Relacje polsko-słowackie i świętowanie odzyskania niepodległości - konferencje naukowe - podhale24.pl
Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława
Szczawnica
Snow
Wiatr: 11.7 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
Wiatr: 10.044 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 14.184 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
Wiatr: 13.788 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
Wiatr: 15.912 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
Wiatr: 10.62 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
28 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
24.05.2018, 10:51 | czytano: 1807

Relacje polsko-słowackie i świętowanie odzyskania niepodległości - konferencje naukowe

Aktywność pracowników Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu, podobanie jak w innych palcówkach tego typu, nie ogranicza się tylko do organizacji wystaw czasowych, lekcji i warsztatów edukacyjnych czy też opracowywania i porządkowania zbiorów muzealnych czy archiwalnych, ale również obejmuje działalność naukowo-badawczą.

Przejawem tej ostatniej jest m.in. publikacja tekstów naukowych i popularno-naukowych czy u też udział w konferencjach naukowych. W ostatnim czasie Robert Kowalski kierownik nowotarskiej placówki muzealnej, uczestniczył w dwóch niezwykle ważnych sesjach naukowych, jakie odbyły się w Krakowie.


W środę 16 maja 2018 r. w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie miała miejsce Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Polska w oczach sąsiadów, sąsiedzi w oczach Polaków. Stosunki polsko-słowackie”. Celem konferencji była prezentacja relacji polsko-słowackich i słowacko-polskich w przeszłości i obecnie. Podstawę konferencji stanowiła wymiana myśli w ramach trzech bloków tematycznych, obejmujących politykę, kulturę i ekonomię. Pozwoliło to na szerokie spojrzenie na zagadnienie wzajemnych wpływów pomiędzy Polską a Słowacją. Konferencja miała charakter interdyscyplinarny, dlatego uczestniczyli w niej zarówno historycy, politolodzy, socjolodzy, prawnicy, kulturoznawcy i innych badacze podejmujący temat wzajemnych relacji Polski i Słowacji. Reprezentowali oni ośrodki naukowe z Czech, Polski, Słowacji, Węgier i Ukrainy.


Jednym z prelegentów był Robert Kowalski Kierownik Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu od lat prowadzący badania relacji polsko-słowackich i polsko-czeskich, a także od czterech lat inicjator i organizator w Nowym Targu międzynarodowych spotkań badaczy dziejów państw Europy środkowo-wschodniej. Podasz sesji wygłosił referat zatytułowany „Geneza, organizacja oraz zakres planowanych prac polsko-słowackiej komisji delimitacyjnej wiosną i latem 1939 r.” Podstawą opracowania referatu były niepublikowane dotychczas dokumenty z zespołów: Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Sztabu Głównego Wojska Polskiego i Ministerstwa Spraw Wojskowych przechowywane w zasobach Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz archiwalia z Instytutu Polskiego i Muzeum im. Generała Władysława Sikorskiego w Londynie.


Kilka dni później 21 i 22 maja 2018 r. na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie odbywała się Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa pt. „Niepodległość. Idee-fakty-perspektywy". Podczas tej sesji Robert Kowalski wygłosił wykład wprowadzający pt. „Obchody święta niepodległości na Podhalu, Spiszu i Orawie w świetle afiszy, druków ulotnych, fotografii oraz doniesień prasowych.”


Już na wstępnie swojego wystąpienia prelegent wspomniał, iż położenie Podhala oraz w szczególności Spisza i Orawy w strefie przygranicznej z Czechosłowacją, nie pozostawało bez wpływu na sytuację polityczną i nastroje społeczne przez cały okres międzywojenny. Niezakończony spór o przynależność tych obszarów do Polski, jaki miał miejsce w latach 1918-1924 oraz 1938-39 determinował zarówno władze lokalne jak również działaczy niepodległościowych do prowadzenia działań o charakterze propaństwowym. Jednym z przejawów takiej aktywności było organizowanie na tych obszarach bardzo uroczystych obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości i podkreślaniu nienaruszalności granic oraz gwarancji pozostania Spisza i Orawy w granicach Rzeczypospolitej. Trwałym śladem tych wydarzeń obok tablic i pamiątkowych obelisków, są afisze i druki ulotne jakie znajdują się w zasobie Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Dokumenty te z uwagi na swój niezwykle krótki okres funkcjonowania w przestrzeni publicznej stanowią niezwykłą pamiątkę i są bezcennymi dokumentami epoki. Z drugiej strony stanowią niezwykle cenny materiał źródłowy, niezmiernie rzadko wykorzystywany przez badaczy. W kolekcji muzealnej znajdują się afisze, plakaty oraz zaproszenia na uroczystości zawierające nie tylko ich program ale również w wielu przypadkach teksty propagandowe. Informację zawarte na drukach w połączeniu z zachowanymi archiwalnymi fotografiami oraz artykułami publikowanymi na łamach „Gazety Podhalańskiej” i „Gazety Podhala”, pozwalają na rekonstrukcje przebiegu obchodów odzyskania niepodległości na tych obszarach, ale także zapoznać się nastrojami jakie towarzyszyły społeczeństwu, licznie biorącemu udział w tych wydarzeniach.

źródło: Muzeum Podhalańskie, opr.s. /zdj. archiwum Muzeum Podhalańskiego
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas