Niedziela, 15 lipiec 2018, Imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona
Szczawnica i okolice
pochmurno
16°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 84%
przewaga chmur
16°
Wiatr: 4.7 km/h Wilgotność: 79%
deszcz
16°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 84%
pogodnie
18°
Wiatr: 2.9 km/h Wilgotność: 82%
deszcz
16°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 95%
pochmurno
16°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 84%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
12.10.2017, 14:55 | czytano: 1572

Od 1 października obowiązuje obniżony wiek emerytalny dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65 lat

Nowosądecki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłacił pierwsze emerytury dla osób, które skorzystały z obniżonego wieku emerytalnego.

Od 1 października 2017 r. weszły w życie przepisy obniżające wiek emerytalny dla kobiet 60 lat, mężczyzn 65 lat. W województwie małopolskim takich osób, które będą mogły skorzystać z obniżenia wieku emerytalnego i przejść na emeryturę w IV kwartale 2017 r. jest ponad 48 tysięcy. W nowosądeckim 9 tys. uprawnionych. Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, a więc pierwsze wnioski przyjmowaliśmy już od 1 września br.

W województwie małopolskim przyjęto ponad 15 tys. wniosków emerytalnych z czego w nowosądeckim oddziale ZUS ponad 2800. W ciągu pierwszych dni października załatwiono 966 wniosków z tytułu obniżenia wieku emerytalnego. Wydano pierwsze decyzje, ruszyły pierwsze wypłaty. Na 6 października br. wypłacono 848 nowych emerytur. Dodatkowo ZUS w Nowym Sączu wypłaca świadczenia międzynarodowe (Czechy, Słowacja i Australia) – Wydział realizacji Umów Międzynarodowych załatwił 130 wniosków z ustawy wiekowej, do wypłaty przekazano 115 decyzji emerytalnych. Kolejne transze wypłat dla nowych emerytów już wkrótce.

Pamiętajmy, że emerytura jest naszym prawem nie obowiązkiem. Możemy na nią przejść w dowolnym momencie, oczywiście warunkiem jest ukończenie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wybór momentu zakończenia pracy zawodowej należy wyłącznie do nas. Warto wcześniej skorzystać z porady doradcy emerytalnego, który wyliczy nam prognozę emerytury w zależności od momentu, który sami wskażemy. Możemy uniknąć rozczarowania jakie może nas spotkać po otrzymaniu decyzji o przyznaniu świadczenia z ZUS. Każdy rok pracy dłużej, to wyższa emerytura. Dziś jest to około 8 proc. za każde 12 miesięcy. Bądźmy pewni swojej decyzji, bo podejmujemy ją tylko raz.

Źródło: ZUS Nowy Sącz, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
baciok@16:54, 12 października 2017
Ostatnie zadania to są kłamstwa ,,Każdy rok pracy dłużej, to wyższa emerytura. Dziś jest to około 8 proc. za każde 12 miesięcy. Bądźmy pewni swojej decyzji, bo podejmujemy ją tylko raz.''
Kłamią w żywe oczy. Przeliczałem emeryturę na kalkulatorze ZUSowkim i różnica przy ty samym opłacani składek przez 7 lat wynosi 10% to daje na rok około 1,6%. Im wczesniej sie ucieknie tym lepiej. Emerytury będa obniżane bo Państwo Polskie jest bankrutem. Przekręt stulecia OFE. PO zajumało 50% aktywów OFE, PiS zajumie drugie 50%. A ty Polaku pracuj jak niewolnik. I ciesz się, nie myśl zadużo, oglądnij w tv jakiś taniec z czymś tam , jakiegoś sułtana.
wtf14:59, 12 października 2017
Ostatnie zdanie tego tekstu jest kluczowe - niestety, większość ludzi z którymi się rozmawia marzą tylko o tym, żeby nie pracować, a potem narzekać na świadczenie w wysokości 1000 zł. Gdzie tu logika?!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij