Poniedziałek, 26 sierpień 2019, Imieniny: Marii, Natalii, Sandry
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
27°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 64
Clouds
27°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 64
Clouds
26°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 64
Clear
26°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 69
Clouds
26°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 64
Clouds
25°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 64
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Dobra
15.08.2019, 23:52 | czytano: 1231

Festiwal Pieniny Kultura Sacrum - Ave na cześć Matki Boskiej Zielnej (zdjęcia)

15 sierpnia, w świąteczne południe, w zabytkowym kościółku przy Rynku w Krościenku zabrzmiały maryjne pieśni. Wśród wszystkich średniowiecznych utworów poezji religijnej zajmują one wiodące miejsce, udowodniając, że najulubieńszym tematem poetów przed XVI wiekiem była Maryja.

Koncert rozpoczęła NengYi Chen Preludium i fugą C-dur J.S. Bacha BWV 846.

Pieśni prezentowane przez sopranistkę Wiktorię Bisztygę, rozległy się z wiekowej barokowej ambony, umieszczonej po lewej stronie nawy głównej krościeńskiego zabytku. To okazja dla miłośników sztuki, by kierując wyżej wzrok, odnotować charakterystyczne dla stylu cechy, jak np. rzeźbione ornamenty akantowe z niebieskim tłem, czy gołębicę nad kazalnicą. Byśmy wsłuchani w muzykę i spoglądający na detale zabytku mogli doświadczyć przenikania zewnętrznego świata sztuki w nasze wewnętrzne życie.

Obejrzeliśmy także prace plastyczne i rękodzieło wystawione przy kościółku. Autorzy prac to: Ewa Majerczak, Elżbieta Adamczyk, Stanisław Bąk, Andrzej Michał Beliczyński, Marzena Bobrzecka, Anna Czajka, Wiktor Ćwiertniewicz, Agnieszka Fryda, Stanisław Jabłoński, Stanisław Kacwin, Helena Klimek, Anna Malinowska, Jadwiga Wielgus, Krystyna Kowalczyk Walosik. Mogliśmy porozmawiać z pienińskimi twórcami i posłuchać góralskiego grania i śpiewania w wykonaniu Jaśka Kubika, Izabeli Dusik i Mariana Jarosza.

Wszystko to sprzyjało kontemplacji i umiliło świąteczny dzień.

Zapraszamy na ostatni festiwalowy koncert, 17 sierpnia, w sobotę na godz. 19.00 do kościoła pw. Chrystusa Dobrego Pasterza.

W koncercie finałowym wystąpią trzej tenorzy Servi Domini Cantores: Rafał Kobyliński SJ, Ks. Zdzisław Madej i ks. Paweł Sobierajski. Za organami zasiądzie Sylvester Rosstetter z Węgier.

Podczas koncertu wystawione zostaną prace przygotowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koła w Szczawnicy, które można będzie zakupić i wspomóc tym budowę domu dla osób niepełnosprawnych.

Bożena Soliwoda
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij