „Groń”, Pensjonat „Trzy Korony”, Karpacka Rada Naukowa i Ľubovnianske Osvetové Stredisko, którego dyrektorem jest Martin Karas, koordynator projektu po stronie słowackiej.

Zapraszamy do polubienia Facebookowej strony „Muzyka bez granic”. Tam znajdziecie informacje o kolejnych odsłonach projektu, zdjęcia, filmy i linki do tematycznie powiązanych stron internetowych.

Zespół organizacyjny projektu: Justyna Cząstka-Kłapyta, Alina Doboszewska, Agnieszka Stopka.

mat. prasowy, opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas