Niedziela, 15 lipiec 2018, Imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona
Jabłonka i okolice
pochmurno
16°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 84%
przewaga chmur
16°
Wiatr: 4.7 km/h Wilgotność: 79%
deszcz
16°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 84%
pogodnie
18°
Wiatr: 2.9 km/h Wilgotność: 82%
deszcz
16°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 95%
pochmurno
16°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 84%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
12.10.2017, 16:59 | czytano: 1121

Prace w zubrzyckim skansenie

W Muzeum Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej rozpoczęły się prace związane z realizacją projektu „SKANSENOVA – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”.

Przede wszystkim przystąpiono do odbudowy dwu budynkowej Zagrody Pawlaczek z Jabłonki, która w przyszłości będzie udostępniona jako część ekspozycji stałej skansenu – wykonano prace ziemne oraz wylano fundamenty, następne prace będą związane już bezpośrednio ze złożeniem zabytkowej substancji w całość.

Równolegle rozpoczęła się budowa ogrodzenia tzw. nowego sektora skansenu, tzn. części, która jest rozwinięciem zubrzyckiego muzeum. Jej zręby zaistniały już w latach 90., lecz na faktyczne wcielenie koncepcji w życie trzeba było poczekać do początku XXI w. – w latach 2008-2012 powstała m. in. niezbędna architektura (drogi, mosty, plac zabaw, instalacja ppoż.) oraz 8 budynków. Teraz zaś przyszedł czas na odpowiednie zabezpieczenie – częściowo z siatki, a częściowo – od strony drogi wojewódzkiej i gminnej – będzie ono nawiązywało do kształtu istniejącego – wokół „starego sektora”, tzn. będzie łączyło w sobie elementy drewniane i kamienne, pokryte będzie gontem.

Ze względu na charakter prac oraz niesprzyjającą momentami aurę w skansenie mogą występować czasowe niedogodności dla zwiedzających, jednak zarówno inwestor jak i wykonawca dokładają wszelkich starań, aby były one jak najmniej uciążliwe. Dotyczą one jedynie wspomnianego „nowego sektora”, natomiast najstarsza, parkowa część, z bezcennym Dworem Moniaków nieustannie zaprasza swoją spokojną, zaciszną atmosferą.

oprac. r/ źródło: Muzeum Orawski Park Etnograficzny
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij