Czwartek, 05 sierpień 2021, Imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy
Zakopane i okolice
Rain
15°
Wiatr: 9.504 km/h Wilgotność: 99 %
Rain
15°
Wiatr: 8.496 km/h Wilgotność: 98 %
Rain
16°
Wiatr: 13.86 km/h Wilgotność: 99 %
Rain
15°
Wiatr: 12.312 km/h Wilgotność: 99 %
Rain
18°
Wiatr: 9.576 km/h Wilgotność: 91 %
Rain
15°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 99 %
23.11.2019, 18:30 | czytano: 3899

Promocja albumu "Zakopiańskie malarstwo na szkle" (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak

ZAKOPANE. W Czerwonym Dworze otwarta została wystawa malarstwa na szkle trojga zakopiańskich artystów: Władysława Walczaka-Banieckiego, Barbary Binieckiej-Dziadzio oraz Bogdana Dziadzio. Wydarzeniu towarzyszyła promocja kolejnego tomu książki „Zakopiańskie malarstwo na szkle”.

Wydawane przez Czerwony Dwór publikacje mają charakter dokumentacyjny, edukacyjny, a zarazem promujący technikę witrochromii szeroko stosowaną w Zakopanem i na Podhalu, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Barbara Baniecka-Dziadzio uprawia malarstwo na szkle, podobnie – Bogdan Dziadzio. Mąż Barbary wychodzi jednak w swej twórczości dalej – łącząc malarstwo na szkle z rzeźbą. Przypomnijmy, że Władysław Walczak-Baniecki także uprawiał rzeźbę w drewnie, co zostało udokumentowane w publikacji.

O wartości albumu, który wydany został w nakładzie 1000 egzemplarzy stanowi fakt, że prezentowane w nim dzieła pochodzą z kolekcji prywatnych i nie są ogólnie dostępne.Album został w dwóch wersjach językowych: polsko-angielsko-niemieckiej i polsko-angielsko-rosyjskiej.

Autorem tekstów do albumu jest dr Magdalena Kwiecińska – etnolog, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ,), pracownik Muzeum Tatrzańskiego im dra Tytusa Chałubińskiego oraz Anna Kozak Kierownik Działu Etnograficznego w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, etnograf oraz starszy kurator kilkudziesięciu wystaw. Fotografie dzieł prywatnych kolekcji wykonał Paweł Murzyn.

mat. pras., opr. pk zdj. Piotr Korczak
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij