Sobota, 20 październik 2018, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
Czarny Dunajec i okolice
pochmurno
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 99%
mgła
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 93%
pochmurno
Wiatr: 1.4 km/h Wilgotność: 99%
pochmurno
Wiatr: 2.6 km/h Wilgotność: 98%
pochmurno
Wiatr: 4 km/h Wilgotność: 99%
pochmurno
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 97%
15.04.2018, 13:21 | czytano: 2216

Pierwsi Niepodlegli - film o Klaudiuszu Skwarczku

Kontynuujemy cykl filmowy "Pierwsi Niepodlegli" . Tym razem prezentujemy opowieść o Klaudiuszu Skwarczku - Nowogrodzkim, jednym z najaktywniejszych konspiratorów.

Od austriackiego „bączka” do polskiego guzika

Kontynuujemy cykl filmowych opowieści o pionierach Niepodległej, związanych z naszym miastem i regionem. Tym razem prezentujemy postać Klaudiusza Skwarczka - Nowogrodzkiego (1891- 1940), ur. w Starym Sączu oficera 20 pp c.k. armii, jednego z najaktywniejszych uczestników przewrotu niepodległościowego w Tarnowie 30/31 X 1918 i późniejszego kapitana WP. To kolejna już wśród „Pierwszych Niepodległych” ofiara zbrodniarzy z NKWD, zamordowana w kwietniu 1940 roku.

Klaudiusz Skwarczek - Nowogrodzki. Kapitan WP
(ur. 15 stycznia 1891 r. w Starym Sączu – zamordowany wiosną 1940 r. w Charkowie)
Absolwent szkół oficerskich w Hirtenbergu i w Krakowie. Oficer zawodowy c. k. armii. W latach 1913-1918 w 20 (galicyjskim) pułku piechoty. Podczas I wojny światowej - od sierpnia do października 1914 r. na froncie rosyjskim, ciężko ranny, następnie znów na froncie rosyjskim (lipiec - grudzień 1916 r.). Jako porucznik, jeden z najaktywniejszych konspiratorów organizacji „Wolność”, m.in. uczestnik kluczowych narad poprzedzających antyaustriacki przewrót w Tarnowie 30/31 X 1918r., na cele których użyczał własnego mieszkania. Po przejęciu władzy w garnizonie dowódca 2 kompanii.
W Wojsku Polskim służył kolejno: w 1. pułku strzelców podhalańskich w Nowym Sączu, następnie w 6. psp w Stryju i sztabie Dowództwa Okręgu Korpusu nr X w Przemyślu (kierownik kancelarii Wydziału Mobilizacyjnego). Od 1924 r. kapitan WP. W lipcu 1939 r. przeniesiony w stan spoczynku, we wrześniu dostał się do niewoli sowieckiej. Jeniec obozu w Starobielsku. Zamordowany przez NKWD w Charkowie (spis jeńców poz. 2353).
Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Nigdy nie otrzymał odznaczenia niepodległościowego. Autor niepublikowanego „Pamiętnika 1914- 1918”.
Biogram na podstawie: Jerzy Giza „Organizacja WOLNOŚĆ 1918. Konspiracja niepodległościowa w C.K. armii podczas I wojny światowej”Film i prezentowany tekst są częścią projektu edukacyjno-badawczo-filmowego „Pierwsi Niepodlegli”, którego partnerem lokalnym jest nasza redakcja.

opr.s/
najnowsze informacje

Informujemy, iż w czasie ciszy wyborczej komentarze są przyjmowane, opublikowane na stronie zostaną po jej zakończeniu.

dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
wybory samorządowe
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij