Dzieci z Rabki-Zdroju z wiatraczkiem dla najważniejszych osób w Polsce - podhale24.pl
Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Jabłonka
Snow
-1°
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-1°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 92 %
Snow
-1°
Wiatr: 8.604 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
-0°
Wiatr: 7.056 km/h Wilgotność: 97 %
Rain
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-1°
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
24 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
19.11.2019, 14:32 | czytano: 1317

Dzieci z Rabki-Zdroju z wiatraczkiem dla najważniejszych osób w Polsce

21 listopada odbędzie się organizowany po raz trzeci w Polsce Ogólnopolski Dzień Wiatraczka dla słonych dzieci – duża społeczna akcja poświęcona mukowiscydozie. Z tej okazji przedszkolaki z Miasta Dzieci Świata – Rabki-Zdroju w dniu dzisiejszym przygotowały dla najważniejszych osób w Polsce papierowe wiatraczki – symbol solidarności z małymi pacjentami cierpiącymi na mukowiscydozę.

Wiatraczki zostaną przekazane w tym tygodniu Parze Prezydenckiej: Andrzejowi Dudzie i Agacie Kornhauser-Duda, Prezesowi Rady Ministrów Mateuszowi Morawieckiemu, Ministrowi Zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlenie Maląg oraz liderom największych ugrupowań politycznych w Polsce. Wiatraczek otrzyma również Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik oraz Burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder.

Głównym założeniem wiatraczkowej akcji jest wyjście do społeczeństwa po to, by szerzyć wiedzę o mukowiscydozie, ukazać, że poprzez zabawę i tworzenie kolorowych, papierowych wiatraczków można podnosić świadomość na temat tej choroby. Dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Rabce-Zdroju ma to dodatkowy wymiar i znaczenie. Na wniosek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu w 1996 roku nadano miastu tytuł "Miasta dzieci świata". To wyjątkowo ważne wyróżnienie, nadane w podziękowaniu za ogrom działań podejmowanych właśnie z myślą o dzieciach, ich zdrowiu, rozwoju, a przede wszystkim uśmiechu na ich twarzach. W Rabce-Zdroju znajduje się najstarszy ośrodek leczenia mukowiscydozy u dzieci, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc im. Jana i Ireny Rudników.

Inicjatorem i organizatorem akcji „Dnia Wiatraczka” w Polsce jest Fundacja Oddech Życia, która wspólnie z wolontariuszami w całej Polsce pomaga zorganizować zajęcia plastyczne i edukacyjne w przedszkolach i szkołach.

Kim są słone dzieci?

Od wieków w całej Europie opowiadano o „słonych, zaczarowanych dzieciach”. W niemieckiej książce z XVIII wieku czytamy „Biada dziecku, które ma słony smak pocałunku na czole, albowiem zostało przeklęte i wkrótce musi umrzeć”.

Ale, dopiero w XX wieku zaczęto diagnozować mukowiscydozę. W 1952 roku Paul di Sant’Agnese odkrył nieprawidłowości w wytwarzaniu elektrolitów potowych u chorych z mukowiscydozą.

Obecnie wiemy, że za słony smak potu chorych z mukowiscydozą odpowiada mutacja genu CFTR, który reguluje pracę kanałów chlorkowych. W wyniku nieprawidłowego działania białka CFTR dochodzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu i wytwarzania bardziej słonego potu.

Niestety w tej chorobie, to nie słona skóra jest problemem, ale częste infekcje płuc, pogarszający się stan zdrowia, niewydolność oddechowa. Pacjenci z mukowiscydozą żyją znacznie krócej niż zdrowi ludzie. Choroba jest nieuleczalna, nie ma na nią skutecznego leku. Można jedynie próbować ograniczać postępy i objawy tej choroby.

W Polsce na mukowiscydozę choruje 2,5 tysiąca osób, a bezobjawowym nosicielem jest co 33 osoba, czyli ponad milion Polaków – informuje Mirosław Wójcik, Prezes Fundacji Oddech Życia organizującej Dzień Wiatraczka w Polsce. „ W Polsce wciąż zbyt mało mówi się o mukowiscydozie. Znikoma wiedza społeczeństwa powoduje lęk i uprzedzenia, a sami chorzy niejednokrotnie cierpią z powodu odrzucenia i dyskryminacji w szkołach, czy przedszkolach. Problem niezrozumienia dotyczy również dorosłych pacjentów” – dodaje Mirosław Wójcik.

Jak przyłączyć się do akcji?

W tym roku przez całą jesień organizatorzy namawiają uczniów w szkołach oraz dzieci w przedszkolach do przygotowywania papierowych wiatraczków i wiatraczkowych rysunków w geście solidarności z chorymi na mukowiscydozę.

Zdjęcia można opublikować na stronie www, blogu, Instagramie lub Facebooku z hashtagami #DzieńWiatraczka #Mukowiscydoza

Szkoły i przedszkola zainteresowane przeprowadzeniem zajęć nt. mukowiscydozy mogą otrzymać bezpłatnie materiały edukacyjne od Fundacji Oddech Życia.

Materiały prasowe, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas