Środa, 22 styczeń 2020, Imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego
Jabłonka i okolice
Mist
-1°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 92
Mist
-0°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 92
Mist
-0°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 92
Clear
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 64
Mist
-1°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 92
Mist
-4°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zła
Zakopane
Dobra
23.08.2019, 14:03 | czytano: 1148

Gombica tym razem bez Tomasza Krzyżanowskiego

Fot. Materiały prasowe

W najbliższy wtorek na scenie Teatru im. S. Witkiewicza w Zakopanem ponownie zawita spektakl „Gombica Staska Kubina”. Tym razem jednak bez twórcy dramatu, a zarazem ojca przedsięwzięcia - Tomasza Krzyżanowskiego.

Tomasz Krzyżanowski zmarł 25 czerwca w Bukowinie Tatrzańskiej. Zespół aktorów zawodowych, amatorów i muzyków postanowił właśnie ku jego pamięci kontynuować dzieło.

Przypomnijmy, że sztuka wyreżyserowana przez Krzysztofa Najbora – aktora Teatru „Witkacego” - mówi o historii polskiego zbójnika z Tatr. Została ona oparta jest na rycinach pochodzących z XIX w., autorstwa Ignatza Gortlera de Blumenfelda - pierwszego leśniczego w czasie zaborów, zarządzający lasami tatrzańskimi.

W trzyaktowym dramacie grają w większości aktorzy - amatorzy, również ze Słowacji. Sztuka napisana w gwarze góralskiej, którą posługiwano się po obu stronach Tatr, oparta jest na faktach historycznych. Zostały one poparte w archiwalnych aktach wiśnickiego więzienia.

Według dokumentów pochodzących z XIX w., w których spisane zostały podczas składania zeznań przez zbójników, na terenie Podhala działali oni w bandzie harnasia Stanisława Kubina. Jak mówił sam autor Tomasz Krzyżanowski, rodziny, z których pochodzili zbójnicy - żyły w tamtych latach w Zakopanem i sąsiednich wioskach.

Największe zainteresowanie wzbudziła rycina przedstawiająca bandę zbójników i dezerterów, którzy 15 lipca 1809 roku, biesiadowali na polanie pod Siwą Skałą (dzisiaj Siwiańskie Turnie). Dziś wiemy, że harnasiem tej zbójeckiej szajki był pochodzący z Zakopanego Stanisław Kubin.

Początek spektaklu w najbliższy wtorek o godz. 19.15.

js/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij