Czwartek, 24 maj 2018, Imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny
Szczawnica i okolice
przewaga chmur
19°
Wiatr: 9 km/h Wilgotność: 74%
przewaga chmur
21°
Wiatr: 4 km/h Wilgotność: 67%
niewielkie zachmurzenie
24°
Wiatr: 3.1 km/h Wilgotność: 58%
przewaga chmur
19°
Wiatr: 19.5 km/h Wilgotność: 78%
przewaga chmur
14°
Wiatr: 2.1 km/h Wilgotność: 90%
pochmurno
17°
Wiatr: 6 km/h Wilgotność: 77%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
18.05.2017, 12:13 | czytano: 888

Kolejna odsłona projektu "Muzyka bez granic" - robi się coraz ciekawiej (zdjęcia)

Z początkiem maja nastąpiła kolejna zaplanowana odsłona projektu „Muzyka bez granic”. Tym razem spotkania odbywały się w szerszym gronie, bo w towarzystwie znawców tradycji muzycznej Pienin, autochtonów: Andrzeja Dziedziny „Wiwra” ze Szczawnicy, członków kapeli Jaśka Kubika z Krościenka n.D. oraz goszczącej organizatorów projektu w swoim rodzinnym domu – chyży – Agnieszki Stopki z pochodzenia po części Rusinki, po części góralki z Czarnej Wody.

Celem spotkania było odsłuchanie wszystkich zgromadzonych pieśni z przygranicznych wiosek słowackich po drugiej stronie granicy oraz repertuaru pieśniowego funkcjonującego w Jaworkach przed 1950 rokiem, ocalałemu dzięki 93 letniemu Bazylemu Hnadkowiczowi, z którym niedawno przeprowadzony został pogłębiony wywiad. Każda pieśń poddana została identyfikacji z miejscowym folklorem pieśniowym. Górale z niezwykłym zainteresowaniem i w wielkim skupieniu analizowali kwestie podobieństwa zasłyszanych melodii i tekstów z zakodowanymi w ich pamięci wzorami muzykowania. Dzięki temu udało się stwierdzić zarówno stopień odrębności jak i pokrewieństwa muzycznego repertuaru po obu stronach granicy oraz między dwoma subregionami – dawnej Rusi Szlachtowskiej i regionu pienińskiego. Najbardziej pokrewny tradycji pienińskiej okazał się region Litmanowej. Nagrania były także doskonałym pretekstem do wywołania refleksji górali nad muzycznym wykonawstwem, jego specyfiką, oryginalnością, poprawnością wykonawczą itp. W przerwach pomiędzy kolejnymi odsłonami pieśni odtwarzanych z magnetofonu trwał dialog i zażarta dyskusja między zgromadzonymi, pojawiały się wspomnienia tak tęskno opiewanych dawnych okoliczności muzykowania. Nie brakło i wzruszeń.

Kolejne dni przyniosły interesujące wywiady z mieszkańcami Czarnej Wody i Jaworek oraz wędrówkę po opuszczonej byłej osadzie rusińskiej – Białej Wodzie, w której odkrywano pozostałości po byłych osadnikach (zdziczałe drzewa owocowe, podmurówki domów, stare piwniczki). Organizatorzy projektu wybrali się także do Szczawnicy, gdzie repertuar pienińskich przyśpiewek zaprezentowała pani Janina Gawlik, osoba obdarzona pięknym głosem, góralka szczawnicka, członkini Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego.

W najbliższym czasie planowany jest jeszcze jeden etap nagrań pieśniowych w Małej Frankowej oraz kolejne wywiady z przedstawicielami dawnej Rusi Szlachtowskiej i góralami, a w czerwcu integrująca obie społeczności góralskie zabawa plenerowa w wioskach słowackich pomiędzy góralami z Polski i Słowacji. 

Justyna Cząstka-Kłapyta / JD
Fot. Alina Doboszewska i Piotr Kłapyta.
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
chmura tagów
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij