Niedziela, 12 lipiec 2020, Imieniny: Jana, Pameli, Weroniki
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
10°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 87
Clouds
10°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 87
Clouds
11°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 87
Clear
12°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 81
Clear
10°
Wiatr: 6.624 km/h Wilgotność: 88
Clouds
10°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
16.08.2019, 14:12 | czytano: 1028

48. Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Tadeusza Staicha rozstrzygnięty

Fot. Materiały prasowe

W Centrum Kultury Rodzimej w willi „Czerwony Dwór”, podczas Uroczystych Posiadów Poetów Podhala, rozstrzygnięty został 48. Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej. Jego zwycięzcami zostali Zofia Roj Mrozicka z Zakopanego i Anna Piliszewska z Wieliczki.

Konkurs jest imprezą towarzyszącą Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich i doskonale podkreśla jego klimat i idee. Na tegoroczną edycję 98 autorów nadesłało 252 wierszy. Oceniało je jury w składzie: Adam Ziemianin – przewodniczący, Maria Mateja-Torbiarz – sekretarz, Mieczysław Mantyka – członek, Maria Śliwińska – członek. Spotkanie poprowadził Mieczysław Mantyka, a muzyką góralską uświetnił je zespół „Dziurawiec”.

Przypomniano także historię konkursu oraz jego inicjatora, którym w 1972 r. był jego obecny patron Tadeusz Staich - postać niezwykle zasłużona w dziejach kultury podhalańskiej. Od pierwszych edycji w konkursie uczestniczyło blisko 6 tys. autorów, którzy nadesłali ponad 10 tys. utworów.

W konkursie uczestniczą zarówno autorzy piszący w języku literackim, jak i w gwarze góralskiej. W tych dwóch kategoriach przyznane zostały następujące nagrody:

W kategorii wierszy pisanych gwarą:

I nagroda – Zofia Roj Mrozicka z Zakopanego - za całość wierszy
II nagroda – Wanda Szado-Kudasikowa z Nowego Targu - za całość wierszy
III nagroda – Wanda Łomnicka-Dulak z Piwnicznej Zdrój - za całość wierszy
III nagroda – Izabela Zającówna z Raby Wyżnej - za całość wierszy
wyróżnienie - Izabela Wójcik z Nowego Targu - za wiersz „Nuta”

W kategorii wierszy pisanych językiem literackim przyznać:

I nagroda – Anna Piliszewska z Wieliczki – za całość wierszy
II nagroda – Katarzyna Wiktoria Polak z Krakowa – za całość wierszy
III nagroda - Bogumił Staszek z Tarnowa – za całość wierszy
Wyróżnienie – Mirosław Kowalski z Mysłowic – za wiersz „Anioły we mgle”
Wyróżnienie – Antonina Sebesta z Myślenic – za wiersz „MFFZG”
Wyróżnienie – Bogdan Nowicki z Zabrza – za wiersz „Pieśń góralskiego świątkarza”

Jury gratulowało Laureatom za oryginalność, talent i ciekawe spojrzenie na góry i związane z nimi zjawiska.

***

Tadeusz Staich (1913-1987) - był pisarzem, dziennikarzem, działaczem i honorowym członkiem Związku Podhalan, a także działaczem PTT i PTTK, przewodnikiem tatrzańskim i redaktorem naczelnym „Życia Zakopiańskiego”. Urodził się na ziemi krakowskiej, ale to właśnie Podhale wybrał na swoją małą ojczyznę. W Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej prowadził „Studium Słowa”, w latach 70-tych był prezesem zakopiańskiego Klubu Literackiego. Został laureatem pierwszej nagrody literackiej Zakopanego za publikację „Drogami skalnej ziemi”, której współautorką była Hanna Pieńkowska. Uchodził za niekwestionowany autorytet w dziedzinie obyczajów i gwary góralskiej. W 1972 r. jako prezes Zakopiańskiego Klubu Literackiego był inicjatorem konkursu literackiego na wiersz o tematyce górskiej, któremu z czasem nadano jego imię. 

Materiały prasowe, oprac. r/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij