Czwartek, 17 styczeń 2019, Imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana
Rabka Zdrój i okolice
niewielkie zachmurzenie
-2°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 99%
niewielkie zachmurzenie
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 86%
niewielkie zachmurzenie
-2°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 99%
niewielkie zachmurzenie
Wiatr: 5.8 km/h Wilgotność: 83%
niewielkie zachmurzenie
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 88%
pochmurno
-2°
Wiatr: 2.9 km/h Wilgotność: 97%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Umiarkowana
Zakopane
Dobra
15.04.2018, 14:50 | czytano: 429

Lawinowe ABC - podsumowanie (zdjęcia)

Już po raz siódmy w ramach akcji Lawinowe ABC zorganizowano liczne wydarzenia – wycieczki edukacyjne dla uczniów, warsztaty z ratownikami TOPR, prelekcje, konkursy. Większość działań koncentrowała się wokół treningowego centrum lawinowego PZU na Kalatówkach.

Tej zimy zostało ono uruchomione wyjątkowo wcześnie, bo już na początku grudnia. Obfite opady śniegu spowodowały, że sztuczne lawinisko działało do końca marca. Zakupione sześć lat temu dzięki środkom przekazanym przez PZU – partnera akcji – umożliwia samodzielny trening z użyciem detektora lawinowego i sondy. Zakopane na polu śnieżnym nadajniki odgrywają rolę ofiar wyposażonych w detektory, a konsola sterownicza służy do ustawienia treningu, potwierdza też odnalezienie ofiary i podaje czas, jaki zajmuje trenującemu akcja.

W każdy weekend zimy, podobnie jak w poprzednich latach, w centrum pełnił dyżur przeszkolony przewodnik tatrzański (często był to przewodnik tatrzański i ratownik TOPR w jednej osobie), który pomagał każdemu zainteresowanemu przeprowadzić trening. Do dyspozycji trenujących były zestawy lawinowe, a nierzadko także plecak wypornościowy SnowPulse. Trenujący testowali ponadto nowości i ciekawostki pojawiające się na rynku sprzętu lawinowego, które partnerzy akcji Lawinowe ABC przekazali TPN. I tak w czasie weekendów w centrum można było „pobawić się” najnowszym modelem detektora Barryvox S czy – już pod koniec sezonu – najmniejszym detektorem Pieps Micro z bluetoothem i elektroniczną sondą lawinową Pieps iPROBE II, wyposażoną w dźwiękowy i wizualny wskaźnik trafienia. Z możliwości treningu podczas dyżurów weekendowych skorzystało ok. 300 osób.

Od 19 do 21 stycznia odbywały się Dni Otwarte Centrum Lawinowego PZU na Kalatówkach, poprzedzone blokiem prelekcji w świeżo wyremontowanym Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN. Ratownik TOPR Andrzej Maciata opowiedział o „kuchni lawinowca”, czyli o szczegółach przygotowywania komunikatu lawinowego, a Jan Krzeptowski-Sabała przygotował prezentację „Zima w Tatrach z perspektywy zwierząt”. W sobotę i niedzielę na Kalatówki ruszyły wycieczki edukacyjne z przewodnikami tatrzańskimi, a w centrum lawinowym od 10.00 do 15.00 trwały treningi z zakresu podstawowej pracy z detektorem, które prowadzili ratownicy TOPR Tomasz Wojciechowski i Sebastian Szadkowski. Każdy chętny mógł wcześniej zapisać się na wycieczkę i szkolenie. Zarówno treningi z ratownikami TOPR, jak i wycieczki edukacyjne z przewodnikiem tatrzańskim były bezpłatne. Co więcej, na miejscu można było testować sprzęt lawinowy partnerów akcji – firm Mammut, Pieps, Ortovox.

Kolejny punkt programu akcji Lawinowe ABC to bezpłatne wycieczki edukacyjne z przewodnikiem tatrzańskim – pracownikiem TPN – dla uczniów klas siódmych szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. W sumie odbyły się 62 spotkania, w których wzięło udział 915 osób, w tym 48 klas siódmych (659 osób) i 14 starszych (256 osób).

W styczniu na facebookowym profilu akcji ogłoszony został konkurs „Zrozumieć śnieg”. Przez tydzień (codziennie, o różnych porach) ukazywały się tam pytania konkursowe. Przygotowali je międzynarodowi przewodnicy wysokogórscy IVBV z grupy przewodnickiej Freerajdy: Marcin Kacperek, Przemysław Wójcik i Andrzej Sokołowski. Laureaci otrzymali nagrodę w postaci jednodniowego szkolenia lawinowego „Rozumieć śnieg”, które odbyło się 4 marca w Tatrach.
TPN zakupił także Snow Safety Cards, czyli karty lawinowe, przeznaczone dla osób po kursach lawinowych i polecane jako uzupełnienie nauki metody redukcji.

Dodrukowane zostały ulotki „Uwaga – lawiny”. Zachęcamy instruktorów szkolących na terenie TPN i przewodników do ich bezpłatnego odbierania; w tym celu prosimy o kontakt: aszymaszek@tpn.pl. Ulotkę w formacie PDF można również pobrać ze strony akcji: www.lawinoweabc.pl.

Podobnie jak w latach poprzednich, na początku popularnych szlaków (Kuźnice, Hala Gąsienicowa, Palenica Białczańska, Huciska) czynne były checkpointy – punkty służące do sprawdzania detektorów lawinowych. Działały profil akcji Lawinowe ABC na Facebooku i strona internetowa www.lawinoweabc.pl.

Celami akcji są edukacja i zwiększenie bezpieczeństwa turystów działających zimą w górach. Organizatorem Lawinowego ABC jest TPN we współpracy z TOPR, a partnerem głównym – PZU. Partnerzy to Ortovox, Mammut, Pieps, grupa przewodnicka Freerajdy, Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR. Akcja została dofinansowana ze środków prewencyjnych PZU SA.

Agnieszka Szymaszek, na zdjęciach Dni Otwarte Treningowego Centrum Lawinowego na Kalatówkach, fot.: Bartek Solik
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij