Dożynki Gminne w Rdzawce (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Szczawnica
Rain
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 96 %
Rain
Wiatr: 9.612 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
Wiatr: 9.288 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
10°
Wiatr: 9.036 km/h Wilgotność: 94 %
Rain
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
27.08.2019, 10:00 | czytano: 4976

Dożynki Gminne w Rdzawce (zdjęcia)

Rdzawka była w tym roku gospodarzem Dożynek w gminie Rabka-Zdrój.

Fot. Piotr Kuczaj
Fot. Piotr Kuczaj
Święto plonów odbyło się w niedzielę, a rozpoczęło się mszą świętą dziękczynną za zabiory i za rolników, którą w kościele parafialnym NMP Matki Kościoła w Rdzawce odprawiło pięciu kapłanów pod przewodnictwem proboszcza ks. Michała Rymatra. We mszy uczestniczyły sztandary OSP z Rabki-Zdroju, Rdzawki, Ponic i Chabówki i sztandar pszczelarzy z Chabówki. Oprawę muzyczna nabożeństwa stworzyła Orkiestra Dęta OSP Rabka-Zdrój wraz z góralskim zespołem regionalnym Powicher ze Rdzawki. Obecne były delegacje sołectw z wieńcami, z Rdzawki, Ponic i Chabówki, na czele z sołtysami oraz - po raz pierwszy - ze Słonego. Do kościoła przybyli członkowie zespołów Prymni, Powicher, Majeranki ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej i Robcusie z Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan, chóru Szafrany ze Słonego, kół gospodyń wiejskich, były zuchy i strażacy. Samorząd Rabki-Zdroju reprezentował burmistrz Leszek Świder, jego zastępca Małgorzata Gromala, przewodniczący Rady Miejskiej Józef Skowron, sekretarz gminy Robert Wodziak oraz radni powiatowi i miejscy.

- Cieszymy się ogromnie, że możemy dziękować dobremu Bogu i sprawować tę uroczystą Eucharystię za owoce ziemi, za plon tej ziemi, która jest na droga, bliska i która jest również wdzięczna i obdarza nas swoimi owocami - mówił ks. Rymar. - Eucharystia jest najlepszą formą podziękowania Bogu za dar chleba. Jesteśmy tu, aby panu Bogu podziękować, ale też raz jeszcze prosić o wszelkie dobro, o to, co nam jest potrzebne, co nam może dać nasza matka ziemia.

Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali i przejechali wozami konnymi oraz traktorami na plac przy Zespole Szkół w Rdzawce, gdzie odbyła się dalsza część dożynek. Zebranych, w imieniu organizatorów, powitała ze sceny szałasu, który stanął przy szkole i będzie służył mieszkańcom wsi, prowadząca uroczystości Barbara Rapacz. Po powitaniach głos przekazała burmistrzowi Rabki-Zdroju, który powitał wszystkich obecnych. - Dożynki kojarzą się z wieńcami, ale proszę pamiętać, że ten wieniec to symbol ciężkiej pracy na roli - mówił. - Wieniec dożynkowy jest również symbolem radości, że udało się zebrać plony. Oby te plony zawsze były obfite. Chleb dożynkowy ma nas zjednoczyć, ma sprawiać, byśmy nie cierpieli głosu. Życzę sobie i wszystkim Państwu, żeby nam nigdy nie zabrakło chleba.

Po przemówieniu burmistrz ucałował dożynkowy chleb, który przekazała mu delegacja trzech sołectw, pokroił i rozdał go zebranym. Dzielił go równo, sprawiedliwie, jak tradycja każe, by „nikomu go nie brakło i starczyło zawsze dla wszystkich”. - Zapewniam, że wszystkie środki i całą naszą pracę będę dzielić równo pomiędzy wszystkich mieszkańców naszej gminy. Dziękujemy wam wspólnie za to, że możemy wam, mieszkańcom naszej gminy, służyć - dodał.

W dalszej części dożynek odbył się przegląd wieńców dożynkowych i stoisk przygotowanych przez gaździny z gminy Rabka-Zdrój. Towarzyszyły im zabawy i przyśpiewki. Potem goście dożynek biesiadowali i bawili się przy muzyce zespołu „Ogórki”.

Organizatorami dożynek byli: Burmistrz Rabki-Zdroju , Sołtys i Rada Sołecka Rdzawki, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kulturalnego Wsi Rdzawka, Koło Gospodyń Wiejskich, OSP Rdzawka oraz Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju.

PROTOKÓŁ DOŻYNKOWY – Rabka-Zdrój’2019
Protokół Jury konkursu wieńców dożynkowych i potraw regionalnych
oraz programów artystyczny wykonanych przez sołectwa,
koła gospodyń wiejskich, zespoły regionalne i stowarzyszenia
Dożynki Gminne, Rdzawka - dnia 25 sierpnia 2019 r.

Jury w składzie:
1. Dorota Majerczyk - Chabówka
2. Jolanta Świder - Ponice
3. Jacek Latawiec - Rdzawka
oceniło wieńce dożynkowe sołectw Chabówka, Rdzawka, Ponice, Gorczańskiego Oddziału Zwiazku Podhalan - Zespół Regionalny „Robcusie” i „Robcanie”, Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej -Zespół Regionalny „Majeranki”, Zespołu „Powicher” ze Rdzawki, Zespołu „Prymni” z Ponic, Chór „Szafrany” ze Słonego oraz stoiska potraw regionalnych sołectw Chabówka, Rdzawka i Ponice.

Jury stwierdza, że w tegorocznych konkursach dożynkowych należy podkreślić wielkie zaangażowanie społeczności, wszystkich sołectw.
Szczególne podziękowania kieruje do gospodarzy tegorocznych dożynek z Panem Sołtysem Józefem Filasem, Kołom Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeniom za ogromne zaangażowanie i kultywowanie tradycji regionalnej.
Dziękujemy zespołom regionalnym „Majeranki”, „Robcusie” i „Robcanie”, „Powicher”, „Prymni”, chór „Szafrany” za udział w obrzędach dożynkowych i zaangażowanie najmłodszego pokolenia.
Jury stwierdza, że wszystkie wieńce były wykonane zgodnie z tradycją ze wszystkich gatunków zbóż, pięknie ozdobione kwiatami, grzybami, głogiem, kaliną, mirtem, mchem.
Każdej prezentacji wieńców towarzyszył program artystyczny: przyśpiewki i recytacje których tematem była pracowitość rolników, dobre gospodarowanie, gościnność mieszkańców , szacunek do chleba i dziękczynienie Bogu i Matce Boskiej za szczęśliwe zakończenie żniw i zebrane plony.

W I kategorii na wieńce dożynkowe uczestnicy otrzymują równorzędne nagrody finansowe w wysokości po 700,- zł każda.

Związek Podhalan w Rabce Zdroju Zespoły Regionalne „Robcusie” i „Robcanie”

za wieniec przedstawiający kielich z opłatkiem wykonany ze zbóż, ozdobiony jarzębiną
i kwiatami.

Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej Zespół Regionalny „Majeranki”

za wieniec przedstawiający „Białą kapliczkę”, zawierający 4 rodzaje zbóż, ziarna i kwiaty
Zespołu „Powicher” ze Rdzawki

za wieniec przedstawiający orła, wykonany ze zboża, obraz ze słomy, kłosów, ziaren, fasoli i maku.

Zespół „Prymni” z Ponic

za kosz z płodami rolnymi (warzywami, owocami i grzybami).

Chór Szafrany ze Słonego

za tradycyjny wieniec – koronę i chleb przybrane kwiatami, jarzębiną i woreczkami
z ziarnem.

Sołectwo Rdzawka

za tradycyjny wieniec – koronę wykonana z różnych rodzajów zbóż z obrazem.

Sołectwo Chabówka

Kielich – monstrancja wykonana ze zbóż, udekorowany kwiatkami z bibuły.

Sołectwo Ponice

Obraz MB wykonany ze słomy, kłosów, siemienia lnianego, pestek dyni.

W II kategorii – prezentacja stoisk – Sołectwa otrzymują równorzędne nagrody po 700,- zł brutto
za potrawy regionalne, wypieki, przetwory, napoje. Jury stwierdza,
że Sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały smakołyki tradycyjnej kuchni góralskiej oraz współczesne wypieki. Na szczególne uznanie zasługuje dekoracja stołów i estetyka potraw. Wykorzystano regionalne elementy dekoracyjne tj. naczynia gliniane, kosze wiklinowe, a także kwiaty polne i ogrodowe, grzyby, runo leśne, owoce i warzywa. Na podkreślenie zasługuje promocja wyrobów mleczarskich z mleka owczego i krowiego – różne gatunki sera, oscypki i bundz. Wszystkie sołectwa zaprezentowały
do degustacji wyjątkowo dużą ilość potraw i nalewek w tym: ciasta, pierogi i knedle
z różnym nadzieniem, tradycyjny smalec, wędliny, gołąbki, zupy, groch z kapustą, kluski razowe, łazanki, miody, dżemy, galaretki i przetwory.
Na szczególne uznanie zasługują -
w Chabówce:
chleb swojski, kołacz, kruche z borówkami, pierogi (10 rodzajów), kwaśnica
z żeberkiem, oscypek, ser biały, 10 rodzajów nalewek.

w Ponicach:
smalec, kiska (kaszanka), placki na kwaśnym mleku, groch z kapustą, drożdżówki, ciasta, pierogi ziemniaczane „Bociany”)
w Rdzawce:
pierogi z kurkami, moskole, kołacze, oscypki, sery, wyroby wiejskie, grochówka, ciasteczka

Jury dziękuje mieszkańcom za włączenie się w organizacje i liczny udział w tegorocznych Gminnych Dożynkach 2019 w Rdzawce. Praca na roli kształtuje sumienność i odpowiedzialność – za uprawianą ziemię, za wspólnotę lokalną i narodową, za przekaz wiary, mowy i obyczaju. Świadectwem tego są również uroczystości dożynkowe.

Godne uczczenie święta plonów w gminie jest waszym wspólnym wysiłkiem. Dożynki to największe w roku święto rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu oraz dziękczynienie Bogu i Matce Bożej za szczęśliwe zakończenie żniw i zebrane plony.

To również radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. To obyczaj i nie przemijająca od XVI wieku tradycja. Warto więc ten obyczaj kultywować i przekazywać kolejnym pokoleniom.

Źródło: Urząd Miejski w Rabce-Zdroju, zdj. Piotr Kuczaj
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
tiko21:17, 27 sierpnia 2019
Wspaniała uroczystość, oby jak najwięcej takich inicjatyw na Podhalu!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas