Czwartek, 17 styczeń 2019, Imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana
Czarny Dunajec i okolice
niewielkie zachmurzenie
-2°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 99%
niewielkie zachmurzenie
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 86%
niewielkie zachmurzenie
-2°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 99%
niewielkie zachmurzenie
Wiatr: 5.8 km/h Wilgotność: 83%
niewielkie zachmurzenie
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 88%
pochmurno
-2°
Wiatr: 2.9 km/h Wilgotność: 97%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Umiarkowana
Zakopane
Dobra
17.05.2018, 16:04 | czytano: 2119

Pierwsi Niepodlegli - Józef Wypiór

Kontynuujemy cykl filmowy "Pierwsi Niepodlegli". Tym razem zapraszamy do zapoznania się z postacią Józefa Wypióra, uczestnika zwycięskiego ataku na komendę austriacką, od którego rozpoczęło się wieczorem 30.X.1918r. oswabadzanie Tarnowa. Film uzupełniamy opowieścią o losach członków jego rodziny, bardzo zasłużonej dla tego miasta.

Legionista z oddziału lotnego

W naszym jubileuszowym cyklu przyszła kolej na krótką, filmową opowieść o losach Józefa Wypióra (1897-1927), Legionisty, żołnierza Oddziału Lotnego POW pod dowództwem Mariana Stylińskiego. Wieczorem, 30 X 1918 oddział ten, prawdopodobnie jako pierwszy na ziemiach polskich dokonał rozbrojenia zaborców. W tym przypadku była to powiatowa komenda żandarmerii austriackiej (Bezirksomando) w Tarnowie.

J. Wypiór był mężem Walerii Gonciarczyk, późniejszej więźniarki KL Ravensbrück. Był także ojcem Haliny Fistkowej, zmarłej w ubiegłym roku nestorki środowisk patriotycznych w Tarnowie.

JÓZEF WYPIÓR (ur. w 1897 r. w Tarnowie – zm. 19 lutego 1927 r. w Tarnowie)
Legionista, nauczyciel
Pochodził z wielodzietnej rodziny zamieszkałej od wieków na Terlikówce w Tarnowie. Tuż przed wybuchem I wojny światowej zdążył ukończyć drugą klasę w I Gimnazjum im. K. Brodzińskiego w Tarnowie. W 1914 r. wstąpił do Legionów, służył pod komendą płk. Józefa Hallera, walczył m.in. na froncie wschodnim. Wrócił do domu w 1918 r., ciężko chory na gruźlicę. Wykurował się jednak z tej groźnej wówczas choroby i był jednym z najaktywniejszych członków Oddziału Lotnego POW Mariana Stylińskiego, którego akcja rozbrojenia komendy żandarmerii prawdopodobnie rozpoczęła wieczorem 30 X 1918r. przewrót niepodległościowy w Tarnowie.
W wolnej RP, ukończył (eksternistycznie) Seminarium Nauczycielskie w Tarnowie i w roku 1921 został pedagogiem, a następnie kierownikiem szkoły powszechnej w Ujściu Jezuickim. W tym okresie Józef Wypiór podjął studia w Instytucie Wychowania Fizycznego w Warszawie. W czasie wykonywania ćwiczeń gimna­stycznych pękło mu zaleczone płuco, po trzech miesiącach zmarł w wieku zaledwie 30 lat. Od czasów I wojny był przyjacielem Henryka Sucharskiego, legendarnego majora, obrońcy Westerplatte oraz jego duchowego mentora, znanego proboszcza z Gręboszowa ks. Piotra Halaka. Spoczywa w grobowcu rodzinnym Wypiórów na Starym Cmentarzu w Tarnowie.
Żona J. Wypióra Waleria z d. Gonciarczyk była więźniarką KL Ravensbrück. Córką J. Wypióra była zmarła we wrześniu 2017 r. nestorka środowisk patriotycznych w Tarnowie, Halina Fistkowa.
Opracowanie: Maria Żychowska

Film i prezentowany tekst są częścią projektu edukacyjno-badawczo-filmowego „Pierwsi Niepodlegli”, którego partnerem lokalnym jest nasza redakcja.opr. s/
najnowsze informacje
komentarze
a21:00, 17 maja 2018
Brawo!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij