Środa, 14 listopad 2018, Imieniny: Rogera, Serafina, Agaty
Jabłonka i okolice
pochmurno
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 87%
pochmurno
Wiatr: 1.1 km/h Wilgotność: 76%
pochmurno
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 87%
pochmurno
Wiatr: 7.9 km/h Wilgotność: 83%
przewaga chmur
18°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 37%
pochmurno
Wiatr: 4.7 km/h Wilgotność: 82%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
05.12.2017, 20:09 | czytano: 1504

"Między dworem a wsią – na styku kultury chłopskiej i szlacheckiej" (zdjęcia)

zdj. Łukasz Sowiński

W Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej zorganizowane zostało Seminarium zatytułowane "Między dworem a wsią – na styku kultury chłopskiej i szlacheckiej". Spotkanie nawiązywało do 80. rocznicy przekazania Dworu Moniaków Państwu Polskiemu.

Seminarium rozpoczął wykład prof. dr hab. Jana Święcha z Wydziału Historycznego Uniwersytet Jagielloński, który mówił o zespołach budownictwa dworskiego w muzeach na wolnym powietrzu w Polsce.

Wśród wykładowców była mgr Joanna Hogno-Jachymiak z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, Delegatura w Nowym Targu, która przybliżyła postać Hanny Pieńkowskiej, jest związków z Orawą oraz działalność w zakresie ochrony Zabytków i propagowania dorobku kulturowego regionu. Prof. dr hab. Jerzy Roszkowski (Wydział Turystyki i Rekreacji, Akademia Wychowania Fizycznego, Kraków) omówił genezę i dzieje rodu Divékych z Podwilka, a mgr Marcin Kowalczyk (Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej) przybliżył "rytm życia dawnej wsi i dworu orawskiego" na podstawie porównań zycia w Dworze Moniaków w Zubrzycy i Divékych w Podwilku.

Prof. dr hab. Tadeusz Trajdos (Instytut Historii, Polska Akademia Nauk, Warszawa) przedstawił najdawniejsze dzieje Moniaków, Bukowińskich i Wilczków. Rozważaniami etnologicznymi i językowymi zajął prof. dr hab. Kazimierz Sikora (Wydział Polonistyki, Uniwersytet Jagielloński). Jego wykład nosił tytuł "Orawska grzeczność".

Nie zabrakło też rozmowy na temat orawskiego ubioru chłopskiego i szlacheckiego. Posługując się archiwalnymi zdjęciami i dawnymi dokumentami temat przybliżyła mgr Karolina Kowalczyk (Gminny Ośrodek Kultury w Lipnicy Wielkiej).

Druga część seminarium dotyczyła architektury dworów i ich otoczenia. Okiem historyka sztuki i botanika przedstawiły to zagadnienie mgr Dominika Wachałowicz-Kiersztyn i mgr Jolanta Morzyniec (Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej) oraz dr Piotr Klepacki (Ogród Botaniczny, Instytut Botaniki, Uniwersytet Jagielloński).

Omawiano też zagadnienia skansenowskie i konserwatorskie, architektoniczne, teatralne, edukacyjne, a nawet zatrzymano się nad możliwością wykorzystania Dworu Moniaków jako atrakcji antropogenicznej w "turystyce filmowej".

Spotkaniu towarzyszyła wystawa "Dwory Górnej Orawy".

opr.s/ zdj. Łukasz Sowiński
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij