Czwartek, 22 październik 2020, Imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii
Rabka Zdrój i okolice
Clear
13°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 66
Clear
14°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 66
Clear
14°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 66
Clear
15°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 82
Clear
14°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 72
Clear
12°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 66
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
25.01.2019, 19:04 | czytano: 1958

Wyjaśnienie dotyczące rankingu "Perspektywy"

- W nawiązaniu do artykułu pt. "Podhalańskie licea słabo wypadły w prestiżowym rankingu "Perspektyw" chciałbym zwrócić uwagę na jeden szczegół, który umknął szanownej redakcji - pisze w liście do Podhale24.pl wicestarosta nowotarski Bogusław Waksmundzki.

"Zgodnie z informacją umieszczoną na stronie www.perspektywy.pl w rankingu za 2019 r. analizowano wyniki 2126 liceów. Biorąc pod uwagę liczbę ocenianych szkół uplasowanie się 3 liceów prowadzonych przez powiat nowotarski w pierwszej pięćsetce, a 5 wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce świadczy o wysokim poziomie nauczania w tego typu szkołach na Podhalu. Miejsca zajęte przez te szkoły zostały nagrodzone dodatkowo przez Kapitułę prawem do posługiwania sią znakiem jakości „Srebrna Tarcza” i „Brązowa Tarcza”.

Niestety nie umieszczono informacji o sukcesach techników prowadzonych przez powiat nowotarski. W rankingu oceniano 1731 szkół i 4 szkoły prowadzone przez powiat nowotarski zajęły miejsca w pierwszej pięćsetce, w tym Zespół Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu, który uplasował się na 35 miejscu w rankingu ogólnopolskim i na 4 miejscu w województwie małopolskim.

Szafowanie pejoratywnymi określeniami „słabo wypadły” bez pełnego obrazu sytuacji jest krzywdzące dla nauczycieli, kadry kierowniczej oraz dla maturzystów".

Bogusław Waksmundzki, wicestarosta Powiatu Nowotarskiego
najnowsze informacje
komentarze
zgadza sie12:20, 28 stycznia 2019
Jeśli by ten ranking pokazywał wyniki zdobyte dzięki korepetycjom, to zamożniejsze miejscowości będą zawsze miały przewagę nad biednymi, gdzie ludzi nie stać na korepetycje. A niekoniecznie wyjdzie poziom nauczania samej szkoły.
burak23:54, 26 stycznia 2019
@ Ziutek:
To wszystko powiedziawszy, nie jestem pewien czy aby kryteria rankingu Perspektyw przypadkiem nie uwzględniały tego aspektu czy szkoła naprawdę uczy, czy tylko zadaje do domu, wymusza korki, a potem li tylko egzekwuje za pomocą testów gdzie indziej zdobytą wiedzę. Być może ranking Perspektyw uwzględniał też i ten aspekt, przyznając punkty za to że to dana szkoła uczy, a nie że robią to za nią pozaszkolni korepetytorzy prywatni, ale tu trzeba by poznać dokładnie sposób jak autorzy rankingu te trudne do zmierzenia okoliczności badają, na jakich podstawach wnioskują że szkoła szkoli, a nie sprytnie rekrutuje najlepszych gimnazjalistów, itd. To trochę tak jak w piłce nożnej swego czasu ŁKS słynął z tego, że szkoli na najwyższym poziomie młodych piłkarzy, ale to Widzew miał wpływy i pieniądze i skupywał z całej Polski najlepszych piłkarzy i to on wygrywał ligę i wszystkie zestawienia. W Krakowie najlepsze wyniki w szkoleniu piłkarzy miał wiecznie drugoligowy Hutnik, który nigdy nie mógł nawet wejść do I ligi, ale to Wisła i Cracovia brylowały w ekstraklasie, bo kupowały sobie najlepszych piłkarzy. Czy nie podobne procesy mają obecnie miejsce w szkołach?
Ziutek11:11, 26 stycznia 2019
@burak. Popieram, bez korepetycji ciężko wypracować dobry wynik na świadectwie czy na maturze. Do opanowania jest tak duża ilość materiału, że nauczyciel większość pracy zadaje do domu. Nieraz to wygląda tak że uczeń idzie do szkoły dowiedzieć się co się ma nauczyć w domu. Smutne ale prawdziwe.
Jacek09:08, 26 stycznia 2019
Brawo Panie Wakskudzki!!!Zgadzam się z tym oświadczeniem w 100%!!!
burak08:46, 26 stycznia 2019
Szkoła może być zwycięzcą rankingu Perspektyw, ale czy to gwarantuje że lekcje w niej są ciekawie prowadzone, że uczniowie nie siedzą w po staroświecku ustawionych rzędami do tablicy ławkach, że gapią się na ekran zawieszony na ekranie, na którym leci jakiś mini wykład, ale większość uczniów nie rozumie go? To wszystko nic, bo i tak nauczyciel zada dużo do wykucia w domu na pamięć i jak uczniowie są sumienni i ambitni to się wszystkiego nauczą w domu (korki) i wypadną dobrze na egzaminach, a szkoła poszybuje w górę w rankingach.
Dodatek07:38, 26 stycznia 2019
Taki jest niestety poziom dziennikarstwa który już od dłuższego czasu Z prawdziwym Za Wodą nie ma nic wspólnego
AnalFabeta07:00, 26 stycznia 2019
Jak to mówią, uderz w stół......
.....06:55, 26 stycznia 2019
Uważam, że lekcje w szkołach są bardzo nieciekawie prowadzone.
Marta Sokołowska06:53, 26 stycznia 2019
ZSE w rankingu Perspektyw zajął 35 miejsce w Polsce i 4 miejsce w Małopolsce i jako jedyna szkoła na Podhalu otrzymał złotą tarczę
Betka00:38, 26 stycznia 2019
@stały czytelnik
@Baj
Zgadzam się z @Górol, nauczycielka przychodziła kwadrans przed końcem lekcji. Czy to uczciwe??? Czy taki przykład daje się dzieciom???
besala22:49, 25 stycznia 2019
Rankingi i egzaminy zewnętrzne zabijają w oświacie to, co w niej najcenniejsze! Znakomita większość nauczycieli skupia się jedynie na przygotowaniu uczniów do egzaminów! Poświęcając czas uczniom słabszym lub bardziej uzdolnionym nauczyciel skazuje się na wyniki gorsze od tych, którzy myślą tylko o rankingach.Albo się myśli o wszechstronnym wychowaniu młodych ludzi, albo o karierze, czyli o miejscu w rankingu. Wybór tragiczny! I nie dziwię się, że nauczyciele wybierają proste i mało stresujące tresowanie uczniów do egzaminów.
Baj22:34, 25 stycznia 2019
Górol no ba! Trza się więcej uczyć. Do łba nikt nie naleje.
burak22:30, 25 stycznia 2019
Poniekąd pan wicestarosta ma rację. Większość szkół średnich w pierwszej 500-tce to małe szkoły, jakieś tam licea społeczne, itp., w których dość łatwo można wykazać się w miarę wysokimi wynikami, ponieważ gdy uczniów jest niewielu łatwiej posunąć się górę w sondażach. Natomiast duże szkoły, te tzw. masówki, muszą się zmierzyć z najprzeróżniejszymi przypadkami młodzieżowych osobliwości. Jeżeli jakaś szkołą liczy ponad tysiąc uczniów to nigdy nie jest ona tak dobra jak to wygląda w sondażach i nigdy nie jest tak zła jak to wygląda w sondażach.
Zresztą szkoły średnie w naszym powiecie (i nie tylko średnie) są i tak najlepsze, ponieważ to do nich uczęszczają nasze dzieci i inne szkoły w Polsce niewiele nas obchodzą.
stały czytelnik22:19, 25 stycznia 2019
Górol, a może dzieci mniej mądre teraz? ;-) siedzą ino przed tymi komputerami i patrzą jak sroka w gnat...
Górol20:25, 25 stycznia 2019
Faktem jest jednak, że poziom nauczania z roku na rok jest niższy !!!!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij