Wtorek, 12 listopad 2019, Imieniny: Renaty, Witolda, Czcibora
Szczawnica i okolice
Rain
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Rain
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Rain
10°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 81
Rain
11°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Rain
11°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
23.08.2018, 19:52 | czytano: 2742

Burmistrz zaśpiewała na dożynkach (zdjęcia i video)

Fot. Piotr Kuczaj

W gminie Rabka-Zdrój odbyły się tradycyjne dożynki. W tym roku ich gospodarzem były Ponice. Podczas ośpiewywania wieńców najwięcej zwrotek było kierowanych w stronę gminy i urzędującej burmistrz.

Święto plonów rozpoczęło się mszą świętą dziękczynną, którą w miejscowym kościele odprawił ksiądz proboszcz Mieczysław Pajdo. Po nabożeństwie parada dożynkowa przeszła na plac pod szkołą, gdzie odbyła się prezentacja wieńców przygotowanych przez sołectwa Ponice, Chabówka i Rdzawka oraz zespoły regionalne. Sołtysi tych miejscowości przekazali na ręce burmistrz Ewy Przybyło chleb dożynkowy. Burmistrz, zgodnie z tradycją, pokroiła go i rozdzieliła wśród obecnych. Potem rozpoczęły się śpiewy.

Ośpiewywanie wieńców dożynkowych, to tradycja, zgodnie z którą, wieś, która prezentuje wieniec wykonany ze zbóż z tegorocznych żniw, wykonuje ludowe przyśpiewki opisujące życie wsi, jej mieszkańców i zdarzenie, jakie miały lub mają w niej miejsce. Tradycja ta jest podtrzymywana podczas dożynek w gminie Rabka-Zdrój. Przyśpiewki traktują więc o strażakach, o księdzu, o sołtysie, o szkole, a także o gminie czy inwestycjach prowadzonych we wsi. Ludzie śpiewają o tym, czego brakuje w ich miejscowościach i o tym, jakie mają oczekiwania wobec burmistrz.

Także w tym roku (rok temu burmistrz śpiewała na dożynkach w Chabówce), na koniec ośpiewywania wieńców, głos zabrała Ewa Przybyło, która wyśpiewała swoje przemyślenia i odpowiedzi. Na filmiku, który dokumentuje całość tego wydarzenia, występ burmistrz można oglądać od 23 minuty.r/ zdj. Piotr Kuczaj
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Czarna Owca10:57, 24 sierpnia 2018
Z takim głosem to tylko do baletu, a z nogami to ewentualnie do opery!
profanacja i wstyd10:27, 24 sierpnia 2018
Makabra. Nie poćwiczyła, to i nie wyszło. A słowa, ni do rymu, ni do d...y.
rab20:53, 23 sierpnia 2018
to był łabedzi śpiew tej pani
Leszek popieramy Cię :)
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij