Poniedziałek, 24 luty 2020, Imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy
Zakopane i okolice
Rain
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 80
Rain
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 80
Rain
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 38.88 km/h Wilgotność: 70
Rain
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 80
Rain
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 80
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
15.07.2019, 14:39 | czytano: 2296

XXVIII Orawskie Lato (zdjęcia)

Fot. Jakub Wojtyczek

W niedzielę na stadionie w Jabłonce odbyło się XXVIII Orawskie Lato.

Najpierw na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP z Jabłonki, która zagrała wiązankę różnych melodii. Gości z Miast i Gmin Partnerskich, mieszkańców Orawy, sympatyków naszego regionu i turystów przywitał poezją, ale także z humorem Jan Świdroń. Następnie prowadzący zaprosił na scenę wójta gminy Jabłonka Antoniego Karlaka.

Zanim wójt podsumował wydarzenia, które działy się od piątku do niedzieli, zaprosił, by na scenę wyszedł każdy burmistrz, starosta, wójt z Polski i zagranicy, poseł RP Jan Duda i wiele ważnych osób zasłużonych dla orawskiej kultury. Jan Świdroń poprosił wszystkich o powstanie i minutą ciszy uczciliśmy śp. Andrzeja Haniaczyka, który zmarł w maju br. Gospodarz gminy podziękował wszystkim za obecność i współpracę. Następnie głos zabrali goście i życzyli publiczności miłej zabawy.

Później graniem i śpiewaniem porwały widownię orawskie muzyki z orawskich dziedzin, które stworzyły pod przewodnictwem Janusza Haniaczyka wspólną muzykę. Jest w tych skrzypcach i basach siła z roku na rok coraz większa. W końcu zabrzmiały Trombity Haniaczyków, które zainaugurowały XXVIII Orawskie Lato.

Później po raz trzynasty wręczono Nagrodę Wójta Gminy Jabłonka „Pasterski Róg”. Tym razem Kapituła nagrodziła prof. dr hab. Józefa Kąsia, rodaka z Piekielnika, pracownika naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego za upowszechnianie wiedzy o niematerialnym i materialnym dziedzictwie orawskiej kultury. Wójt pogratulował laureatowi i wręczył mu nagrodę przechodnią, dyplom i statuetkę. Podziękował za ogromny wkład w nasze orawskie dziedzictwo.

Jak co roku na plenerowej scenie na stadionie w Jabłonce zagościła kultura orawska – w śpiewie, tańcach i strojach naszych zespołów. Na XXVIII Orawskim Lacie wystąpiły: „Małe Podhale” z Jabłonki, Dziecięcy Zespół Regionalny „Małolipnicanie” z Lipnicy Małej), zespół „Skalniok” z Zubrzycy Górnej, Dziecięcy Zespół Regionalny „Żurawinki” z Chyżnego zespół „Rombań”z Chyżnego, Zespół „Małolipnicka Rodzina Kolpinga” z Lipnicy Małej, „Koliba” z Orawki.

Nie zabrakło orawskich konkursów, które mają wielu stałych sympatyków i kibiców. Młodzi mężczyźni startowali w „popisach hajduków”, a orawskie gaździny (niektóre z gazdami) w konkursie „masło moje masło” pokazały, że potrafią zrobić szybko pyszne masełko. Potem posmarowały nim chleb i częstowały publiczność. Konkurs „wspinanie na pal” został odwołany z powodu warunków pogodowych.

Źródło: UG Jabłonka, zdj. Jakub Wojtyczek
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij