Czwartek, 28 maj 2020, Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Nowy Targ i okolice
Clouds
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 87
Clouds
11°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 91
Clouds
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
27.08.2019, 12:00 | czytano: 1357

"Pieśni szalone" na zakończenie VIII edycji Baroku na Spiszu

Radość muzyki - to określenie chyba najlepiej oddaje atmosferę ostatniego koncertu tegorocznej edycji festiwalu Barok na Spiszu. W niedzielę, w wypełnionej po brzegi sali Zamku Dunajec w Niedzicy, przed publicznością wystąpili sopranistka Katarzyna Wiwer, pochodzący z Wiednia wirtuoz violi da gamba Christoph Urbanetz oraz klawesynista Andrzej Zawisza.

Tym razem tematem przewodnim repertuaru były angielskie PIEŚNI SZALONE. Kompozycje, które w czasach baroku rozpalały wyobraźnię oraz emocje londyńczyków i były niemal tak samo popularne jak mrożące krew w żyłach opowieści o żyjącym ponad 200 lat później Kubie Rozpruwaczu.

Muzyka, która dzisiaj budzi nasz zachwyt i refleksje, wówczas była przede wszystkim formą rozrywki. Szansą wyjścia poza ciasny gorset obyczajowy, jaki narzucało dworskie życie. Możliwością snu na jawie, za sprawą niezwykle barwnych opisów i sugestywnych metafor. Była również lekarstwem na skołatane nerwy czy owocem wielkiej namiętności. Muzyka drugiej połowy XVII wieku idealnie oddawała myśl przewodnią tegorocznego festiwalu. "Barok i emocje" trudno byłoby wyobrazić sobie właśnie bez wspomnianych "Mad Songs". Ówcześni kompozytorzy, tacy jak choćby Henry Purcell, byli kimś w rodzaju współczesnych celebrytów. Ludzi podziwianych i uwielbianych, których życie intrygowało i jednocześnie fascynowało. Jak podkreślił Andrzej Zawisza, wspomniany już Henry Purcell zyskał popularność, którą porównać można chyba jedynie z późniejszą sławą Mozarta.

Na odpowiedź, czemu tak się stało, nie czekaliśmy długo. Artyści będący gwiazdami ostatniego wieczoru festiwalu zabrali nas do świata wysublimowanych dźwięków, pasji i piękna, które porwały publiczność. Począwszy od melomanów mających po kilka lat, a skończywszy na dojrzałych miłośnikach muzyki dawnej, będących stałymi bywalcami Baroku na Spiszu.

Dużą popularnością cieszyły się pozostałe festiwalowe wydarzenia ostatniego weekendu. W sobotę 24 sierpnia w kościele św. Stanisława we Frydmanie- najstarszym zabytku architektury sakralnej na Podtatrzu- odbył się koncert zespołu Capella 1547. Znakiem rozpoznawczym Orkiestry kierowanej przez Dominikę Małecką stała się właśnie muzyka barokowa. Dzień wcześniej (23 sierpnia) w kościele św. Katarzyny w Nowej Białej wystąpił zespół muzyki dawnej Scepus Baroque, powołany do życia dla realizacji muzycznych idei festiwalu. Zespół kierowany przez Katarzynę Wiwer skupia wielu utalentowanych artystów i ma zmienny skład, co sprawia, że każdy koncert otwiera słuchacza na zupełnie nowe interpretacje.

Tegoroczna edycja Baroku na Spiszu to w sumie pięć koncertów, po których jesteśmy bogatsi o nowe muzyczne doznania, wspomnienia związane z niezwykłymi zabytkami polskiego Spisza oraz emocje, które mieliśmy możliwość dzielić z innymi melomanami. W imieniu jego organizatora – Fundacji Kulturalny Szlak – dziękujemy wszystkim osobom oraz instytycjom, za sprawą których festiwal ponownie zaistniał na kulturalnej mapie Spisza.

VIII Festiwal Barok na Spiszu Niedzica 2019 zrealizowany został dzięki środkom Województwa Małopolskiego, przy wsparciu Mecenasa: ZEW Niedzica SA oraz we współpracy z Gminą Łapsze Niżne. Działania organizatorów festiwalu wsparli również: Muzeum-Zamek w Niedzicy, Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy, Muzeum Tatrzańskie, Jurgów Ski, Kotelnica Białczańska i Orle Gniazdo w Sromowcach.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli Marszałek Małopolski Witold Kozłowski oraz Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz.

Patroni medialni wydarzenia: Radio Kraków, Pieninyinfo.pl, Tygodnik Podhalański, Podhale Region, Gość niedzielny, TV Podhale, Na Spiszu, Niedzica.espisz.pl, Watra.pl i Małopolskaonline.pl

Materiały prasowe organizatorów, oprac. r/ fot. Kinga Dyndowicz i Zuzanna Fiwek
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij