Ludowy Przegląd Twórczości Artystycznej w Szczawnicy (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Nowy Targ
Clouds
-1°
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-1°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 92 %
Snow
-1°
Wiatr: 6.984 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
-0°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 98 %
Rain
Wiatr: 7.02 km/h Wilgotność: 94 %
Snow
-1°
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
24 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
29.10.2017, 18:07 | czytano: 2720

Ludowy Przegląd Twórczości Artystycznej w Szczawnicy (zdjęcia)

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczawnicy organizuje od szeregu lat Ludowy Przegląd Twórczości Artystycznej. W tym roku odbył się on w sali kina „Pieniny” MOK w Szczawnicy już po raz jedenasty - pn. „Podhalańscy górale”.

Z założenia, przegląd ma służyć przekazywaniu młodzieży niepełnosprawnej szacunku i miłości do gwary, sztuki i tradycji ludowych, a także umożliwić jej, poprzez spotkania z innymi grupami, poznanie ich tradycji, strojów i gwary, a także nauczyć wspólnego przeżywania wielu emocji, zintegrować się i podnieść własną samoocenę.

Tegoroczny przegląd wpisał się w szerszy projekt pn. „Zwyczaje podhalańskich górali”, finansowany przez Województwo Małopolskie. Autorką projektu jest Magdalena Potocka, pracownik PSO z NI Koło w Szczawnicy, która podczas spotkania w sali kinowej opowiedziała o wydarzeniach i ciekawostkach związanych z projektem. W jego skład weszły też warsztaty ginących zawodów: tkactwa, garncarstwa, wikliniarstwa, realizowane we wrześniu. Prace wykonane podczas warsztatów stały się dekoracją i scenografią tegorocznego Przeglądu Twórczości Artystycznej, współfinansowanego przez Miasto i Gminę Szczawnica. Wzięła w nich udział młodzież z kilku ośrodków: Warsztatów Terapii Zajęciowej „Perła” Szczawnica, Środowiskowego Domu Samopomocy „Perła” Szczawnica, Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego „Chatka” Nowy Targ, ŚDS „Gniazdo” Stary Sącz, WTZ „Nadzieja” Nowy Sącz, OREW Ochotnica Dolna, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 Nowy Targ, OREW Krościenko i WTZ Gostwica.

Wszystkich przybyłych gości i uczestników przywitała przewodnicząca PSO z NI Koło „Perła” w Szczawnicy Janina Zachwieja, a następnie przegląd poprowadziła kierownik WTZ Szczawnica Wiesława Sajdak – Tokarczyk, która swoją konferansjerkę wzbogacała o wiele informacji dotyczących kultury ludowej i tradycji góralskich. W klimat folkloru pienińskiego, swoim gościnnym pokazem śpiewu i tańca góralskiego, wprowadził Zespół „Scownicanie” działający w PSO z NI „Perła”.

Jury, w skład którego weszli: przewodniczący Tomasz Hurkała – dyrektor MOK Szczawnica oraz członkowie: redaktor gazety lokalnej „Z Doliny Grajcarka” Alina Lelito, redaktor portalu Pieniny 24 Joanna Dziubińska i studentka Wydziału Aktorsko – Wokalnego Akademii Muzycznej w Krakowie Ewa Walkowska, oceniało występy uczestników w pięciu kategoriach: recytatorów i gawędziarzy, grup teatralnych, śpiewu solowego, inscenizacji muzycznej – góralski mix oraz pokazu i tańca.

Po obejrzeniu szeregu bogatych, pełnych ekspresji, doskonale przygotowanych prezentacji, tak pod względem gry aktorskiej, śpiewu i tańca, jak i kostiumów oraz scenografii jury przyznało nagrody.

W kategorii recytatorzy i gawędziarze:

I miejsce zdobyli SOSW Nr.1 Nowy Targ, II miejsce –ŚDS Szczawnica, III miejsce WTZ Szczawnica,

W kategorii grupy teatralne:

I miejsce zdobyli WTZ Gostwica, II miejsce ŚDS Gniazdo –Stary Sącz, III miejsce egzekwio OREW „Chatka” Nowy Targ i WTZ „Nadzieja” Nowy Sącz.

W kategorii śpiew solowy – I miejsce WTZ Nadzieja Nowy Sącz, II miejsce SOSW Nr. 1 Nowy Targ,

W kategorii inscenizacja muzyczna , góralski mix - I miejsce zdobyli SOSW Nr.1 Nowy Targ, II miejsce OREW Ochotnica Dolna, II miejsce S P d P Ochotnica Dolna.

W kategorii pokaz i taniec - I miejsce zdobyli SOSW Nr.1 Nowy Targ, II miejsce OREW Krościenko.

Zespół SCOWNICANIE uhonorowano nagrodą specjalną za 30 minutowy, gościnny występ.

Nagrody wręczał burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda oraz przewodniczący jury dyrektor MOK Tomasz Hurkała.

Alina Lelito, zdj. Joanna Dziubińska pieniny24
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas