Instrumenty ludowe Piotra Majerczyka (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 4.572 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 3.024 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 2.772 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 3.852 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
36 %
Nowy Targ
54 %
Zakopane
34 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
04.10.2017, 14:37 | czytano: 3285

Instrumenty ludowe Piotra Majerczyka (zdjęcia)

Dudy podhalańskie i złóbcoki wykonane przez Piotra Majerczyka z Chabówki można oglądać od wtorku w Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju.

Fot. Piotr Kuczaj
Fot. Piotr Kuczaj
Piotr Majerczyk "Tyrlity" pochodzi z Poronina, ale ożenił się w Rabce-Zdroju i zamieszkał w sąsiedniej Chabówce. Na Podhalu znany jest głównie jako wybitny muzykant góralski, uczeń Władysława Trebuni Tutki i laureat wielu ogólnopolskich konkursów dla instrumentalistów m.in. głównej nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą czy Złotego Zbyrcoka na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Za swoje dokonania został uhonorowany odznaką "Zasłużony dla kultury polskiej".

Na wystawie w Rabce-Zdroju daje się poznać z innej strony, jako konstruktor tradycyjnych, starodawnych, podhalańskich instrumentów ludowych. Rok temu wykonane przez niego dudy podhalańskie zdobyły I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie na Budowę Instrumentów Ludowych w Szydłowcu. Na wystawie można oglądać instrumenty jego autorstwa, warsztat pracy i narzędzia, których używa w swojej pracy oraz zdjęcia i film o nim.

Podczas wernisażu posłanka Anna Paluch zwracała uwagę na precyzję i piękno wykonanych instrumentów, gratulowała zorganizowania wystawy, a twórcy imponujących osiągnięć. Z kolei starosta Krzysztof Faber cieszył się, że w Muzeum Orkana odbywa się kolejne wydarzenie pokazujące piękno naszego regionu. Budowniczemu instrumentów dziękował natomiast za pielęgnowanie kultury podhalańskiej.

Na zakończenie wernisażu odbył się wspólny występ dudziarzy przybyłych do Rabki-Zdroju na wernisaż wystawy.

r/ zdjęcia Piotr Kuczaj
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Moralne prawo a nie ekspansja21:36, 4 października 2017
Odsyłam do literatury .....na terenie KLISZCZAKOW czyli w Lubniu i Pcimiu było wielu dudziarzy to po pierwsze, po drugie Piotr jest góralem podhalanskim i ma moralne prawo grać na instrumentach podhalańskich tak jak i jego synowie ,wiec pomysł a potem pisz ....
dudziorz15:18, 4 października 2017
co ma wspólnego Rabka z dudami podhalańskimi?
Czyżby ekspansja kultury podhalańskiej na coraz to dalsze regiony?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas