Poniedziałek, 20 maj 2019, Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira
Zakopane i okolice
Clouds
13°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 100
Clouds
14°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 100
Clouds
13°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 100
Clear
14°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 67
Clouds
13°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 100
Clouds
11°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 100
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
12.06.2018, 20:35 | czytano: 1019

IX Rajd Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK (zdjęcia)

zdj. organizatora

W dniach 8-10 czerwca br. odbyła się IX edycja edukacyjnego Rajdu Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK, organizowanego wspólnie przez Oddział IPN w Krakowie i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1. Pułk Strzelców Podhalańskich AK.

Tym razem młodzież z różnych zakątków Małopolski pokonywała górskie szlaki Pienin i Beskidów, poznając miejsca związane z działalnością kurierską oraz funkcjonowaniem IV batalionu 1. PSP AK dowodzonego przez kpt. Juliana Zapałę „Lamparta”. Bazą rajdu było przez trzy dni Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcem i tam właśnie nocowały wszystkie biorące udział w imprezie drużyny – z Tarnowa, Słopnic, Laskowej, Mszany Górnej, Olszówki, Skawiny i Olkusza. Swoją drużynę wystawili też gospodarze z Krościenka nad Dunajcem. Łącznie w rajdzie uczestniczyło 14 drużyn, których nazwy nawiązywały do pseudonimów konspiratorów z okresu II wojny światowej. Trasę zabezpieczali zaś rekonstruktorzy z SRH 1. PSP AK, Klubu im. AK w Olkuszu, a także harcerze z 5. Krakowskiej Drużyny Wędrowników „Orkan” oraz członkowie Akcji Katolickiej w Szczawnicy. W trzydniową zabawę zaangażowanych było ponad 150 osób i kilkanaście instytucji, w tym m.in. Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem, Urząd Miasta Nowego Sącza, Pieniński Park Narodowy i Oddział Pieniński PTTK w Krościenku nad Dunajcem. Honorowy Patronat nad rajdem objęli: Krzysztof Faber – Starosta Powiatu Nowotarskiego oraz Jan Dyda – Wójt Gminy Krościenko nad Dunajcem.

W piątek 8 czerwca uczestnicy wcielali się w rolę kurierów, pokonywali pasmo Trzech Koron i Przełęcz Szopka, następnie w Sromowcach Niżnych przekraczali granicę ze Słowacją i Drogą Pienińską docierali do Szczawnicy i Krościenka nad Dunajcem. Po drodze czekały ich zadania wyznaczone przez partyzantów AK i członków tajnej organizacji „Limba” oraz trudne rozmowy ze słowackimi i niemieckimi strażnikami granicznymi. Trasa tego dnia liczyła blisko 30 kilometrów i niektóre zespoły potrzebowały na jej pokonanie ponad 8 godzin.

Scenariusz rajdu zmienił się w sobotę, kiedy uczestnicząca w nim młodzież poznawała wydarzenia związane z Powstaniem Szczawnickim i uruchomieniem akcji „Burza” w powiecie nowotarskim. Tym razem główna trasa przemarszu przebiegała przez centrum Szczawnicy, Bereśnik oraz masyw Dzwonkówki w Beskidzie Sądeckim. Po drodze odnaleźć należało ukryte wyposażenie bojowe, złożyć konspiracyjną przysięgę i wykonać szkic placówki obserwacji lotniczej Luftwaffe. Mimo, że trasa tego dnia byłą krótsza, to ostatnie patrole docierały do bazy w Krościenku nad Dunajcem już o zmroku.

Niedziela 10 czerwca rozpoczęła się od wspólnego przemarszu uczestników rajdu do kościoła w Krościenku nad Dunajcem i mszy świętej, podczas której wspominano też żołnierzy i współpracowników AK. Następnie miało miejsce oficjalne zakończenie i podsumowanie rajdu, w którym wziął udział m.in. Wójt Gminy Krościenko nad Dunajcem Jan Dyda. W trzydniowych zmaganiach zwyciężył patrol „Sewer” z Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu, drugie miejsce zajęła drużyna „Sławek” z Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku nad Dunajcem, natomiast na trzecim miejscu sklasyfikowano patrol „Strzała” z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie.

Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę i już teraz zapraszamy za rok na jubileuszową X edycję rajdu.

organizatorzy, zdj. Jakub Wolski, Klub im. AK w Olkuszu
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
To nie jest - n ŚZŻAK06:37, 14 czerwca 2018
Niektórzy, nawet chwaląc - SZKODZĄ
K.11:09, 13 czerwca 2018
Wspaniała inicjatywa, świetny sposób na zachętę dla młodzieży. Brawo
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN08:00, 13 czerwca 2018
Brawo organizatorzy!!!!!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij