Niedziela, 05 lipiec 2020, Imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny
Nowy Targ i okolice
Clouds
26°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 50
Clouds
26°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 50
Clouds
27°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 50
Clear
29°
Wiatr: 22.32 km/h Wilgotność: 42
Clouds
27°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 50
Clouds
25°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 50
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
20.10.2019, 19:15 | czytano: 2537

Domy. Duchy - najlepszym projektem na pamiątkę z Zakopanego (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński

ZAKOPANE. Projekt ozdobnych świec w kształcie zabytkowych drewnianych domów wygrywa w konkursie na pamiątkę z Zakopanego. - Pomyślałem, że skoro miasto traci pamięć, a jest to konkurs na pamiątkę, to chciałem połączyć te dwa zjawiska w jeden - mówi autor zwycięskiego projektu.

W Willi Oksza w Zakopanem odbyła się gala z wręczeniem nagród na projekt pamiątki z Zakopanego. Na konkurs nadesłano 293 prace. Spośród których wybrano trzy najlepsze oraz przyznano kilka wyróżnień.

Pomysł na projekt pamiątki powstał z powodu komercyjnych gadżetów sprzedawanych na straganach z pamiątkami, które poza samym napisem "Zakopane" nie mają z tą miejscowością nic więcej wspólnego.

- Patrzymy co się sprzedaje na Krupówkach i od dłuższego czasu myśleliśmy, że przydałaby się pamiątka na poziomie. Nie twierdzę, że nie ma ładnych pamiątek, ale są one w dużej mniejszości i są spychane na zaplecze tych straganów - mówi Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

Spośród niemal 300 tu nadesłanych prac jurorzy wybrali projekt-manifest "Domy. Duchy" jako najlepszy z pomysłów. - Obecnie jest duży problem z niszczeniem zabytków i zostawianiem ich, żeby niszczały, a na ich miejscu budowania komercyjnych obiektów. Pomyślałem, że skoro miasto traci pamięć, a jest to konkurs na pamiątkę, to chciałem połączyć te dwa zjawiska w jeden - zaznacza Łukasz Leśnik, student wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Drugie miejsce zajął projekt "Zakopiny". - Jest to drobiazg w postaci emaliowanej przypinki, która mam wrażenie, że wraca do łask i jest modnym gadżetem oraz akcesorium ubioru. Wśród motywów przypinek znaleźć można górali i zbójników tańczących przy ognisku - mówi Anna Liberda, współautorka projektu.

Trzecie miejsce w konkursie zajął projekt "Grań Giewontu". - Pomysł pamiątki narodził się z powodu braku ładnych widoków z okna. Wymyśliłam, że zasłona, czyli coś, co każdy ma w oknie odcięta na kształt grani Giewontu może przenieść do Zakopanego - tłumaczy Joanna Makowska - Surowiec.

Wyróżniono także projekty "Fałatek" autorstwa Pauliny Nowak, "Memory" autorstwa Oliwi Mosoń oraz kubek "Morskie Oko" autorstwa Agaty Jarosławiec.

Pracownicy Muzeum Tatrzańskiego przyznają, że będą chcieli doprowadzić do produkcji pamiątek, które w sprzedaży nie powinny przekraczać kwoty 15 zł netto, dzięki czemu każdy będzie mógł kupić pamiątkę z Zakopanego.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
:-)21:34, 20 października 2019
Rzeczywiście symboliczne. Bo ileż pieknych, starych willi deweloperzy puścili z dymem. Drugie nawiązanie do regionu, jakie widze, to świece kopcą. Jak kominy na Podhalu.
Piyknie.
pikus21:23, 20 października 2019
zwycięski projekt pięknie nawiązuje do zabytkowych budynków płonących często w Zakopanem, niby przypadkiem
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij