Kierownik z wykładem - podhale24.pl
Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta
Szczawnica
Clouds
10°
Wiatr: 12.528 km/h Wilgotność: 50 %
Clouds
11°
Wiatr: 14.58 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
11°
Wiatr: 15.156 km/h Wilgotność: 51 %
Clouds
11°
Wiatr: 16.632 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
10°
Wiatr: 13.608 km/h Wilgotność: 51 %
Clouds
Wiatr: 6.624 km/h Wilgotność: 56 %
Jakość powietrza
36 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
08.06.2017, 17:30 | czytano: 1735

Kierownik z wykładem

Na Uniwersytecie Opolskim odbyła się Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa nt. „Wojny kobiecymi oczami”. Wziął w niej udział Robert Kowalski, kierownik Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu, który wygłosił odczyt zatytułowany: „Droga usłana cierniami. Prof. Maria Szoka: sybiraczka, matka, oficer i pedagog".

Celem sesji była analiza i przybliżenie szeroko pojętych konfliktów zbrojnych i społecznych z wielokroć – niesłusznie – pomijanej perspektywy: żołnierek, sanitariuszek, agentek lub zwykłych obywatelek, które w wojennej zawierusze, wobec wysłania mężczyzn na front, musiały samodzielnie zatroszczyć się o przetrwanie swoich rodzin. Podczas konferencji wygłoszono referaty tak o kobietach żyjących w czasie konfliktów zbrojnych, jak i biorących udział w wymierzaniu sprawiedliwości i przywracaniu społecznej równowagi po nich - dziennikarkach, sędzinach, prokuratorkach, antropolożkach lub psycholożkach.

W konferencji uczestniczyły w przeważającej liczbie badaczki różnych dyscyplin naukowych: psychologii, socjologii, politologii i historii, reprezentujące szereg krajowych ośrodków naukowych: Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Jana Kazimierza w Kielcach i Uniwersytet Rzeszowski.

Podczas swojego wystąpienia Robert Kowalski przybliżył postać Marii Szoskiej niezwykłej kobiety, matki i oficera, przez wiele lat nauczycielki i wychowawczyni nowotarskiej młodzieży, w oparciu o jej wspomnienia i wywiady, tudzież nieznane oraz niepublikowane dotychczas materiały źródłowe przechowywane m.in. w Instytucie Polskim i Muzeum im. Gen. Władysława Sikorskiego w Londynie. W prezentacji multimedialnej, towarzyszącej referatowi, znalazły się archiwalne fotografie, dokumenty, pamiątki oraz zdjęcia z wystawy historycznej pt. „Droga nadziei. Z gułagów Rosji do ziemi włoskiej”, na której można obejrzeć m.in. mundur oficerski bohaterki wystąpienia. Ekspozycja w nowotarskim ratuszy przygotowana została wspólnie przez Muzeum Podhalańskie oraz Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łabinowicach – Opolu, czynna będzie do połowy sierpnia 2017 r.

Wystawie towarzyszą lekcje muzealne, na które serdecznie zapraszamy młodzież szkolną i studentów. Obok kuratorskiego oprowadzania po ekspozycji w trakcie którego uczestnicy poznają losy m.in. Marii Szoskiej, Ireny Budrakiewicz, Antoniego Kiedziucha, Ludwika Mrugały i Edwarda Tomaszewskiego oraz Antoniego Zachwieji i jego rodziny, zapoznają się również z wyposażeniem i uzbrojeniem żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie a na zakończenie projekcja filmu dokumentalnego przybliżającego postać gen. Władysława Andersa. Koszt lekcji muzealnej to 5 zł od osoby. Zapisy przyjmowane są telefonicznie pod nr. tel. 18 266 77 77 lub osobiście w siedzibie placówki w Ratuszu.

Źródło: Polskie Towarzystwo Historyczne oddział Nowy Targ, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ciekawy14:34, 13 czerwca 2017
Powiedzcie mi, jak to możliwe, że jeden facet zajmuje tyle stołków i jeszcze ma czas na pisanie o swojej twórczości?
proste00:15, 13 czerwca 2017
Gucio a Tobie co tak żal pupkę ściska? Że o tobie nikt nie wspomina? Że niczym się nie możesz pochwalić? Że nie masz żadnych osiągnięć?
Nie lubisz gościa to omijaj teksty z nim związane. I lecz swoje kompleksy u specjalisty.
Gucio23:29, 12 czerwca 2017
To samo napisane jest na fb Muzeum Podhalańskiego. Nie rozumiem tylko, po co Pan Kowalski przesłał kopie portalom? Nie wiem, po co o tym pisać? Kowalski nie jest jedynym w Nowym Targu doktorantem, który jeździ z referatami na konferencje. Dla doktoranta to zupełnie normalna część jego pracy naukowej, a nie wydarzenie, które trzeba w mediach opisywać, jak jaki celebryta, co musi się pokazać i być znany z tego, że jest znany.
Małgorzata 6612:27, 11 czerwca 2017
Powyższy artykuł jest napisany w okropnym stylu. Zapewne pisał go megaloman Kowalski, który jest na bakier ze składnią i gramatyką języka polskiego.
ciekawy21:09, 10 czerwca 2017
Chyba się Pan Kierownik nie musiał wiele natrudzić z przygotowaniem wykładu o Pani Szoskiej, bo były Burmistrz Marek Fryźlewicz, przygotował mu całą prezentację na jej temat, którą przedstawił na wykładzie z cyklu ?Galeria Nowotarżan? w Ratuszu, w dniu 7 października 2016.
Dodatkowo w Almanachu Nowotarskim nr 20 z 2016 roku, w części PAMIĘTNIKI, RELACJE, WSPOMNIENIA, był publikowany 1 odcinek jej wspomnień, pt: Z dziejów jednej szkoły. Część I. Pewnie się w Opolu nawet nie zająknął na ten temat.

A swoją drogą, kto prowadził wykład w Opolu? Pan Kowalski jako Kierownik Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu, na co wskazuje nagłówek artykułu (na stronach muzeum, MOKu i miasta ani słowa o takim ważnym wystąpieniu Kierownika), czy też Pan Kowalski Prezes PTH, bo źródłem informacji jest PTH Nowy Targ (na stronie PTH także nie ma słowa o takim udanym wystąpieniu prezesa).
Żeby było ciekawiej na innym portalu (gdzie także jest informacja o tym wykładzie) autor wykładu występuje jako Robert Kowalski - Uniwersytet Rzeszowski, Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu).
fan rozczochranej Joaśki14:45, 10 czerwca 2017
@jhgfdkhg, nie dziw się, jaki kierownik takie i muzeum i cała reszta...
jhgfdkhg18:54, 8 czerwca 2017
nie wiem czemu ale ten człowiek mnie drażni
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas