Kultura regionalna w sercu Uzdrowiska Szczawnica - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Rabka Zdrój
Clouds
-1°
Wiatr: 4.284 km/h Wilgotność: 96 %
Clear
-1°
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-1°
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 6.192 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 4.284 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-2°
Wiatr: 5.688 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
09.02.2018, 12:39 | czytano: 1628

Kultura regionalna w sercu Uzdrowiska Szczawnica

W szczawnickim Dworku Gościnnym, po raz kolejny już można było spotkać się z pienińskimi flisakami, którzy w zajmujący i pełen humoru sposób przekazują regionalną gwarę, unikatowe tradycje i ciekawą historię regionu pienińskiego.

Spotkania cieszą się zawsze ogromnym zainteresowanie turystów i kuracjuszy. Flisacy prezentują oryginalne przyśpiewki i legendy, z dowcipem opowiadają ciekawostki związane ze Spływem Dunajcem.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu pn.: „Spotkania z Kulturą Pienińską”, od kilku lat organizowanego i rozwijanego przez Grupę Uzdrowisko Szczawnica i Fundację Andrzeja Mańkowskiego. Właściciele Uzdrowiska - Rodzina Mańkowskich, od początku swojego pobytu w Szczawnicy dokładają starań, aby wspierać, integrować i animować regionalnych twórców, dostrzegając w kulturze lokalnej potencjał twórczy i promocyjny dla całego regionu.

Wspomaganie różnorodnych inicjatyw w zakresie kultury regionalnej jest jednym z istotnych celów Uzdrowiska w szeroko pojętej rewitalizacji kurortu.

Oprócz „Spotkań z Kulturą Pienińską”, w ramach których odbyło się już blisko 70 różnorodnych wydarzeń, takich jak: spektakle Stowarzyszenia 60+, stand up po góralsku, spotkania z regionalistą i etnografem Andrzejem Dziedziną - Wiwrem, warsztaty malowania na szkle prowadzone przez Annę Madeję oraz spotkania z historią Szczawnicy w formie wykładów Barbary Węglarz-kustosz Muzeum Pienińskiego, regularnie organizowane są też występy kapel góralskich w tym, specjalnie powołanej do przygrywania gościom w Piwnicy Zbójnickiej, Kapeli Zbójnickiej; ponadto warsztaty tańca góralskiego, rokroczny Świąteczny Kiermasz Pieniński, promujący lokalne rękodzieło, liczne wystawy prezentujące dorobek artystów ludowych w Galerii Pijalni Wód, a także - szczególnie ważne dla podtrzymania lokalnych, autentycznych tradycji - spektakle sztuki regionalnej pt.: „Wesele góralskie” w wykonaniu Zespołu im. Jana Malinowskiego, odbywające się wielokrotnie na scenie głównej w Dworku Gościnnym. W zorganizowanych do tej pory przedsięwzięciach wystąpiło kilkudziesięciu artystów regionalnych, a obejrzało je lub wzięło udział w warsztatach kilka tysięcy odbiorców, głównie turystów i kuracjuszy, w tym dzieci i młodzieży.

tekst: az, zdjęcia: P. Stępniewski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas