Środa, 19 luty 2020, Imieniny: Arnolda, Konrada, Mansweta
Jabłonka i okolice
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 55
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 55
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 71
Clouds
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 71
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 55
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 55
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
10.08.2019, 13:47 | czytano: 1065

Jabłonka na 43. Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie (zdjęcia)

Fot. Łukasz Sowiński

Na Rynku Głównym w Krakowie trwają 43. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej. Prezentacji rękodzielniczych wyrobów towarzyszą występy artystyczne. Każdego dnia prezentuje się inny region. Pierwszy dzień targów poświęcony był gminie Jabłonka.

Krakowski rynek opanowała kultura orawska - autentyczna radość wspólnego muzykowania, śpiewu, tańca oraz różnorodność tradycyjnych, orawskich strojów. Święto Gminy Jabłonka otworzył wójt Antoni Karlak, który przedstawił orawską gminę, przybliżył krótką historię Orawy i zaprosił do spotkania z orawską kulturą, jej pięknem i oryginalnością.

Barwne, żywiołowe występy zespołów regionalnych z gminy Jabłonka przez całe popołudnie przyciągały tłumy zaciekawionych Krakowian i turystów. Kulturę orawską na scenie prezentowały zespoły: Małolipnicka Rodzina Kolpinga z Lipnicy Małej, Małolipnicanie z Lipnicy Małej, Żurawinki z Chyżnego, Rombań z Chyżnego, Koliba z Orawki, Skalniok z Zubrzycy Górnej oraz kapela z Orawskiego Centrum Kultury. Licznie zgromadzona publiczność poznała historię powstania orawskiego herbu, przekonała się jak dawniej wyglądała obróbka lnu oraz wysłuchała muzyki wygrywanej na dawnych instrumentach pasterskich. Piękno orawskiej gwary zaprezentowały laureatki gminnego konkursu gwarowego. Przedstawiono również krótką historię działalności Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z orawskim rękodziełem, tradycyjnymi orawskimi smakołykami oraz materiałami promocyjnymi gminy Jabłonka.

Za zaproszenie i możliwość promocji Gminy Jabłonka na Rynku Głównym w Krakowie przedstawiciele orawskiej gminy dziękują Józefowi Spiszakowi – prezesowi IMAGO Centrum Sztuki Ludowej w Krakowie, które jest organizatorem targów.

Źródło: UG Jabłonka, zdj. Łukasz Sowiński
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij