Sobota, 26 maj 2018, Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny
Szczawnica i okolice
niewielkie zachmurzenie
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 99%
płatki mgły
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 95%
płatki mgły
Wiatr: 1.1 km/h Wilgotność: 99%
pogodnie
11°
Wiatr: 2.9 km/h Wilgotność: 95%
deszcz
14°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 90%
niewielkie zachmurzenie
10°
Wiatr: 3.2 km/h Wilgotność: 83%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
12.09.2017, 11:00 | czytano: 685

Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Łopusznej

Dwór Tetmajerów w Łopusznej był miejscem czytania wybitnego dramatu, jakim jest  ,,Wesele” Stanisława Wyspiańskiego - utwór o Polsce i Polakach, o naszych narodowych zaletach i wadach, marzeniach oraz kompleksach.

Przypomnieliśmy sobie tego dnia wyjątkowy nastrój tegoż dzieła, który dodatkowo został podkreślony przez niezwykłość miejsca – wszakże to właśnie dwór w Łopusznej związany jest z rodziną Tetmajerów, której dwaj wybitni przedstawiciele – Włodzimierz i Kazimierz Przerwa – Tetmajer – są jednymi z czołowych postaci dramatu.

Głównym organizatorem przedsięwzięcia była dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Przerwy - Tetmajera w Łopusznej wraz z gronem pedagogicznym. Współorganizatorem było Muzeum Tatrzańskie. Impulsem do zorganizowania tej akcji był apel Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, aby 2 września 2017 r., w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przypomnieć sobie niepowtarzalny nastrój „Wesela”, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język, docenić piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej”.

Wśród obecnych na Narodowym Czytaniu byli m. in. dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak, wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch,wizytator Leszek Ciężobka z Delegatury Kuratorium Oświaty Nowy Targ, Danuta Luberda – autorka książki „Jackowa zagroda“.

Po przywitaniu wszystkich gości i zainaugurowaniu uroczystości przez dyrektor Szkoły Podstawowej im. K. Przerwy – Tetmajera w Łopusznej – Dorotę Chowaniec - wszyscy zebrani ulegli magii słowa Wyspiańskiego.
Wybrane fragmenty ,,Wesela” czytali: Dorota Chowaniec (dyrektor szkoły), Stanisław Buła (z-ca Przewodniczącego Radny Gminy Nowy Targ), Józefa Kuchta (dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej), Monika Luberda (reprezentująca Gminną Bibliotekę), Roman Latoń (nadleśniczy Nadleśnictwa Nowy Targ), Kazimierz Dziga (sołtys wsi Łopuszna), Mateusz Buła (prezes Związku Podhalan Oddział Łopuszna), Małgorzata Głowacz ( przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich ), Szczepan Bednarczyk (przedstawiciel rodziców uczniów), Andrzej Chowaniec ( przedstawiciel Związku Podhalan), oraz Aleksandra Podgórna, Kinga Maciasz, Karina Luberda, Łukasz Domalik i Jakub Faltyn (uczniowie).

Po przeczytaniu wybranych scen z aktu I głos zabrał Leszek Dall – pracownik Muzeum Tatrzańskiego i wielki pasjonat historii, który przybliżył zebranym gościom związki Tetmajerów z Łopuszną oraz opowiedział o dwóch przedstawicielach tego rodu obecnych na kartach „Wesela“. Podczas kolejnych przerw uczestnicy mogli wysłuchać anegdot odwołujących się do tradycji weselnych z terenu Podhala, a także obejrzeć prezentację dotyczącą samego Wyspiańskiego oraz znaczenia symboli umieszczonych w czytanym dramacie.

Całości dopełniła oprawa muzyczna uroczystości, czyli piosenka Marka Grechuty „Wesele“ oraz multimedialny pokaz krakowiaka w wykonaniu zespołu „Mazowsze“.

Na zakończenie każdy gość, który pojawił się w dworku, dostał exlibris ze specjalną pieczęcią nadesłaną nam z Kancelarii Prezydenta. Dzięki naszym gościom, ich zaangażowaniu i wspaniałej atmosferze, do której przyczynił się każdy z osobna, jesteśmy przekonani, że takie akcje jak Narodowe Czytanie rzeczywiście mają sens.

Szczególnie chcielibyśmy podziękować dyrektor Muzeum Tatrzańskiego za udostępnienie dworu Tetmajerów na Narodowe Czytanie oraz Leszkowi Dallowi – gospodarzowi tego miejsca, a także tym osobom, które zgodziły się wziąć udział w tak szczytnej inicjatywie. Dziękujemy też widowni za wielką życzliwość i zachęceni tegorocznym czytaniem zapraszamy na kolejną akcję, która odbędzie się już za rok.

Źródło: organizatorzy
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
chmura tagów
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij