Sobota, 04 lipiec 2020, Imieniny: Malwiny, Izabeli, Aureliana
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
20°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 64
Clouds
20°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 64
Clouds
22°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 64
Clouds
23°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 60
Clouds
22°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 64
Clouds
20°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 64
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
28.10.2019, 17:00 | czytano: 1110

Diagnostyka onkologiczna i karta DILO dostępna w Szpitalu Miejskim w Rabce-Zdroju

W rabczańskim szpitalu w ramach Poradni Chirurgii Ogólnej uruchomiono diagnostykę onkologiczną w ramach tzw. karty DILO (Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego).

W pierwszym etapie istnieje możliwość przeprowadzenia badań w kierunku raka piersi, nowotworów skóry i tkanek miękkich. Cały proces nadzoruje lek. Wojciech Pirowski, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej, który wykonuje badania obrazowe oraz biopsje podejrzanych nowotworowo zmian. W przypadku wykrycia zmian złośliwych wykonywana jest tzw. diagnostyka pogłębiona, dzięki której pacjent z kompletem dokumentów może zgłosić się na konsylium onkologiczne. Dzięki zakupionemu ze środków szpitala nowoczesnemu aparatowi ultrasonograficznemu wykonywane badania są bardzo dokładne, a pobierany reprezentatywny materiał histopatologiczny wysyłany jest do oceny w pracowniach patomofologicznych w Krakowie i Nowym Targu.

W pierwszym miesiącu funkcjonowania pakietu onkologicznego w poradni w Szpitalu Miejskim w Rabce-Zdroju skorzystało z tej możliwości 7 osób. - Mam nadzieję, że to dopiero początek i zakres dostępnych badań w ramach karty DILO będzie się poszerzał. Szczególnie zależy mi na rozwoju i diagnostyce najczęstszych nowotworów w Polsce, czyli między innymi nowotworów skóry w tym czerniaka, raka jelita grubego, raka piersi i raka dróg rodnych u kobiet. Pozwoli to korzystać na miejscu mieszkańcom Rabki i okolic z badań dotychczas dostępnych tylko w Krakowie lub Nowym Targu, gdzie na pierwsze wizyty niejednokrotnie czeka się kilka tygodni. Mam też nadzieję, że kolejnym etapem będzie wprowadzenie operacji onkologicznych w ramach Oddziału Chirurgii Planowej rabczańskiego szpitala - mówi dr Pirowski.

Źródło: Szpital Miejski w Rabce-Zdroju, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
Sabina21:21, 28 stycznia 2020
Dziękuję bardzo lek. Wojciechowi Pirowskiemu, że podjął się nowego wyzwania: stworzenia jednostki chirurgii onkologicznej w małym, rabczańskim szpitalu. Dzięki niemu pacjenci mają dostęp do fachowej opieki medycznej i specjalistycznego leczenia, bez jeżdżenia do krakowskich, przeładowanych placówek. Polecam wszystkim, a szczególnie niezdecydowanym. W gabinecie u tego pana poczujecie się jak w domu!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij